Strejda Protheus - nejen o Dymytry

  • Číst 9571 krát

Až moje dlouhodobá hospitalizace v nemocnici mi umožnuje dohánět resty, které za sebou táhnu jak Rumun žebřiňák. Úvod rozhovoru vzniknul víc jak před ¾ rokem, kdy jsme se s Honzou neviděli, až v Plzni v backstage na mega koncertě Dymytry/Traktor, přijel bohužel dost pozdě, tak jsme prohodili jen pár slov a moje otázka samozřejmě směřovala na album, které Protheus chystá a vzhledem k nedostatku času (Protheus měl před vystoupením a na víc, z podia se hrnulo něco neuvěřitelného – "nějací" Panoptiko, tak u toho musím být) jsme se domluvili na rozhovoru. Honza mi ještě volal těsně před plánovanou operací do nemocnice, kdy jsme oba měli vyjímečně víc času, tak jsme mohli víc jen tak pokecat.

Strýček Protheus – tak s tím jsem si parádně naběhl, když jsem se bavil o muzice se svým známým Vaškem Ondřejkem z Písku. Vašek prohodil, že se mu líbí Strejda Protheus a mně to v té chvíli „neseplo“ a v duchu říkám…vida, kluk má slavného strýčka. Seplo mi to až po „nakopnutí“, takže Strejdo první otázka – jak jsi přišel k přívlastku strejda?
Ačkoliv zpívám v největší metalový kapele u nás a v masce drtiče, co snídá dětský mozečky, jsem v jádru kluk z vesnice, co je nejradši s dětma, nebo na rybách, nebo nejlíp s dětma na rybách. Jednou někdo z kluků od techniky kdesi na štaci pronesl „zpívá tak brutálně a přitom je to takovej strejda“ a to mi tak nějak zůstalo :) Jsem fakt rád, že to okamžitě zlidovělo, protože to znamená, že mě fanoušci berou jako součást svojí rodiny. Je to důkaz, že jsem se svými fans fakt nablízko...

Než se dostaneme k tvé sólovce, co Dymytry s čím vyjíždějí, kdy vyjíždějí a co tam bude?
Momentálně finišujeme novou deskuu, podle mě, hodně aktuálním názvem – Pharmageddon. Bude to silná, vyvážená a dospělá deska a mám z ní velikou radost. K ní nás čeká turné, alespoň doufám, že to okolnosti dovolí. Vyjet bychom měli začátkem března, tak uvidíme... Pak krásný léto plný festivalů (miluju léto a miluju festivaly) no a pak už vypukne moje první sólový tour. Jedním slovem paráááááda!

dymytry 2022

Půjde zase o zcela původní album Tebou zpívané, co nějaký bonus?
Jestli narážíš na anglickou mutaci Dymytry, považuju ji za sólovou akci kluků, kteří si chtějí dělat radost, a tomu já fandím úplně maximálně. Jen já na to zahraničí prostě nejsem. Vyzkoušel jsem si to a pro mě to není. Už jsme ve věku a v pozici, kdy nemusíme nikomu nic dokazovat a můžeme si dělat radost. Nicméně originál Dymytry jsou pro mě v našem rodném jazyce a se Strejdou Prothem vepředu. Takže ano, bude to zcela původní, originální mnou nazpívané album. A bude trhat ledviny!

Co dělá Dymytry hodně silnými, jsou texty, opět jsi našel ta „mrazivá“ témata jako 300 nebo Černobyl? Máš ještě kde hledat inspiraci?
Děkuju za pochvalu. Cítím to podobně a dávám si na textech fakt moc záležet. Ladím každé slovíčko a nic nenechávám jen tak. Myslím, že současnost dává inspiraci pro mrazivá témata víc, než kdy jindy za náš život. Nechtěl jsem to pojmout jako anticovid, svědci covidovi versus antivaxeři, nebo podobný prázdný hovadiny. Snažím se koukat pod povrch věcí a i když tam nevidím nic hezkýho, tak chci lidi povzbudit a sjednocovat, ne rozdělovat.

Můžeš prozradit, zda se pojede CZ tour s novým albem a kolik koncertů zhruba chystáte, ať víme kdy a kam se těšit?
Jasně! Začínáme už za pár dnů. Předprodej už vesele běží na ticketstreamu :)

Proč vlastně vzniká sólové album zpěváka kapely, která je na vrcholu? Máš přetlak skladeb, nebo chceš utéci do jiného žánru a dělat věci vyloženě po svém, kdy chceš a jak chceš?
Od všeho kousek. Prostě jsem za těch skoro dvacet let tak nějak pocítil potřebu zkusit něco sám za sebe. Nechci kapele konkurovat nebo nějak soutěžit. Chci si prostě dělat radost. Nic jinýho bych v tom nehledal. Ono je někdy potřeba trochu vyletět, aby se člověk zase pak vrátil zpět.

