Živel jménem Saša Pleska – to je Brutus!

  • Číst 9139 krát

Jedni z posledních vlajkonošů zlatých časů bigbítových tancovaček, kapela Brutus, dorazili do chrudimského R – klubu a byl jsem zvědavý, jak po půl století své existence v čele se svým frontmanem a čerstvým sedmdesátníkem Sašou Pleskou obstojí a zda dokáží nadále oslovit bigbítové publikum. A s klidným svědomím musím konstatovat, že Brutus nezklamal, právě naopak!

Tahle skupina působí na naší rockové scéně již od roku 1966 a za své éry několikrát z důvodu represí „komančů“ musela měnit název. Původně šlo o skupinu Mandragora, později Elektronic a v roce 1980 již se skupina přejmenovala na Brutus, což přineslo v roce 1982 zákaz kapely a proto přejmenování na Kyklop a název Brutus se vrátil v roce 1989.

Za dobu trvání se v kapele vystřídalo celkem hodně muzikantů, ale určitý historický předěl a směrování kapely přinesl rok 1974, kdy do kapely přišel Saša Pleska.
Myslím, že nebýt Saši, Brutus by určitě nikdy nebyl tím, čím do dnes je.

Brutus 1

On je vlastně tím, kdo tvoří image kapely a složil drtivou většinu songů kapely, které zná široký okruh posluchačů, a to nejen rockových.

Podle mě je Saša živel, který se vymyká všem pozemským zákonům!

Spolu s Brutusem odehraje s jedinou přestávkou přes 4 hodiny !!! poctivého bigbítu, navíc svým nepřeberným množstvím bezkonkurenčních hlášek, říkanek či básniček mezi songy dokáže skvěle všechny pobavit.
Je opravdu radost tohoto človíčka, z kterého vyzařuje pozitivní energie na míle daleko, pozorovat a poslouchat. No a k tomu spolehlivě hrající kapela a myslím, že víc si ani přát nelze. Tedy za předpokladu, že vám doba bigbítových tancovaček, ony krásné zlaté časy něco říkají.

I když kritika tuhle skupinu občas „šeredně propere“, na nic si nehrají a již 50 let jdou za svým. Bavit lidi a rozdávat radost, což se jim 100% daří a o to myslím hlavně jde!

A o tom svědčí vždy rok co rok plný kalendář akcí, kdy Brutus hraje každý pátek i sobotu po sálech i parketech po naší zemi a pokud byste chtěli pořádat jejich vystoupení, musíte si hezky dlouho počkat, vzhledem k tomu, jaký je o ně zájem.

Tím je jasně vidět, že lidé mají Brutus hodně rádi a často na jejich vystoupení jezdí mnoho kilometrů, což zdaleka ne každá kapela může říct!

Brutus 2

Proto je třeba těmto bigbítovým harcovníkům, kteří hrdě jako jedni z posledních mávají vlajkou zlatých časů bigbítových tancovaček, popřát, aby ještě mnoho let plnili sály po naší zemi a tím nenechali vrata těch krásných časů navždy zavřít.

Takže až uvidíte někde plakát s červeným golemem s kytarou, jasný to znak toho, že někde v okolí se Brutus objeví, neváhejte ani okamžik a vyrazte!
„Čus bigbítus“. Pro Rockpalace Pepíno Sodomka.

Foto – kapela Brutus.