Tajemná Sarkonia

  • Číst 4241 krát

Na stůl redakce se nám dostalo CD velmi zajímavé kapely, ve které jsou nejen krásné dívky, ale i produkuje zajímavou hudbu, která nás vyprovokovala k tomuto rozhovoru
Jako první by mě zajímal váš název kapely, co to znamená a jak vznikl.
Název jsme hledali poměrně dlouho, každý měl přinést svůj návrh, tak aby to vystihovalo naši filozofii. Stále však nepřicházelo to, co jsme hledali. Jednoho dne se však prostřednictvím jednoho z nás rozhodla Sarkonia sama promluvit a zvolila si své jméno. Sarkonia je bytost. Bytost, jež objevuje svůj vnitřní svět a promítá jej do světa vnějšího. Sarkonia je tvořena námi a ona tvoří nás. Je všude kolem, je to jakýsi průvodce na naší cestě životem. Každý si ji nese ve svém srdci.
Etymologicky by mohla být spojována se sarkomem, což je jakýkoli zhoubný nádor pojivové tkáně, tedy kostí, chrupavek nebo měkkých tkání. Dalo by se tedy říct, že to není nic hezkého. Ale Sarkonia se právě naopak snaží zhoubně šířit otevřený pohled člověka na sebe samého, dodávat mu sílu k objevování tajů života, posunovat jeho hranice až tam, kam se nikdo jiný neodvážil. Je světlonošem v temnotách a oporou tam, kde dochází síla žít. Je zamyšlením na sebou samým a odhalením pravd srdce a duše. Chce zasít v člověku ryzí touhu naplno žít se vším všudy. Jakmile zakoření v jednom člověku, její kořeny již nikdy nikdo nevyrve a bude se šířit jako podhoubí k dalším a dalším lidem, až jednou, doufáme, pokryje celý svět.

Jaké byli vaše hudební začátky, jak jste se formovali a kdy jste začínali koncertovat?
Současná sestava, která dala vzniknout Sarkonii, se dávala dohromady poměrně dlouho. Jak již bylo zmíněno, velkou součástí naší tvorby, je šíření určité životní filozofie, a proto bylo důležité, aby všichni členové byli na stejné frekvenci. Ačkoli každý je sám sebou a vnímá svět po svém, je zároveň i součástí vyššího celku a pomáhá podpírat a vytvářet nový svět.
Po příchodu všech stávajících členů vzniklo těleso, které přesahuje hranice běžně fungující kapely. Jelikož pro nás všechny znamená Sarkonia víc než jen kapelu, byl díky zápalu všech členů start celkem raketový a ohlasy, jak posluchačů, tak kritiky velmi pozitivní.

Jak vůbec vznikl váš styl, co bylo prvním popudem hrát zrovna tohle?
Já myslím, že žádný zvláštní popud v tom není a nebyl. Děláme prostě to, co cítíme. 

Co máte raději? Open-air akce, nebo komornější klubovky? Nebo berete všechno ?

Obě varianty mají své kouzlo. Vždy záleží spíše na lidech, kteří se na dané akci sejdou a jakou společně vytvoříme atmosféru. Na open-air akcích máme ale pravda většinou více prostoru a pohybově zdatnější jedinci se tak mohou více projevit…:D

Jaká je u vás v kapele nálada, při zkouškách nebo koncertech? Pohádáte se někdy a kvůli čemu?
Jelikož se bereme spíše jako rodina, tak je atmosféra většinou velmi pozitivní. Navíc se skvěle doplňujeme povahově, někdo je spíše praktik a tudíž řeší praktické záležitosti v kapele, někdo má technické nadání, někdo je naše nabíječka dobré nálady a prostě jsme se opravdu dobře sešli a vzájemně se podporujeme. Hlavně máme všichni rádi srandu a velmi aktivně se této činnosti často na zkouškách, koncertech či soukromých akcích věnujeme a vymýšlíme různé neplechy :D
Ale ani v rodině není všechno vždycky sluníčkové a bez mráčků a přižene se občas bouřka a tak je třeba si přiznat, že nějaké výměny názorů taky proběhly. Naštěstí se všichni zamysleli sami nad sebou a zase vysvitlo slunce a dokonce se objevila i duha, která opět spojila naše rozcházející se cesty v jednu společnou. :D Ono vlastně každá bouřka, hádka či životní katastrofa přinese nakonec čistý vzduch, posun někam dál, nový začátek a prostě pozitivní změny, pokud to člověk ovšem chce vidět. 

