URTICA rozhovor se členy kapely

  • Číst 7084 krát

V sobotu 14.5.2022 jsem byl na pražském Chodově v protiatomovém krytu. Měli tam zkoušku členové kapely Urtica. Zahájili jsme zde rozhovor, který jsme dohodli s Vilem v klubu Vagon na Marcovi Mendozovi. Pokračovali jsme v pátek 20.5. 2022 na Kamina Boat – v multižánrovém klubu v podpalubí lodi ZDE po koncertě.

Komiks

Michal: Ahoj dámo a pánové! Prozradíte, co značí slovo urtica?
Lukáš : Znamená to kopřiva, a je to latinsky. Je v tom jistá symbolika, necháme to na fantazii čtenáře... (smích).

Michal: Kdy jste začali hrát?
Igor (Idžis) : Počátek kapely datujeme někdy do roku 2016, kdy jsme začali hrát s Vilem a brzy i s Lukášem. Na Bandzone máme profil už od roku 2017. Od té doby se sestava velmi často měnila. Až do roku 2020, kdy se ustálila ta současná se zpěvačkou Bárou Korandovou, bubeníkem Viliamem Karolim, baskytaristou a zároveň kapelníkem Lukášem Ježkem a dvěma kytaristy, Igorem Pálešem a Martinem Novotným.

IGOR
Michal: Vaše mezinárodní složení mi trochu připomíná kapelu Foreigner, o které jsem psal v článku - ZDE. V tom článku je však ještě jedna podobnost. Váš baskytarista Lukáš hraje levou rukou stejně jako Ed Gagliardi z Foreigneru (ten, ačkoli pravák, hrál jako levák z obdivu k Paulu McCartneymu). Nebo tak hraje například Martin Eric Ain z kapely Celtic Fost.
Odkud jste?
Vilo: Jsme pražská kapela, byť já a Igor pocházíme z Košic. Nyní bydlíme v Praze. Bára je z Prahy, Martin z Roudnice nad Labem a Lukáš z Rudné.

Michal: Kdo skládá muziku?
Martin: Lukáš a Igor. Zrovna s posledním songem jsem přišel já. Konečné znění však stejně vytváří kapela společně.

MARTIN

Michal: A co Vaše anglické texty? Máte anglické kamarády?
Bára: (smích)… Ty píši já. Žila jsem 15 let v Irsku.

Michal: Kdo má zkušenosti z působení v jiných kapelách?
Martin: Hrál jsem v kapelách Nebezpečné vidle a Rozšláplý kecky.

Michal: Jak často hrajete?
Lukáš: Covid, samozřejmě, s hraním hodně zamával. Ostatně máme song C-19. Nyní koncertujeme asi jednou měsíčně. Namátkou vzpomenu například na začátku července Čmoud fest. Příští rok bude festivalů více… Investovali jsme do aparatury.

LUKÁŠ

Michal: Slyšel jsem o tom, že kapelám lítají na pódium kusy spodního prádla. Máte sbírku kalhotek?
Bára: Nám lítají trenýrky a slipy. Už mám doma pěknou sbírku!

BÁRA

Vsuvka do rozhovoru

Přílet UFO jsem na Kamině mohl sledovat osobně. Tajemný předmět přistál na pódiu. Pánské spoďáry. A spatřil jsem také tvora, který je tam pohodil. Mezi fanoušky byl povědomý blonďák. Štěpán Málek z NVÚ. Za jeho typické taneční kreace na parketu jsem k němu po jeho návratu k baru vyslal obdivný palec nahoru. „Mě to baví“, řekl mi. Snad si s touto bezesporu zajímavou osobností budu mít v budoucnu možnost ještě popovídat, a to nejen o muzice či umění. Štěpán to vyjádřil přesně a rozhodně nebyl sám, koho to bavilo. Já jsem k nim patřil také!

Michal: Jak jste na tom s vydáním CD?
Igor: Materiál již máme v elektronické podobě a hledáme vydavatele. Písničky si mohou zájemci už nyní poslechnout na Spotify.

Michal: Jaké další akce se zúčastníte?
Vilo: 7.6. vystupujeme v Praze v klubu Cross. ZDE

Viliam Karoli

Michal: Děkuji za rozhovor.
Lukáš: Také děkujeme.

Kontakty:
facebook
bandzone

 

Pro Rockpalace 21.5.2022 Michal Krejsa