Zdeněk PAČESS Vlček

  • Číst 2260 krát

Bývalý kytarista Necronomicon a Defeated, současný kytarista Asgard, a kapelník svého vlastního projektu Pačess. To je na kluka před třicítkou poměrně slušný výčet aktivit, obzvlášť vezmeme-li v úvahu pět plnohodnotných alb, napříč výše zmíněnými skupinami.

Cítíš se už zkušeným bardem, nebo se pořád je co učit?
Ahoj, není toho zase tolik a rozhodně se necítím zkušeným muzikantem, naopak. Času na hudbu je stále méně a kytara jde stranou. Učit se je co, ale nechce se.

1. zkraje o nechuti učení se

Necronomicon byly první krůčky, zatímco z Defeated se stala seriózní regionální kapela s vlastním CD. Jedním z důvodů rozpadu byl tvůj přechod k zajetému Asgardu. Nevyčítali ti spoluhráči tvůj odchod za ,,lepším"?
Necronomicon byla kapela kluků, co sotva vylezli ze základky. Příjemné období, kdy se zkoušelo každý den, pilo a experimentovalo s kdečím. Střední školou to zvadlo a založil jsem s jinýma klukama Defeated, opět se experimentovalo a to nejen s hudbou. Demáče a koncerty byly sice dost amatérské, ale album V Bahnech se dle mého hudebně i zvukově povedlo. Bylo mi ani ne dvacet a táhl jsem kapelu složenou z borců o dekádu starších. Poté jsem nastoupil do Asgard a kapela šla do kytek. Atmosféra v Defeated v té době stála opravdu za hovno a myslím, že někteří členové mi dost dlouho nemohli přijít na jméno. Teď už je to jinak, každej má dům, rodinu a takovýhle sváry neřešíme.

Asgard byl pro tebe asi logický krok kupředu a mimo jiné možnost čerpat zkušenosti od letitých muzikantů, Míry Horejska a Parambuchy. Brali tě jako sobě rovného, nebo měli vrch?
Když jsem nastoupil do Asgard, tak jsem začal dost pravidelně koncertovat. Tehdy mě to hodně bavilo a hráčsky posouvalo. Péče Miry o své mladičké muzikanty byla opravdu královská, dostali jsme vohoz, škrpále, cajsky a všechno možný. Koncertů byla spousta, Mira nás bral a bere jako rodinu dodnes, byť se to v Asgard za těch deset let hodně protočilo. K Mirovi patří Paramba a zakotvil jsem u nich i já. U ostatních členů to bylo těžké. Momentálně je skvělá sestava a hraje to opravdu výborně. Koncertů je stále více, až už to člověka nebaví. Hudebně jsem od kluků moc inspirace nepobral, ctil jsem základy starých Asgard a jen jsem přinesl jinej rukopis. Ze začátku si ze mě chtěli udělat kořalkonoša, čímž mě Paramba dost vytočil a na jeho rozkaz : „Hópni pro vodku Džany", jsem odpověděl : „tady máš love a dones ji ty". Od té doby jsme skvělí kámoši.

2. asgard a míra horejsek

Desku Zlověstné časy otextoval samotný Big Boss. S tématem další desky jsi přišel ty. Jak se kluci tvářili na kněžnu Eleonor?
BigBoss Zlověstný časy daroval Asgard již předtím než jsem nastoupil a jelikož Mira neměl asi texty, tak se to využilo. U Eleonory byla hotová hudba a stále se čekalo, až Mira něco napíše. Nic se nedělo, tak jsem to za jednu noc napsal. Eleonora se nám líbila, protože to bylo něco tak nemoderního a fádního, že jsme to prostě museli použít.

