Další z plzeňských Titánů - Medium

  • Číst 6201 krát

Vznik tancovačkové legendy skupiny Medium, která v létech 80 – 90 hrávala první tancovačkovou ligu společně s Extra Bandem nebo Sifonem se datuje do roku 1975. Parta muzikantů – Milan Borník – kytara, Zdeněk Jakubec – zpěv, housle, Česmír Mrzena – kytara, Jindřich Trojan – klávesy, Petr Steidl – basa, Josef Zedník – bicí a Fred Krist – perkuse. Pánové měli své velké vzory v Pink Floyd nebo Lucifer´s Friend. Převzaté skladby těchto velikánů tvoří nosnou část tehdejšího programu. Skupina se snaží hrát, jak se říká, „ kde se dá“, aby se dostala do podvědomí nových posluchačů. Přežívá do roku 1976, kdy skupinu opouští jak Jakubec, tak Steidl, kteří odchází do skupiny Labyrint. Skupinu oživuje Milan Ditrich – basa. V tomto roce to není jediná personální katastrofa, která skupinu potká. V tomto roce odchází na vojenskou službu Milan Borník a celý soubor se rozpadá.

Nové Medium staví po návratu z vojny opět Milan Borník – a to v roce 1979. Na pomoc si bere členy zaniklé skupiny Nautilus – Trojan – klávesy, Souček – kytara, Šlajs – basa, zpěv a bicí Zeman. Skupina je věrna předchozímu stylu hudby a ani v této sestavě se nemění styl a tak převzaté fláky střídají věci z vlastní dílny. Rok 1980 – rok slavné desky Judas Priest – British Steel zastihne Medium opět v jiné sestavě a tak tu můžeme slyšet – Petra Štastného – basa, Ivana Andese – bicí, Miroslava Hajšmana – zpěv a nestora Milana Borníka – kytara, zpěv. V roce 1981 odchází Hajšman do Arény a Andes na vojnu. Andese vystřídá u bicích Pavel Zbořil a skupina jeden čas vystupuje jako trio. Rok 1982 opět nevypadá pro Medium dobře, Do skupiny Triumf odchází jak Štastný, tak Zbořil a Milan je opět sám. Touha hrát a spousta hudebních nápadů, které má je v této době pro Milana velká motivace, aby opět hledal nové muzikanty. V roce 1983 využívá rozpadu populárního Rogalla a přetahuje k sobě Jardu Duroně – kytara, zpěv, Ladislava Somolíka – klávesy, Franta Adámek obsluhuje bicí a Milan Borník – basa. Začíná nejplodnější období Medium, skupina hraje už zásadně věci z vlastní dílny a jak výraz, tak zvuk kapely je čistokrevný hard rock. Nová sestava se zdá být stabilní a tak první úspěchy na sebe nenechávají dlouho čekat. Vokalízy 86, Beatsalon 86, hrají v pražské Lucerně. V tehdejším rockovém pořadu Větrník vyhrávají první místo se songem „Tak ber“ a rádio je pouští i do éteru.

Rok 1987 je opět rokem velkých změn – Luboš Hubinger – zpěv, Petr Zeman – klávesy, Zdeněk Bergl – kytara, zpěv, Jan Novák – bicí a Milan Borník basa a zpěv. Hudba dostává jednodušší tvář o to však tvrdší a údernější je. Hraje se pouze vlastní materiál a vzniká mnoho hitů, které kapela hraje dodnes.

Do roku 1992 se obsazení neustále však mění. Vrací se Jarda Duroň – kytara a přichází čas, kdy skupina chce opět vyzkoušet zvuk kláves, za kterými stojí Petr Dvořák. V roce 1996 opět skupinu opuští Jarda Duroň, Milan se vrací ke kytaře, Petr Dvořák zůstává na postě klávesáka, nový basista se jmenuje Václav Štěpánek a za bicí artilérii Jacek Lukáš. Hrají pouze vlastní skladby, kterých má skupina za dlouhou dobu existence víc než dost. Některé jsou i vybrány na první CD nosič, který skupina vydává ve své režii – Medium 1 v roce 1998. V roce 2005 vydává své druhé album s názvem "S tebou noc je dlouhá" a v současné době připravuje album třetí.

Na sezónu 2009 skupina připravila staro-nový program, který se skládá z nových, ale taky zapomenutých skladeb, které určitě potěší staré fanoušky i teenagery.

Podzim rok 2010 Ota Vrba hlásí odchod z kapely a Medium pokračuje v aktivní hudební činnosti v letitém čtyřčleném složení M.Borník, P.Dvořák, V.Štěpánek a J.Lukáš.

Medium dnes je čistokrevný nefalšovaný hard rock, kde není místo na klišé a komerci. Jejich vystoupení doprovází pyroshow, mlha, ohně. Skupina si vždy stála za svým hudebním cítěním a nikdy neudělala ústupek „paní Módě nebo panu Trendu“. Skupina má svoje vzory ve starých klenotech hard rocku (Deep Purple, Black Sabbath…)

PS: Rozhovor s kapelníkem a zakladatelem Medium Milanem Borníkem chystáme!

medium 001