Tajemná Ambra CIF

  • Číst 7725 krát

Zaujme vás nejen svou vizáží a elegancí, ale i úžasným školeným hlasem s velkým rozsahem, a tak jsem se rozhodl ji vyzpovídat
Když jsem mluvil s Gatsbym o tom, že bych rád s Ambrou udělal rozhovor, ale že jsem nenašel žádné info, od kterého by se dalo „odpíchnout“, poslal mi dvě věty. Dobře, přefiltroval jsem se na povídavějšího Phila, což se časově tááááhlo o tři fousy déle, aby mi přišly základní informace ve stylu telegramu. Každopádně něco se mi povedlo dát dohromady a tady to máte.

Na úvod se musím zeptat na tvůj pseudonym Ambra, Pochází jako inspirace od hrdinky knihy Kathleen Winsorové – Věčná Ambra, nebo to má jiný pod text a legendu?

Ano. Tuhle knížku jsem četla už jako malá holka. Nejdřív tajně, protože byla v knihovně mezi knížkami, na které jsem měla podle rodičů “dost času”, a pak jsem ji četla ještě mnohokrát.

Myslím, že se ke knihám ještě v našem rozhovoru vrátím, ale teď… jak se žije krásné růži mezi trním? Myšleno krásné ženě, mezi drsnými, neoholenými desperáty, s tvrdým pohledem, který „zabíjí, se stetsony do čela, a kteří rychleji „střílí“ než mluví.

My spolu kromě nahrávání a tvorby zas tolik času netrávíme. Umím s oběma vycházet, i když někdy jsou “na pěst”.

Další je už taková klišovitá otázka, ale měla by padnout, jak si se k hudbě dostala, pokud se nepletu, tak máš jako jediná hudební vzdělání CIF.
K hudbě jsem se dostala už jako malá. Odkojená jsem byla Michalem Tučným a Enniem Morricone a jak je vidět, záliba v kovbojích mi zůstala. Ve vaně jsem už jako malá vyla Rusalku „Měsíčku na nebi hlubokém“. Pak jsem tento obor i studovala a prošla jsem si jak operními rolemi, tak i mnoha velkými muzikálovými.

Co tě oslovilo stát se muzikantkou? Byly nějaké školní kapely?? Měla jsi v mládí hudební vzory, vyrostla si z nich nebo ti některé zůstaly?

Na gymplu jsme měli kapelu Helmutova stříkačka, to byli starší spolužáci a my jsme si založili něco podobného. Kapelu s názvem Plešatá zpěvačka. Ta ale neměla dlouhého trvání. Pokud jde o muziku, tak ze všeho nejvíc mě na střední škole oslovili Dead Can Dance. Pochopitelně jsem vyrůstala na stejných kapelách jako Phil a Gatsby: Sisters of Mercy, Joy Division nebo The Cure. A tyhle kapely pořád platí.

Já jsem si o tobě trošku povídal jak s Gasbym, tak s Philem, oni neřekli pomalu nic, ale vypadlo z nich aspoň po čase, že jsi to dotáhla až na sboristku. Kde to bylo?

Tohle je blbost. Sboristku jsem nikdy nedělala. To jsou zase nějaký jejich výmysly. Oni totiž hrozně mlží anebo o mně vůbec nic nevědí. Já byla vždycky sólová zpěvačka.

Co Ambra a staré hrady? Prý jsou tvojí vášní?? Máš nějaký vysněný? Mně se 2x povedlo při návštěvě Transylvanie přespat na Cetatea Poenari, pravém hradě Vlada Tepes a pomalu 20 let jsem vyrůstal ve stínu Trosek, které dominují Českému ráji. Co tě na hradech fascinuje? Jen jako turistické místo, nebo ty legendy a tajemné příběhy z dávných časů, zakleté do kamene věží, které umí vítr vyprávět těm, co umí naslouchat? Máš zamilované místo v Čechách?
Já zase byla už v patnácti letech nejmladší průvodkyní na jednom z nejkrásnějších hradů u nás – Pernštejně. Hrady i historie mne pořád fascinují. Ráda si představuji, jaký byl život v té době a chtěla bych se tam alespoň na chvíli přenést strojem času.

F24A1154

Co Ambra a literatura? Máš oblíbené romány, spisovatele? Kdybys měla možnost se podívat zpět do minulosti, jaká éra by to byla?
Není prakticky den, kdybych alespoň pár stránek nepřečetla. Baví mě spíš starší díla a klasická. Z českých autorů například Karel Schulz „Kámen a bolest“ ze světových Lousie Bromfield „Když nastaly deště“ nebo Umeberto Ecco „Jméno růže“. Do minulosti bych se chtěla podívat na etapy. Začít raným středověkem, přes gotiku a renesanci například na dvůr Jindřicha VIII. Končila bych 18. stoletím. Možná bych jen přeskočila XIII. století.

