Covid 19 a lidé okolo muziky - 6. část

  • Číst 7523 krát

Již 6. díl „seriálu“ o tom, jak prožívají období Covid 19 bez hraní a fanoušků jak muzikanti, tak lidé, kteří se aktivně okolo muziky a festivalů točí. Všichni dostali tři stejné otázky, anketa bude na Rockpalaci zveřejňována postupně. Zde máme další odpovědi.

1) Období Covid 19 zasáhlo každého z nás. Jak se s tímhle problémem vyrovnáváš ty osobně a jak se to tebe, tentokrát jako muzikanta a kapely týká, popř. tebe jako organizátor?
2) Jak využíváš, využíváte „hudební klidu“.
3) Jaký myslíš, že to ve finále bude mít dopad na naší hudební scénu?

Ondra Marek – Roxor
1) Ahoj, no jak bych to řekl kulantně … štve mě to, jako asi každého. Nečekal bych, že nás položí na lopatky zrovna taková patálie. Nikdo vlastně neví, co je to zač, spousta dohadů, řešení žádné a svět se z toho pomátnul. Týká se mě to po všech stránkách, omezení nařízená státem známe všichni a navíc s oběma soubory kde funguju, jsme zvyklí pracovat společně. Po internetu nás to prostě nebaví, a dělat umělé koncerty jen pro objektiv telefonu nebo kamery není nic pro nás. Doufáme, že se s fanoušky pod pódiem sejdeme co nejdřív, ale nezáleží to samozřejmě na nás.
2) Já osobně dodělávám nějaké resty, co dlužím domovu a jeho okolí, ale úplně jsme se od muziky neodstřihli. Máme roztočené 3 nové kousky ve studiu a první z nich bude ke slyšení už někdy v půlce května. Jmenuje se to Vlci a text je trochu nečekaně dost aktuální, přestože skladba už vznikla někdy ke konci loňského roku. Cvičíme zatím každý doma, ale poslední uvolnění nám nahrává, takže konečně nějaká zkouška v plném obsazení je na obzoru.
3) Určitě dojde k nějakým změnám. Nejen v kalendáři akcí, ten už se pro letošek proměnil na velký chaos, ale asi všeobecně. Záleží na pravidlech, které nám „odbornící„ nastaví, ale bojím se, že přístup ze strany pořadatelů bude opatrnější, musela to pro ně být pekelná rána všechno strnovat, vůbec to nikomu nezávidím. Samozřejmě ani kapelám, mají rozjeté tour, propagace, no prostě nic moc. Nám to samozřejmě utnulo sezónu, ještě než pořádně začala a termíny nám ruší někteří promotéři z obezřetnosti až do září. Zahraniční kapely, to je taky dost velká neznámá, takže festivaly třeba začnou víc obsazovat tuzemské jména. Necháme se překvapit a samozřejmě věříme, že to bude jen a jen lepší. Držíme nám i fanouškům palce, aby to tak opravdu bylo.

Tomáš Sklenář - Symphonity

1) Přiznám se, že jsem od začátku vůbec nepodléhal obrovské mediální panice, které tady vznikla. Sledoval jsem jen nejnutnější informace. Rozhodně jsem nehleděl každý den na zprávy, které jsou plné překroucených polopravd, a tím pádem si myslím, že jsem to psychicky přečkal velice dobře. Nicméně samozřejmě se mě to také dotklo v reálném životě. Mám hudebně zaměřenou živnost a současná omezení mě připravila o polovinu příjmů. Kapely se to pak dotklo ještě více. Byli jsme na evropském turné, zrovna když situace začala kulminovat a nakonec jsme posledních 5 koncertů museli zrušit úplně a přijeli jsme tak domů o týden dříve. Dalším pro nás ne příliš pozitivním důsledkem je fakt, že jako mezinárodní kapela se momentálně nemůžeme kvůli uzavření hranic vůbec scházet.
2) O odpočinku asi nemůže být řeč. Starám se doma o 4letého kluka, ten člověka zaměstná víc než dost. Cvičím samozřejmě pořád, to je potřeba, ale ne nějak více než předtím. S kapelou pracujeme na novém materiálu. V současnosti finišují práce na vydání nového singlu, který má vyjít v brzké době. Jelikož to zatím vypadá, že festivalová sezóna bude odpískaná, tak předpokládám, že volného léta využijeme ještě více na skládání nových věcí.
3) Napadají mě dva možné scénáře. Buď fanoušci po této koncertní a festivalové odmlce budou víc lační po živém hraní a budou na koncerty a do klubů chodit častěji, budou si jich víc vážit a tím pádem i víc užívat. Anebo si zvyknou na to, že vlastně vůbec na živé koncerty chodit nemusí, protože jim kapely své vystoupení přímo nastreamují. Z obavy z druhého scénáře nejsem úplně fanouškem těch živých přenosů, které se v poslední době rozmohli. Myslím si, že takhle to prostě není správně. Na druhou stranu věřím pevně v to, že jasně zvítězí ta první varianta.

