Covid 19 a lidé okolo muziky - 8. část

  • Číst 7550 krát

8. díl „seriálu“ o tom, jak prožívají období Covid 19 bez hraní a fanoušků jak muzikanti, tak lidé, kteří se aktivně okolo muziky a festivalů točí. Všichni dostali tři stejné otázky, anketa bude na Rockpalaci zveřejňována postupně. Zde máme další odpovědi.

1) Období Covid 19 zasáhlo každého z nás. Jak se s tímhle problémem vyrovnáváš ty osobně a jak se to tebe, tentokrát jako muzikanta a kapely týká, popř. tebe jako organizátor?
2) Jak využíváš, využíváte „hudební klidu“.
3) Jaký myslíš, že to ve finále bude mít dopad na naší hudební scénu?

Martin Kapek – Traktor
1) Tento nečekaný „psychostav“ přišel v období, kdy se měly realizovat naše dlouho plánované velké plány. Veliké turné Monster Meeting po celé ČR společně s Dymytry a dalšími kapelami.
Já, jako hudebník a zpěvák Traktoru, mám v tuto dobu jako OSVČ tzv. neplacené volno, takže prázdniny, které nikdo nečekal. Je to sice nepříjemné, ale co naděláme, jsou horší věci. Rozhodně nejsem z těch, kteří budou hned po týdnu fňukat a stěžovat si, jako někteří „umělci“, kteří veřejně žebrají, jakože umřou hlady a co že budou chudáčci dělat…Z těch mám opravdu husí kůži! Nám ostatním tak akorát potom ostatním dělají ostudu!!! Jsem zvyklý žít skromněji, a pokud nikam necestuji, tak ani neutratím. Jsou lidé nejen z naší profese, kteří jsou na tom mnohem hůře!
Ale je to zvláštní pocit být vlastně najednou nezaměstnaný!
2) Jako skladatel a textař mám teď mnoho času na tvorbu nových skladeb a textů, čehož občas využívám a nenuceně tvořím a skládám... jsou to pouhé nástřely skladeb, základem všeho je myšlenka… Netlačím nikdy nuceně na pilu…a vše dotváříme společně. Nejsem takovej ten „pózér“, že všechno musí být podle mě. To by už dávno nefungovalo.
Až se s klukama všichni budeme zase pořádně stýkat, tak z toho jistě uděláme materiál na další album. Věřím, že i ostatní přijdou se spoustou nápadů. Novou desku ale plánujeme až na příští rok. Všechno má svůj čas!
Každopádně jsme všichni natěšeni a naladěni na durovou notu a plánujeme, těšíme se na svobodu a věříme, že se za několik týdnů vrátíme na pódia!
3) Muzika je droga pro nás i posluchače, bez toho být nemůžeme! Muzikanti i fanoušci budou po uvolnění zákazu jak urvaní z řetězu! Akorát začnou více zvažovat, na kterou kapelu půjdou a kterou oželí. I tak se k tomu postaví pořadatelé. Budou hodně mapovat a vybírat, která kapela opravdu táhne a která jen „doplouvá setrvačností“. Slabí koně odpadnou – silní vydrží. Tak jak to v životě bývá!
Zdravím všechny a věřím v hlasité zítřky!!! (s)mějte se fajn!

Mára RockDemon - ReGen
1) Já osobně se s tím vyrovnávám velmi hořce, měli jsme hromadu koncertů, na které jsme se velmi těšili, a vše se zrušilo a jen hrstka se přebukovala na další rok, koncerty které jsme plánovali v zahraničí nebo společná hraní s kapelami ze zahraničí jsme museli zrušit, což nás velice mrzí. Nahrávání nového alba se pozastavilo neb zavřeli i studia... dnes jsme konečně mohli jít dotáčet.
2) Chystáme nový materiál, mám spoustu melodií a textů, které potřebují dát do kupy a něco předělat... jinak více méně máme teď připraveno 5 nových kousků, které nacvičíme a uvidíme, jestli zařadíme všechny do repertoáru. Prozatím necvičíme společně.
3) Dopad bude asi takový, že v publiku uvidíme nějaké ty roušky na tvářích, možná bude méně lidí kvůli obavám... možná ale přijde naopak hromada lidí po té době, co se nic nedělo... to ukáže čas