Pojďme k muzice, ty do CIF nastupuješ jako doprovodná hostující zpěvačka v roce 92, co jste měli tehdy za materiál?
Tak to už si ani moc nepamatuji. Jen si vzpomínám na jeden track, který byl hodně v soundu The Sisters of Mercy a jmenoval se Josephine. Ale je to třicet let…

Tehdy z toho mráčku moc nezapršelo, došlo k rozpadu? Byli Phil s Gatsbym tak nesnesitelní? Phil říká, že jsi mezi nimi takový pozitivní nárazník a štvou tě oba.

Naopak si myslím, že v devadesátkách C.I.F. byli docela významná gotická kapela a jejich koncerty byly legendární po všech směrech. Rozpad nebyl nikterak bouřlivý. Pozvolna se kapela rozešla. Barfly Kid a Chico se začali věnovat trochu jiné muzice, Phil zmizel, Gatsby se vrhl na studia antického myšlení a já začala studovat na akademii.

Dlouho se nic nedělo, jak jsi vyplňovala dobu, než přišel návrh na reunion v roce 2018? Měla jsi chuť do toho s nimi znovu jít od začátku, nebo sis dala nějaký deadtime k rozhodnutí a podmínky?

Celé ty dlouhé roky jsem měla hodně jiné práce. Hostovala jsem na mnoha scénách u nás, v Německu i Japonsku.Také jsem hodně cestovala a věnovala se svým zálibám např. šmejďení po antikvariátech, starožitnictvích a rekonstruování starých objektů.
Popravdě jsem moc chuti jít do toho s nimi znovu neměla. Vůbec jsem netušila, co mě čeká a jak to bude vypadat. Asi za to může Gatsby, protože celý reunion inicioval velmi nenápadně a nenásilně. V podstatě přišel jak za mnou, tak i za Philem, jestli bysme nechtěli jen něco zkusit. No a když jsem se chytla, tak už bylo hloupý vycouvat. Navíc oni by mi to už nedovolili a upřímně, chtěl byste si vy tyhle dva znepřátelit?

Nový CIF už ovšem byl něco jiného, i když pravda, na prvotině je tě nejvíce slyšet v titulce Children of the Blackest Hole, jinak se mi zdá, že jsi tam moc prostoru nedostala, nebo se mi to jen zdá, že jsi tam tlačená do pozadí???

Ani jsem po tom nijak neprahla, vlastně jsem souhlasila jen ze starého přátelství a Gatsby chtěl vždycky jen „nějaký vokály“. To jsou ty jeho typické pasti. Na druhou stranu třeba v Pythonovi těch vokálů zpívám 12, takže i když se to nezdá, na počet zpěvavých stop rozhodně vedu! Jinak nemám pocit, že bych byla kamkoliv tlačená. Všichni se v C.I.F. podřizujeme výslednému zvuku, takže někdy jsem tam víc a jindy méně.

Phil/Gatsby co nám o nich řekneš? Jak se ti s nimi pracuje? Gasby přinese hotovou muziku, Phil text, máš prostor se k dané věci vyjádřit? Prozraď na ně trochu té „špíny“. Konečně na rozdíl od nich máš hudební vzdělání ty.

Známe se strašnou spoustu let, ale nebudu na ně prozrazovat žádné detaily. Jen řeknu, že z pohledu profesionálů Gatsby neumí vůbec hrát (sice nahrává i kytary, ale přísahám, že umí jen „cikánský géčko“ a na klavír nedá ani Ovčáky) a je ješitnej. Phil neumí zpívat a je taky ješitnej. Já pracovala za svoji kariéru s mnoha vynikajícími hudebníky i skladateli, a tím spíš nechápu, jak to nakonec ti dva dělají, že z nich padají tak skvělé věci. Umím si to vysvětlit snad jen tím, že podepsali smlouvu s ďáblem.

S deskou Hang My High….jste zabodovali venku, je opravdu fantastická, nově jste se ocitli na UnObscured Comp Vol. 3 2021, tentokrát s Black Train, zaznamenali jste nějaké pozitivní reakce zvenčí? Pánové říkají, že máte většinou fandů za hranicemi.
My máme většinu reakcí ze zahraničí. Co jsem zaznamenala, tak je to od Mexika po Austrálii. I když samozřejmě si ceníme i zájmu, který jsme vzbudili v Čechách.

Nemrzí že, že nezpíváte česky?