Dostavuješ svůj dům snů, plánuješ tam nějaké domácí studio pro sebe? Kde budeš moci zkoumat, zkoušet nápady?
Studio úplně ne, v dnešní době to podle mě nedává smysl. Demáče se daj dneska dělat na notebooku v naprosto dostačující kvalitě. A na studiovou práci mám skvělý a skvěle vybavený studio Bomb Jack a v něm geniálního Wendela Dreiseitla (mluvčího Panoptika) a Dymytry točí v Německu u Kohle Kohlemannslehnera, což je naprostej řízek. Ale budu mít krásnou pracovnu s výhledem do veliký zahrady. Tam budou vznikat skvosty :D

protheus rockpalace

Ale k tvé sólové desce, jak jsi s ní daleko?
Hotovo skoro dva roky :D Už měla dávno vyjít, ale situace kolem covidu a neustálejch přesunů a rušení akcí tomu nepřála. Moje první sólová deska nakonec vyjde letos na začátku září pod jedním z největších vydavatelství na světě – Warner music. Těším se jako malej strejda :)

Výborná zpráva, takže jak se deska jmenuje, kolik je tam skladeb a bude bonus? A jaký?
To je asi ještě trochu brzo. O desce si ještě můžeme pokecat na konci léta :D Co ale prozradit můžu je, že ta deska je fakt našlapaná tím nejlepším, co umím a se mnou kupa špičkových muzikantů včetně jedný hvězdy skutečně světový velikosti a to ne z vod metalu nebo rocku, ale blues. Moc se těším, až s ní konečně vyjedu mezi lidi.

Na Spotify jsou ukázky a řeknu ti, z tvých textů mě opravdu mrazí, (což se opakuju, ale je to tak), jak výborné jsou, ale dobrá je i muzika.
Děkuju dvojnásob. A jsem si skoro jistej, že ty hlavní trumfy mám ještě v rukávu. Cítím, že si to fakt sedlo. Mám kolem sebe super muzikanty a moc jsme se bavili. Ono to vlastně ani jinak nejde, protože od Dymytry jsou lidi zvyklí na absolutní muzikantskou špičku, takže jsem nemohl zůstat pozadu..

Že jsi autorem textů, o tom nepochybuji, jak to vypadá s muzikou? Je také z tvého dílka, nebo ti pomáhají skládat muzikanti?
Tak nějak napůl. U textů je to celkem jasná věc, muziku jsem něco dělal já a něco moji milovaní compadres. O zvukovou stránku věci se neskutečně postaral Wendel a s celkovým „ksichtem“ mi moc pomohl Pavlik Balko z Traktoru. Jim vděčím za sound Protheus.

Tak je finále, kdo v konečné fázi s tebou na albu je, basa – výborný ctitel a znalec Červeného trpaslíka – Filip Litera (Komunál) a kdo dál? Půjde o stálou kapelu, nebo plánuješ alternace.
Na desce se se mnou podílel nejvíc Filda Litera, Pavlik Balko nabubnoval dvě věci, jeho synovec David Balko natloukl taky pár kousků, zbytek jsem nabubnoval já (óóóó :D) dost věcí nahrál Wendel a jako velmi speciální záležitost se na desce objeví foukací harmonika. Právě ta je v podání skutečný světový hvězdy, ale jméno si nechám jako překvápko.
Koncertní kapela je věc druhá. Zatím neprozradím konkrétní lidi, to mám v plánu až v klipu někdy v létě, ale slibuju, že to bude zabijačka.

Kdy desku plánuješ na trh, je hotová, tak proč už tam není? Já se na ní těším!
Jak už jsem říkal, deska je sice dva roky hotová, ale čekala na lepší časy. Ne, že by teď byly, spíš naopak, ale už je prostě potřeba s ní vyjet ven. Vydání plánujeme s Warner music na začátek září letošního roku.

Pojedeš k ní nějaké turné a plánuješ něco komerčního? Kdy dojde ke zveřejnění datumu.
Ano, je to tak. Strejda Proth pojede svoje první sólové tour na podzim letošního roku. A mám v plánu to pojmout ve velkým stylu. Termíny a města už mám, ale teď je čas se soustředit na blížící se jarní šňůru s Dymytry. Každopádně říjen a kus listopadu si v diáři zarezervujte pro Strejdu a jeho melody boys :)

Milý „ujko“ (pro neznalé slovensky strýčku) moc se na album těším, to co si zatím nabídl na Spotify je silný materiál (budeš ještě přidávat nebo až s albem)? A co nám z tvých singlů doporučíš pustit? Za kterou skladbou si stojíš nejvíce?
Budu určitě přidávat, chtěl bych vyjet ještě se třemi klipy. Bude to znít jako klišé, ale já si vždycky stojím za každou svojí písničkou. Jak u Dymytry, tak sám. Nedal bych ven něco, co se mi z nějakýho důvodu nezdá. Druhá věc je, jak skladbu přijmou lidi. Mnohokrát se stalo, že jsem něco považoval za jasnej hit a lidi to nezaujalo a naopak. Ale za ty roky si troufnu říct, že už celkem vím, jak napsat píseň, která se bude lidem líbit :)
Každopádně budu moc rád, když si poslechnete jak novou desku Dymytry, tak mojí sólovou.

www.dymytry.cz
www.protheus.cz
Facebook
Instagram

Další náš rozhovor se už více točil okolo našich životů a pro vás by byl už více než nezajímavý, přece jsme se s Honzou neviděli dlouho, tak osobních témat jsme měli dost a dost. A protože se mi věci, které má Protheus opravbdu líbí a i v nemocnici jsem si je častou pouštěl, nacpal jsme dnes do článku víc klipů, než jindy, abyste si to taky užili. A Honzovi děkuju za rozhovor, vím, jak vytížený človíček to je.