Tematická alba máš nepopiratelně v krvi, jak jinak si vysvětlit, že tuto formu dostala i dvě cd, tvého projektu Pačess - Monte Liliora a Trapista. Je za tím tvoje obliba v historii, sečtělost, nebo prostě rád vyprávíš příběhy?
Nedokážu si představit, že bych mohl napsat text o současném politickém dění, nebo naopak o pálení kostelů, čarodějnic, o satanech a podobnejch blbostech. Koncepty nasáklé historií mě baví a mám rád historické romány, romantismus v literatuře mě velice zasáhl již jako studenta stejně jako poezie realismu či symbolismu. Navíc mám rád pohádky.

Své poslední sólové album Trapista jsi skládal každý sedmý den, bylo to ryze z praktických důvodů - volna a klidu, nebo to mělo nějaký symbolický význam?
Symbolika je ve všem! Někdo na to sedmej den kašlal - já ne!

4.Pačess

Co plánuješ dál? Je na řadě nová deska Asgardu, nebo už nosíš v hlavě téma pro další sólové cd?
Ano, chystáme výroční velkolepý 30tiletý koncert ASGARD, který hodláme natočit a vydat jako dvd, dále k této příležitosti chceme nahrát i nový materiál. Vše je již rozběhlé. Více prozrazovat nebudu. Současně připravuji nový materiál Pačess - zde je to teprve v plenkách. Ale chceme vydat nějaký materiál na černém asfaltě a následně vyrazit na pár koncertů.

3. Asgard
Jako své top oblíbence uvádíš trojici - Black Sabbath, Bathory a Törr. Ovšem v širším měřítku zmiňuješ i Ozzyho sólovky, WASP, Blind Guardian, Led Zeppelin. Neměl jsi někdy chuť udělat si nějakou heavy desku?

Heheheh, tohle jsem možná napsal do nějakýho rozhovoru v 15 - 16 letech. Člověk jak stárne, tak mění názory. Ale ten základ je stejný Sabbath a Quorthon je pro mě láska na celý život, ale těch skupin je více. Mám rád Beatles, Led Zeppelin, Purple, WASP, Mötorhead, ale více poslouchám české skupiny. Od Arakainu, Törru atd. jsem spíše přešel ke skupinám jako je Panychida - jsou to skvělí kamarádi a myslím, že jsou u nás TOP UG metalovou kapelou.

Před třemi lety jsi v jednom rozhovoru zmiňoval, že to s hudbou na dlouho nevidíš, kvůli zdravotním obtížím se sluchem, mají se fanoušci obávat, nebo Trapista byl signál, že rozhodně nekončíš?
To už je to 3 roky? Bohužel je to pravda a trpím sluchovou vadou, která je dost problematická. Nedávno jsem se rozhodl, že operaci odložím. Musím si vyřešit nějaké osobní a pracovní záležitosti a poté již nebudu otálet a s muzikou bude na delší dobu utrum. Je více než pravděpodobné, že natočím výše zmíněné dvě alba a odporoučím se.

Je známý fakt, že ses poměrně brzy osamostatnil, máš rodinu a práci. Dá se dneska uživit hudbou, nebo práce je nutnost a hudba je koníček?
Hudbou se uživit dá, dokonce i v Čechách. Mám spoustu kamarádů, které hudba uživí. Nicméně u mě to tak není.

Máš ještě čas na nějaké další koníčky? Vím, že máš rád poezii a pivo?

Teď mě nejvíce zaměstnává moje práce a rodina, dále stavba domu a běžné ostatní věci. Knihy čtu již jen sporadicky. Soustředím se spíše jen na profesní literaturu, zákony, legislativu atd. Pivo je pro mě životní styl – koníček, práce i obživa.

5. pivo jako životní styl

Na závěr se zeptám na mou oblíbenou otázku. Máš nějaký sen, který by sis rád splnil?
Je jich spousta. S hudbou ale moc spojeny nejsou. Mé priority jsou v rodinném a pracovním životě.

Díky za rozhovor, přeji pevné zdraví a úspěšný rok.
Já také děkuji, ať se daří.
DT