Abbath, ex-frontman Immortal, zatopí Flédě pod kotly

  • Číst 7982 krát

ABBATH, jedna z největších ikon norského black metalu, se po rozkmotření s IMMORTAL do sólové dráhy opřel s vervou. Po ani ne třech letech se majitel jednoho z nejidentifikovatelnějších hlasů vrací s novou deskou „Outstrider“ do Čech.

Blashyyyrkh! ABBATH Mighty Ravendark, vlastním jménem Olve Eikemo, je bez debat jedna z největších ikon norského black metalu. Abbatha k black metalu prý přivedl Euronymous (Mayhem), Varga Vikernese (Burzum) naopak zas Abbath. I on samozřejmě měl kapelu. Ta ale nikdy i přes uvedené konexe nebyla namočena do kontroverzí, které black metal v 90. letech provázely. Tou kapelou samozřejmě jsou ikoničtí IMMORTAL!

Když se Immortal v r. 2003 poprvé rozkmotřili, Abbath se připojil do Motörhead tribute-bandu nazvaného Bömbers a založil tradičnějším metalem řízlou kapelu I. Ale o tři roky se Immortal dali dohromady a natočili „All Shall Fall“ (2009). Ani tak rozepře mezi členy neustaly a Abbath se r. 2015 odporoučel natrvalo, což na metalové scéně spustilo masivní diskuze. Kultovní frontman se signifikantní „tváří“ se mezitím stal jakýmsi synonymem (norského) black metalu.

Obavy, co s ním i Immortal bude dál, však záhy rozehnal debut „Abbath“, který tentokrát nahrál již pod svým jménem ABBATH. Snad všichni trve fans byli dávkou ledové zuřivosti dostatečně nasyceni, ale Abbath se do sólové dráhy opřel se skutečnou vervou. Turné, festivaly, párty… a po ani ne třech letech se norský čaroděj vlastnící jeden z nejidentifikovatelnějších hlasů pod záštitou vlastní značky vrací podruhé.

„Outstrider“ tak s sebou logicky nesla opět velkou dávku očekávání. Abbath hudebně nestojící na místě na desce tak trochu přiznává, co je mu blízké a nechává podprahově vzpomenout na Bömbers a čerpá klidně z britského heavy a melodických směrů, ale vše zaobaluje do svého vlastního zvuku, ačkoli momenty ho charakterizující a připomínající i jeho „domovskou“ kapelu zajisté nechybí.

Opět následují turné, festivaly a… párty. Abbathova pověstná povaha ohromného baviče to nakonec závěrem letošního roku na jihoamerickém turné kapánek přepískla a turné končí předčasně a Olve Eikemo, majitel Abbatha, zpytuje svědomí, odebírá se na odvykačku a seká zas latinu, protože přijíždí do Evropy!

Doprovodem mu je fantastická sestava. Outstrider European tour 2020 čítá ještě norskou smetánku 1349, allstar band VLTIMAS a chilskou mlátičku NUCLEAR.

1349, pojmenované po roku, kdy mor v Norsku stál život 2/3 populace a ukončil jeho zlatý věk, je už přes 20 let jednou z nejpřednějších a nejstabilnějších blackmetalových kapel. Norská smetánka čítající protřelá jména včetně mocných bubnů Frosta (Satyricon), propaguje v říjnu vydanou a opět ceněnou desku „The Infernal Pathway“. Jejich ohnivá show je pověstná!

Hvězdnou formaci VLTIMAS tvoří tři jména, ve svých komunitách pojmy. Rune "Blasphemer" Eriksen (ex-Mayhem, Aura Noir), David Vincent (ex-Morbid Angel) a Flo Mounier (Cryptopsy). Toto trio vypustilo apokalyptický, fanoušky i kritikou nadmíru přijatý debut „Something Wicked Marches In“, jenž odráží talent všech tří black/death myslitelů. Je dobře, že se VLTIMAS rozhodli své vizionářské kytary, mocný hlas a progresivní bicí přenést i na koncertní podia, což loňského léta dokázali publiku festivalu Brutal Assault.

NUCLEAR z Chile mají s českým publikem už zkušenosti z festivalů Brutal Assault i Obscene Extreme a bez debat nezapřou svůj jihoamerický temperament, takže pekelné plameny blackmetalového večera zažhne živelný jihoamerický thrash!

Čtyři vyrovnané spolky, čtyři vhledy do temných končin extrémních větví metalu. Fléda je v nesnázích!

poster abbath 2020 final

ABBATH, 1349, VLTIMAS, NUCLEAR
sobota 8. února 2019 – Brno, Fléda
FB event: https://www.facebook.com/events/1206806599483403/
e-TICKET: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/256

Abbath
https://youtu.be/Yv-oC5zCwn8
https://youtu.be/T_qa-wNbC4w
https://youtu.be/AnsWVvbOyf8
1349
https://youtu.be/Mw2ZGAV_QyI
https://youtu.be/JQQjqbuorgo
Vltimas
https://youtu.be/OLqzaCfovmg
Nuclear
https://youtu.be/7GkloEYNpuI

Předprodej viz výše, vstupenky jsou dále k dispozici v INDIES a předprodejních sítích TICKETPORTAL a TICKETMASTER