Ne. Čeština k tomuhle žánru prostě nepatří a jak už vidno, tak my cílíme spíš za hranice.

F24A5084

Jak jsi spokojená odstupem času svým výkonem na Hang…? Udělala by si dnes něco jinak?
Ne, jsem úplně spokojená.

Jaká skladba je tvůj favorit na albu?
Providence, ale je těžké si vybrat, protože jsou všechny skvělé.

Na nové desce máš víc prostoru, úvodní duet s Philem Twilight Of The Gods je užasný, stejně tak tvůj výkon ve skladbách Hang Me High And Bury Me Deep, kde jsi silný „soupeř“ Phila, ale dostal mě tvůj hlas Blame It All To The Pain. A to nemluvím o následující Dia De Los Muertos, která je pouze tvým opusem. Řekla sis o skladbu, kde budeš zpívat pouze ty?

Neřekla jsem si o nic. Ono tohle v C.I.F. ani nejde. Skladatel a producent je Gatsby, takže on má vždy svůj plán, a když mu tam sedla moje sólová skladba, tak ji udělal. A mimochodem, je podle mě povedená!

Kluci mi prozradili, že máš raději operu než rockovou operu, jak ses dostala na vlnu gotiky? Jakou muziku posloucháš doma a co bychom našli v tvém telefonu?

Jak už jsem uvedla, klasiky gotického žánru jsem poslouchala už od střední školy. Doma většinou neposlouchám nic a v telefonu mám obvykle dema nových skladeb, které se učím.

Opera, který „fantom opery“ tě očaroval nejvíce? Která je tvoje zamilovaná opera, popř. skladatel vážné hudby, který většinou ruku v ruce s operou jde?
Z klasiky mám nejraději opery Giacoma Pucciniho a Georgese Bizeta.

Souhlasíš s krédem spoluhráčů, že gotika nemusí být jen o grimoárech, starých hradech, Belu Lugosim, ale že jsou vyjádřit i moderní problémy o kterých píše Phil a stále jsme v gotice?
Naprosto. Mně všechny ty duchařiny a vampířiny přijdou neskutečně směšné. Dramata a horory se odehrávají mnohem víc v reálném světě. Jsem ráda, že to Phil reflektuje ve svých textech. Pokud jde o Dia de Los Muertos, kterou otextoval jako jedinou Gatsby, tak to je jeho vzpomínka na praprarodiče, kteří zahynuli v první světové válce.

Čím dál tím častěji vás přirovnávají ke kultovní Sisters Of Mercy, ale s vlastním výrazem, což je docela určitě velká poklona, berete to taky tak?
My nechceme být jako někdo. Máme svůj styl, i když spousta lidí nás přirovnává ke klasikům žánru, což je určitě čest, ale kdo má uši, tak slyší, že těch hudebních vlivů je tam podstatně víc a i přes poměrně jasnou škatulku old school gothic rocku do něj vnášíme svěží vítr.

Na čem teď pracujete? Můžeš to prozradit (při té příležitosti pošeptat Philovi, že mi slíbil něco poslat)?
Pracujeme na nových singlech a ještě jednom překvapení, což bude cover jednoho veleznámého songu našeho oblíbence. I když normálně covery neděláme, tak tady jsme si to užili.

Jaký je tvůj vztah k živým koncertům, z pánů žádná velká energie nesálala, když jsem na to téma zabrousil a nota bene, dokážeš si představit odehrát celý koncert kostýmu?

Já mám živého vystupování za celý život docela dost, ale i proto se vůbec nebojím celého koncertu a to ani v kostýmu, protože většinu své kariery jsem strávila vystupováním v náročných kostýmech.

Myslíš si, že i image je pro další směr a vývoj kapely důležitý?
Životně!

Máš krásný hlas, staráš se o něj nějak? Trénuješ doma?
Celý umělecký život se věnuju pěvecké technice s mojí mentorkou slavnou operní divou madam Lili, její italské školení je k nezaplacení.

Krásná Ambro, díky za tvůj čas, co vzkážeš fanouškům CIF a Rockpalace a jaký je tvůj nejoblíbenější klip, ať jim ho pustíme?
Milý Honzo, děkuji ti za trpělivost a omlouvám se, že odpovídám pouze písemně a leckdy stručně, ale raději zpívám, než mluvím a čtu, než píšu. Vážím si jak tvé přízně, tak i čtenářů. Vzkázala bych jim, aby poslouchali hudbu, mysleli na hudbu, zajímali se o hudbu a pokud to bude ta naše, tak jedině dobře.

A můj nej klip je Children of the blackest hole Casablanca Mix: