Výstava Historie big beatu na severním Plzeňsku (Mariánská Týnice)

  • Číst 2151 krát

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici uspořádalo výstavu, která by neměla uniknout žádnému fanouškovi bigbítových kapel z Plzeňska.

Oficiální název expozice je Severský beat – historie big beatu na severním Plzeňsku a věnuje se kapelám, které působily v letech 1964 – 1994 přímo v okrese Plzeň – sever. Původním záměrem organizátorů bylo zmapovat kompletní historii až do současnosti, ale ukázalo se, že rozsah tohoto fenoménu je tak obrovský, že by na to kapacity prostě nestačily. Proto je tedy zatím zmapováno 30 let s tím, že za pár let bychom se mohli dočkat pokračování.

Moc si tím ovšem organizátoři nepomohli. I historie prvních třiceti se ukázala tak košatou, že musel přijít radikální řez. Organizátorům v tomto výběru paradoxně pomohlo svérázné specifikum oné historické doby. Každá kapela totiž musela mít v dobách minulých svého zřizovatele. Mohl to být místní Sokol, sdružení SSM, podniková odborová organizace či jiná zájmová sdružení. Expozice v Mariánské Týnici se tak věnuje kapelám, které měly zřizovatele v okrese Plzeň – sever. Chybí tak kapely, které zde hojně hrály, ale registrovány byly jinde, napadá mě např. Medium nebo Pohoda.

Kapely, kterým se výstava věnuje, jsou uvedeny na plakátu. Z těch známějších jmenujme Sifon, Experiment, Excalibur, Tartan, Skelet nebo Mahagon.

Ve středu 22.8.2018 jsem se zúčastnil slavnostního zahájení, kde byla též pokřtěna kniha Bigbeatové kapely na severním Plzeňsku 1964 – 1994. Autory jsou Jana Dienstpierová, Jan Kvídera, Jiří Kříž a Zdeněk Raboch. Ta by neměla chybět v knihovničce žádného vymetače vesnických bigbítů v 70. a 80. letech. Což můžete brát i jako dokonalý tip, co byste mohli někomu pořídit pod stromeček. Na akci vystoupila skupina THE OXFORDS, která začala hrát v roce 1966, a skupina STAŘÍ PSI, jejíž tahouni Stanislav Marhoun a William Buzinkay se táhnou celou historií všeho, co se tady na okrese v rockové muzice událo. Přítomni byli i členové nejstarší kapely na okrese, kaznějovského ORION BEATU, který vznikl už v roce 1964. Akce se těšila přízni publika. Pro mě bylo zajímavé vidět tam lidi mezi šedesátkou a sedmdesátkou, které jsem znal, když jsem přišel za svými rodiči do práce. Já je tehdy považoval za páprdy (co na tom, že jim tehdy bylo stejně, jako je mně dnes) a oni to zatím všechno byli bigbíťáci.

Na výstavě tedy najdete dobové plakáty, fotografie, povídání o kapelách, dobový kapelní merch (tak se tomu aspoň říká dnes), dokonce i trofeje vyhrané na tehdejších soutěžních hudebních přehlídkách. Vše je doplněno o úchvatnou sbírku československých elektrofonických kytar.

Co bych k tomu ještě dodával? Je načase se zvednout a jít se na to všechno podívat, zavzpomínat si, zamáčknout slzu v oku a poté zase začít chodit na rockové akce. Výstava trvá do 28.října 2018.

Pro Rockpalace Tomáš Pícl.