Tomáš Kosina – Mám rád historii

  • Číst 7132 krát

Tomáši, stručnou historii Oblivium Regnum jsme zveřejnili, pojďme přímo k muzice. Dá se říci, že jste se sešli muzikanti z různých kapel, již s patřičnými zkušenostmi, co vaše ega, dají se zkrotit?
(smích) Teď jsi mě dostal… Jaký ega? Nemyslím si, že bychom byli banda egoistů, jen nás baví dělat to, co děláme. Kamarádíme se už hezkých pár let, navíc jsme už v pokročilejším věku, takže nevidím důvod, proč na sebe tasit ega :-D

Stylově jste všichni na jedné vlně?
Na některých věcech a kapelách se shodneme, na něčem ne, samozřejmě… Já osobně jsem multižánrový – poslouchám všechno, co má, dle mě, úroveň. Vyrůstal jsem na záležitostech typu ABBA, Beatles, Smokie, Bee Gees… Pak brácha dotáhl vinyly Kiss, Uriah Heep, AC/DC, Slade atd. A byl jsem v háji. Hlavně Kiss a AC/DC se na mě strašně podepsali, vždyť Alive II je nářez ještě dneska!!! Ale nemůžu mluvit za ostatní členy. Vím, co tak poslouchají, ale taky vím, že to není jen metal. Za sebe můžu říct, že kdybych měl poslouchat jen jeden styl muziky, tak bych se asi zbláznil.

Váš vznik se datuje do roku 2017, byli jste vytíženi jinde, nebo nebyl materiál, nebo jaký byl důvod „zplodit“ CD po dá se říci 6ti letech a to ještě 4 songy?
Ervín a Slávek jsou v Rays of the Sun. Luboš hlavně zvučí. Michal a já jsme pauzírovali a věnovali se výchově dětí. On mě tenkrát oslovil, když jsme se vraceli z koncertu Amon Amarth a Testament, jestli bych zas nechtěl dělat muziku. Do té doby jsem si říkal, že už na to prdím, a jestli vůbec bych se vrátil k hudbě, tak by to nebyl death metal, ale nějaký echt rock’n’roll. Dopadlo to takhle :-D
Jinak skladeb je víc, ale chtěli jsme pro začátek rychle vydat aspoň 4 skladby, pak do toho vletěl covid, a my se dva roky vlastně nesešli. Pak se domlouvala účast hostů, zvýšené pracovní vytížení pro chlebodárce a čas se natahoval...

Jak dlouho a kde jste nahrávali?
Jsme z různých částí republiky, takže Slávek si bicí nahrál v Nejdku, Ervín kytaru v Mlýnech, Michal basu doma v Praze, Luboš kytaru a já chrochtání v Pardubicích u něj ve zkušebně. Luboš to pak celé taky smíchal a tradá :-D

Pro mne je velice příjemné překvapení, že jdete cestou českých textů, což u stylu vaší muziky není zrovna pravidlem. To bylo jednomyslné? Nebo jste mezi sebou museli válčit?
To byla moje a Michalova podmínka. Celý ten koncept na téma Přemyslovci je Michalův nápad a vlastně celý ten projekt je jeho dítě. Původně jsme se měli jmenovat Přemyslovci, jenže jsem dostal za úkol vystopovat všechny možné informace a zjistil jsem, že slovo „Přemyslovci“ se datuje někam do 18. století, což se nám moc nelíbilo, protože jsme chtěli i název kapely zasadit do středověku. Pak přišel bubeník Slávek s názvem Oblivium Regnum, což jsme jednomyslně schválili. A do tohoto tématu dát angličtinu? Ani omylem, i když musím přiznat, že kdysi v Depressive Reality se mi anglicky chrochtalo líp, čeština je hrozně těžká na death metal.

Stejně tak jsem velice nadšený tématem. Dá se říci, že EP je celé tematické a vy se „otáčíte“ na Přemyslovské téma. Kdopak je u vás milovník historie? Nebo jak vás napadli Přemyslovci?
Zase Michal. Totálně tím morem nakazil i ostatní.:-) On tedy byl vždycky zastydlý ve středověku, miluje třeba film Údolí včel, prostě, co ho znám, tak na středověku vždycky strašně ulítával. Ale tady ta jeho mánie dostoupila vrcholu :-D Faktem ovšem je, že mě to samotného taky baví číst něco, co jsme v dějepisu nebrali.