Kdo dělá muziku a kdo texty? A jak vůbec vznikají texty? A co vznikne dřív? Základ hudby nebo text?
Kostra naší prvotiny Počátek byla víceméně již dlouho předpřipravená a čekala, až se naše společenství dá dohromady, aby mohla dostat finální podobu. Většinu práce na ní odvedl kytarista a zpěvák Sat a ostatní asistovali při jejím přetváření. Na nové desce se už ale budou podílet víceméně všichni členové. Každý má svůj styl tvorby, někdo má nejdřív text, někdo hudbu nebo proces vzniku probíhá paralelně. Každá skladba je individuální.

Jaká muzika se vám líbí? Samozřejmě kromě té vaší, nebo čím jste byli ovlivněni v pubertě, a co vás dnes ovlivňuje za muziku?

To je těžká otázka. Většina z nás má hodně široký záběr od klasiky, před folk, pop a rock až k progresivnějším či hodně tvrdým metalovým stylům.

Kdo řídí na výjezdy? Losujete nebo je někdo kdo nepije? Co vás motivuje , když hrajete častěji a nemáte ponorku někdy? Vídáte se i mimo kapelu?

Většinou se v řízení střídáme. Když jedeme někam dál dodávkou, odskáče si to basák Irae. :D
Na ponorku máme myslím ještě čas. Letos sice hrajeme celkem intenzivně, chystáme klip a pracujeme na nové desce, ale naopak si to velice užíváme.
Mimo kapelu se vídáme celkem pravidelně a vzájemně se znají už i naše rodiny, takže to asi mluví samo za sebe. 

A jak to snášejí vaše drahé polovičky? Jezdí s váma , nebo trpělivě čekají doma u rodinného krbu na vás až se vrátíte ze štace?
Některé naše polovičky jsou buď také muzikanti, takže to moc dobře znají, což je si myslím, ideální kombinace. Někteří mají svůj jiný koníček, který je podobně náročný, takže to chápou a hlavně nás všichni intenzivně podporují a dost často jezdí s námi.

Přemýšleli jste o scénickém provedení vaší tvorby? Něco jako rocková opera?
Původně byl náš záměr prezentovat se i s divadelním ztvárněním a dalšími prvky z různých uměleckých sfér. Nicméně realizace je poměrně náročná a v našich současných podmínkách dost těžko uskutečnitelná, takže prozatím jsme skončili u kostýmové stylizace. Jelikož ale nejsi první, kdo se na tuto otázku ptá a mnoho lidí nás k tomu již vybízelo, tak pomaličku pracujeme na vylepšování naší show a uvidíme, co čas přinese. 

Na závěr se zeptám, co plánujete dál? A kde Vás můžou fanoušci v nejbližší době vidět?
Dál plánujeme pokračovat v tom, co jsme započali, a to v šíření naší filozofie prostřednictvím naší hudby. Jak bylo výše zmíněno, momentálně jsme ve fázi natáčení klipu k naší novince Temný anděl a připravujeme novou desku.
V pátek 14.7. je možno nás potkat na Rock Face stage na Masters of Rock.
Dále potom 22.7. na Rockovém létě v Července anebo 29.7. na Jičínfestu.
Potom budeme mít do podzimu kratší pauzu jak kvůli natáčení, tak kvůli radostnému očekávání přírůstku v kapele. 

Pro www.rockpalace.cz se ptal Martin Hruška