Vlaďka Bauerová – hlas, který pohladí

  • Číst 8597 krát

Tak jsem si říkal, že po všech těch muzikantech, kteří inklinují k tvrdšímu pojetí, bych mohl vyzpovídat dámu, kterou znám téměř od začátků a jejíž hlas mne hladí po duši, kdykoliv jej zaslechnu.

foto 1
Ahoj Vlaďko. Kdy a jak ses dostala k muzice???
Od velmi útlého věku jsem si prozpěvovala, pak chodila na lidušku na klavír, to mi ale příliš nebavilo /hlavně nauka/ a zpívala jsem ve sboru. Ve sboru docela fajn, ale stále jsem cítila, že chci zpívat sama jako zpěvačka s kapelou. Svůj sen jsem si splnila v sedmnácti letech. Jako náctiletá jsem hodně poslouchala folk, pouštěla si CD Dylana, Beatles,Rollling Stones hlavně milovanou Abbu, dále Grosby Still Nash and Young, Peter Paul and Mary. A tak bych mohla pokračovat dál.

S Beatles se vyučila celá generace muzikantů. Něco o začátcích tvé kariéry.
V sedmnácti jsem dělala konkurz do folkrockové kapely Ultramarín. Tenkrát odcházel z kapely zpěvák a houslista Zdeněk Jakubec a kluci hledali náhradu. No a poslechli si můj hlas a byla jejich. Ve dvaceti letech jsem šla do soutěže Mladá píseň Jihlava 1985 /obdoba dnešní Superstar/ a prošla všema možnýma předkolama, dostala se do finále do Jihlavy a tam z padesáti lidí vybrali 12 zpěváků a zpěvaček a já byla mezi nimi. Pak nám vydali vinil, účast v televizním přenosu a skončila jsem na druhém místě. Cenu mi tenkrát předávala zpěvačka Petra Janů, která se rovněž před lety účastnila Mladé písně v Jihlavě. Písničku pro mne tenkrát napsal Zdeněk Barták ml. S názvem Den zmoudření. Jaksi vycítil moje baladové cítění.foto 2
Ultramarin

Petře Janů jsem jednou předával pomlázku, byl to koncert na velikonoce, každej jí nes kytku a já byl originál. Která kapela, zpěvačka nebo píseň Tě oslovila?
Hlavně americké folkové trio Peter Paul and Mary a song Johna Denvera Leaving on a Jet Plane, tu jsem také zpívala s Ultramarínem. Simon a Gargunkel, song songů Bridge over trouble water,Niel Young /jeho nezapomenutelný koncert BBC tuším z r. 1972, Chicago, Abba, Jonni Mitchel , Uriah Heep, zpěvačka Barbra Streissand , Ray Charles, božská Ella a Frank, Nina Simon a tak bych mohla pokračovat dál. Měla a mám širší hudební rejstřík folk, pop, rock, folkrock, blues, jazz

Pocházím z jazzové rodiny a Barbra, Ray, či Ella byli „moji přátelé“ na gramofonových deskách. A v kterých skupinách, kde jsi zpívala?
Tak folkrockový Ultramarín, kapela Digi /tam byla jen chvilku/ a poté jsem poznala hudebního skladatele a klavíristu Eduarda Spáčila a sním jsem začala koncertovat s pořadem Nebe do fialova. Eda mě pak seznámil s úžasnými hudebníky Vítkem Fialou, Mirkem Linkou, Radimem Linhartem, Jiřím Růžickou, Sváťou Košvancem, atd a už začaly koncerty laděné do jazzu v divadle Jonáš, festival Jazz Struny divadlo na ulici, divadlo Čas atd.

foto 3
Jak ses seznámila s klukama z první kapely?
Tak s Ultramarínem jsem se seznámila na konkurzu, který jsem dělala do kapely. Bylo to krááááásné období, krásné původní písničky.

Ultramarin byla pohoda, víš, že zase hrajou? A víš, že mě volal Zděnek Jakubec abych šel hrát? No nakonec jsem jim dohodil někoho lepšího. Písně, které jsi složila, nebo text?

Tak texty jsem složila pouze dva Anděl /to mi nakop film Město Andělů/ byla jsem z toho filmu hotová, přišla domů a napsala vlastně stručný děj filmu a text byl hotový, je na mém prvním CD Ani nedutám z roku 1999. No a text Bláznivá Berta, ale ten jsem zpívala jen asi dvakrát s kapelou Digy. Jinak to opravdu nechávám povolanějším, nemám na to buňky.

Něco o muzikantech, se kterými jsi hrála?
To již jsem trochu načala v otázce, se kterýma kapelama jsem zpívala. Ultramarín v čele s Jirkou Toužimským, kolem mě čtyři muzikanti a cítila jsem se s klukama moc dobře, báječná energie, hezké písničky i atmosféra. Pak jsem potkala Edu Spáčila, při nějakém pořadu pro Český rozhlas Plzeň a vystupovali jsme spolu v divadélku Dialog /teď Jonáš/ s pořadem Nebe do fialova. Dále velmi plodná spolupráce s kontrabasistou Vítkem Fialou, byl a vlastně je to můj hudební a lidský guru, natočila jsem s ním pět cédéček a jeho rady, připomínky, jsou k nezaplacení. Vítek mi pak seznámil s jazzovou legendou Vlastičkou Průchovou, kterou jsem asi 3 krát měla jako hosta. Setkání s ní bylo nádherný, krásná, vzácná to žena. Stačilo vedle ní jen sedět, poslouchat, naslouchat. A teď nejvíce spolupracuji s vynikajícím klavíristou a saxofonistou Václavem Greifem, to je souhra, souznění hudební, naslouchá a ví, co je to doprovázet zpěvačku, slouží jí a neexhibuje, nádherná spolupráce. Prostě ví. Jsem moc ráda, že jsme se s Vaškem potkali.

foto 4
Hraješ na nějaké hudební nástroje???
Brnkala jsem na klavír, ale abych se sama doprovodila to ani náhodou, to přenechám Vašíkovi Greifovi.

Úspěchy plány, nove CD???
Covidová doba nám hudebníkům nepřeje, ale nedávno jsem byla hostem Cimbálovky Milana Broučka – streamovaný koncert a byla jsem překvapena, jaký to mělo ohlas a tak jsem si v Pivotečce v Plzni domluvila streamovaný koncert na 30. dubna 2021, vypukne to v 19.00 hodin na youtube, tak se všichni jukněte. Kdo bude chtít, může i do E klobouku vložit peníze třeba jako za vstupenku na koncert. V době covidu se mi v hlavě rodí mé v pořadí šesté cédéčko, opět původní songy, hudba i texty, spolupracuji s textaři Zbyškem Raškou a Michalem Bystrovem a některé songy mi zhudební klavíristé Václav Greif, Ondřej Kabrna, skvělej hudebník Dalibor Bárta, kontrabasák Vítek Fiala a možná i skladatelka Tereza Staňková. Takže CD se rodí a kdy se zrodí, to dám včas vědět….

Vlaďko, já Ti děkuji za rozhovor a určitě se já i naši čtenáři 30. dubna, před pálením čarodějnic koukneme na streamovaný koncert.

Pro Rockpalace se ptal Kolečko Milan