Radek Reddy Kroc - Kreyson Memorial - kytarista
1) Srovnávám se se situací stejně jako většina lidí, kamarádů a kolegů muzikantů, samozřejmě že hraní člověku chybí a hlavně kontakt s lidmi a fanoušky...
2) Hudební "klid" současné doby využívám hlavně odpočinkem doma, hraním a skládáním nových písniček ....jak pro naši kapelu tak připravuji nějaké své sólové věci ...(překvapení )...
3) Myslím si že dopad na naši hudební scénu tato situace bude mít negativní (skončí úplně někteří provozovatelé kulturních akcí a kluby, které z ekonomických důvodů nebudou nadále provozovat svoji činnost to se samozřejmě týká i některých kapel a lidí okolo ...zvukařů, techniků...atd )...ale pevně doufám a věřím, že se vše v dobré obrátí a spoustu lidem tato nastalá situace otevře oči. Přeji všem hlavně pevné zdraví a nervy a bude zase dobře... !!!

Ivo Plaček - Petroleum

1) Já mám teď už půl roku svých zdravotních starostí až nad hlavu, právě jsem se vrátil z Vojenské nemocnice z náročné operace a čeká mě ještě dlouhá cesta a covid je nejen pro mě, ale především pro moje děti, velký opruz. Příroda nás trestá, i když si to stále spousta idiotů není schopno připustit a dál berou vše okolo nás jako samozřejmost a svět na jedno použití.
2) Já jsem si teď v nemocnici uvědomil, jak bereme jako samozřejmé třeba to, že ráno vstaneme a chodíme, jdeme se najíst, jdeme na záchod.... To není vůbec samozřejmé a mnozí takové štěstí nemají. Jako muzikanta se mě to netýká vůbec, protože jsme se dohodli na menší pauze, než se vylížu z nejhoršího. Já se věnuji už leta pouze studivým projektům, protože nenávidím zkoušky a cvičení a s Alešem Hrnčálem se začnem brzy opět scházet a pokračovat ve skládání a nahrávání. Novinkou v Petroleu je kytarysta Vítek Malinovský, takže určitě nezahálím a mám plno plánů do budoucna.
3) Dopad na naší hudební scénu to nebude mít vůbec žádný, protože tak či tak tu bude stále vznikat spousta sraček anebo naopak dobré muziky. Dnešní technologie umožňují nahrávat bez omezení, a kdo bude chtít nahrávat a tvořit, tomu nic nebrání.

Sir D. - Metanoon
1) Já si to zatím nějak moc nepřipouštím. Vyrostl jsem v období totality, tak mi ta omezení přijdou normálně snesitelná a hlavně logická. Navíc, jsem díky bohům prozatím zdravý, mám skvělou manželku, práci, která mě baví, a neusínám hladový. Co víc si přát? Fňukání spousty lidí nad tímto stavem mi zkrátka přijde hloupé, myslím si, že to co se u nás děje, ještě pořád nic není. I malé dítě ví, že může být mnohem hůř. Ale já tu nejsem, abych je soudil ...
A jak se to týká kapely? Taky nás to pěkně podrazilo. Měli jsme nové CD, tak se chystal křest a nějaké promo... No, byli jsme zkrátka natěšení, protože se to pěkně rozjíždělo a teď je z toho takový pěkný, hnědý, kulový ...
Ale než to položit a skuhrat, tak radši bojovat! Některé z nás to naopak více semklo a to je dobře. Ostatně, který muzikant má na růžích ustláno? No, možná Chuck Norris, který složil úplně všechny písně světa ... Svou pěstí!!!
2) S bicmenem se scházíme pravidelně, každý týden. A opakujeme a pilujeme, aby se nám to všechno nevykouřilo z hlavy. Zbytek moc nechodí, ale jsme v kontaktu.
Já osobně jsem si od skládání dal trošku pauzu, ale teď už zase na něčem dělám. Odešly mi klávesy, tak teď řeším, co s tím. Je to pro mě dost stěžejní záležitost a navíc jsem měl starého, dobrého Ensoniqa TS10 a každý, kdo do kláves dělá, potvrdí, že jeho samply jsou dodnes těžko nahraditelné. Navíc slušné klávesy jsou docela darda peněz. Tak se nenudím...
3) Dopad na českou hudební scénu si fakt odhadnout netroufám. Všichni jsme dost rozežraní zahraniční scénou, megafesťáky a různými monster akcemi. Ani sebe z toho nevyjímám, ale jestli se trošku v létě uvolní zákazy, tak by to mohl být docela mazec. Dost možná, že lidi zase začnou víc chodit na domácí hřiště a to by bylo moc fajn. Uvidíme ...