Petr Doldy Dolének - Kreyson Memorial - zpěvák

1)Tak každý ví, že pracuji jako školník na základní škole. Takže, mě tato situace prakticky nedotkla, jelikož stále chodím do práce. Ba naopak máme daleko více práce než v normálním školním roce, jelikož se všechno opravuje, natírá a vyměňuje. Také jsem si před měsícem prošel nejspíš nějakou chřipkou, bůh ví jakou, jelikož mě nikdo nikam nepustil, ne otestoval, tak nevím, co to bylo, ale jsem v pořádku a nic mi není. Samozřejmě v tom hudebním světě se nás to hodně dotklo, protože měli jsme mít už za sebou minimálně 7 koncertů. Člověku to chybí, když je zvyklý pravidelně chodit hrát. Chybí ti přátelé a chybí ti fanoušci, bude se to muset všechno znovu nastartovat a nebude to jednoduché.
2) Tak pokud vím tak kluci v Praze stále cvičí, pracovali jsme s Danem na nové písni, kterou brzy vypustíme do světa. Já pokud mám chvíli tak pracuji na svém projektu. Myslím, že se fanoušci mají na co těšit. Moc se také těším, až to všechno skončí, jsem ale zvědavý, jak to dopadne, protože lidé mají teď rozhodně jiné starosti, než jenom zábavu.
3) Myslím si, že nedokážu přesně odhadnout tuto situaci, jelikož jsme se s tím ještě nikdy nesetkali. Podle mého názoru vše záleží na lidech, záleží i na financích. Bude záležet na pořadatelích, spoustu barů, hospůdek pronajatých sálu třeba zkrachovalo a ani o tom nevíme, jelikož neměli příjem zrovna tak, jako spousta zvukařů, kteří určitě jezdili třeba i pro menší kapely po menších akcích. Vím, že to není jednoduché a myslím si, že to bude ještě určitě dlouho trvat, než se to vrátí zpět do nějakého normálu. Spousta festivalů asi odpadne, a lidé po takovéto krizi nebudou mít hned peníze na to, aby vyráželi za zábavou. Takže, necháme se překvapit, ale určitě se na naše fanoušky budeme těšit.

Pavel Balko - Traktor

1) Já jsem celkem vyrovnaný člověk. Každopádně, jak se můžeš v klidu vyrovnat s tím, že ti někdo zakáže pracovat a v podstatě zruší to, na čem pracuješ minimálně 2 roky... tím myslím Monster Meeting. Já mám na celou tuhle mediální estrádu svůj názor a sere mě, že musím poslouchat lampasáka a tu legrační vrchnost.
2) Hudební klid využívám 3 způsoby ... víc to nejde. Cvičím, skládám a chodím na ryby. I když teď jsme pro naše fans připravili live stream se vsím, co k regulérnímu koncertu patří, teda kromě živých fans, a ti jsou to nejdůležitější
3) Kultura to odsrala kompletně, takže přijde krize, peněz bude míň, a lidé si budou víc vybírat. Ale rock a metal je droga, takže to přežijeme.

Radek Řezníček – Alžběta

1) Ahoj, tak mě to docela zasáhlo hodně, jelikož muzika je pro mě život, energie, radost a štěstí. Chybí mě kontakt s lidmi a zpívat pro ně.
2) No klidu využíváme tak, že děláme na nových písních. Už jsme složili 4. Zatím nezkoušíme, každý si cvičí doma.
3) A jaký tohle vše bude mít dopad? Těžko říci. Nějaký asi určitě bude. Už se ale hlavně modlím, ať můžeme opět hrát lidem.