Můžeš našim čtenářům, kteří neslyšeli vaše EP stručně přiblížit obsah textů?
Jistě. Ono je to taky v obalu CD místo textů a taky by to mělo být v odkazech na EP, ale pokusím se to nějak rozumně interpretovat: Celé EP je seřazeno chronologicky, otvírák Břetislav a Jitka je jasný – syn knížete Oldřicha a pradlenky Boženy si potřebuje upevnit pozici, a proto unese z kláštera urozenou Jitku, kterou pojme za manželku… Zrádce - ve dnech 22. - 23. 08. 1040 proběhla bitva u Brůdku na Šumavě. V ní česká vojska knížete Břetislava I. porazila vojsko císaře Jindřicha III. Černého. Na severu Čech je ovšem situace pro císařské příznivější. Míšeňský markrabí Ekkehard II. podplatí správce Prkoše, ten ustoupí do vnitrozemí a Sasové po devět dní plení severní Čechy. Když se Břetislav dozví o Prkošově zradě, okamžitě s vojenským doprovodem míří na sever. Podle dobových svědectví Prkošovi za trest Břetislav nechal „vyloupati oči, utíti ruce a nohy a hoditi ho do hlubin řeky“. Homburg – vítězná bitva u Homburgu, kdy Češi vytáhli na Sasy. Poslední bitva – Bitva na Moravském poli – víme všichni, jak dopadla a pro koho byla poslední…:-(

Jak jste si rozdělili práci na muzice, textech…? Máte v plánu se v budoucnu k naší bohaté historii vracet?
Základy skladeb jsou od Michala a Luboše. A na tyhle základy už si pak každý „lepí“ svoje party – Ervín svoje úžasný vyhrávky, Sláva bicí, já zpěvy a pak hosté... Texty opět Michal, já si to pak akorát upravím do huby. Vracet se budeme určitě, ale vždy to bude striktně o Přemyslovcích. No – možná prý dojde i Mojmírovce…:-)

Na EP máte mnoho hostů, jak to bylo časově náročné všechno se synchronizovat?  Půjde tohle zrealizovat i na živé hraní? A konečně, kde jste k tolika hostům přišli?
Rays of the Sun jsou seveřani. Kapely se tam znají a jsou kamarádi. Takže oslovit Michala z Fleshless nebo Franka Šeráka (ex-Fleshless, Garbage Disposal) pro ně nebyl problém. Danča zpívá v Rays… Nekro z Dysangelium, to je zase Lubošův známý... Libor hraje se Slávkem v jeho další kapele… Co se živého hraní týče, to je ve hvězdách. Já bych hrozně rád, ale jak bydlíme každý jinde, tak je to tak trochu na palici… Uvidíme.

Má být image součástí hudebního projevu kapely a muzikantů nebo stačí, když za ně mluví muzika?
U některých kapel se mi líbí, když mají nějakou specifickou image, např. Kiss. Pak jsou kapely, které to nemají zapotřebí – stačí se podívat na Emperor z Wackenu. Žádný corpsepaint, jen a čistě muzika a totálně strhující. V tu chvíli je úplně jedno, že má Ihsahn brýle a vypadá naprosto civilně, ta hudba má prostě koule i bez černobílých ksichtů.

Jaké jsou plány kapely do budoucna, kde najdeme na webu informace o kapele Oblivium Regnum? Najdeme vás na Spotify, Apple…??
Na Spotify by to být mělo. Slyšel jsem i něco o tom, že snad i Bandcamp, určitě Bandzone a Facebook. O Apple nevím …

Co vzkážete našim čtenářům a jaký klip jim vaše smečka doporučí k poslechu? Jaký klip je pro vás všechny přijatelný?
Nemáme klip, zatím. A taky jsme se ještě ani nesešli na fotku kapely, natož, abychom točili klip :-D
Mám pocit, že by to měl být klip, který doporučíme od jiné kapely a ne náš…:-) Za mě „One Rode To Asa Bay“