Metal Church "Metal Church"

  • Číst 7232 krát

Po dlouhých letech se čas od času vracím k poslechu celých alb, jako tomu bylo kdysi, když jsem trávil večery v zamčeném pokoji s kazeťákem na plné koule.
Začínal jsem na německém heavy metalu, pak se přidal britský. Metal Church byli jednou z těch kapel, co můj zájem nasměrovaly směrem za Atlantik. A v čem pro mě byli tehdy (i dnes) Metal Church jiní než evropské kapely? Já si to představuji takto. Německý metalový muzikant má před očima notovou osnovu, britský metalový muzikant myslí při hře na Párply a Sabaty, i když hraje něco jiného. Americký metalový muzikant žije v brlohu, ve kterém má jen kytaru, Marshalla a televizi s videem (tam si samozřejmě pouští výhradně koncerty) a večer jde pařit do klubu. Americký metal má prostě úplně jinou atmosféru, takovou okouzlující, průkopnickou, nostalgickou, a přesto vykopávající mládí vstříc do života.
Album "The Dark" mi taky ukázalo, že každý skutečně vnímáme muziku úplně jinak. Kdysi jsem ho pustil bratrancovi v domnění, že mu pouštím parádní melodickou kapelu, která ho musí chytnout na první poslech. On se podivoval, jak takový rámus bez náznaku melodie mohu poslouchat.
A jaký byl poslech po letech? Tentokrát se musím přiznat, že mé pocity nedosahovaly té mé dávné euforie a zub času tady svůj otisk zanechal. Skladby jsou nepochybně kultovky (pro mě zejména první čtyři, při nich mé posluchačské srdce skutečně plesá naplno), ale je fakt, že ta produkce skutečně trochu zestárla a neburácí to tak, jak jsem si to pamatoval z dávných časů. Na druhou stranu, znovu mě to stoprocentně přeneslo do atmosféry doby, kdy se metal chystal ke svému vrcholnéu rozmachu a na desítky let dopředu ovlivnil životní styl milionů lidí po celém světě. Shrnu-li to do jedné věty, k poslechu je prostě třeba být vybaven i potřebnou dávkou nostalgie. Ale zase ne moc, protože vám pak hrozí, že vás to pohltí a že se z toho roku 1986 nebudete chtít za žádnou cenu dostat zpátky.
Ještě jedna zajímavost. U každé kapely pro člověka obvykle platí, že album, kterým se s kapelu seznámil, je prostě navždy tím jednoznačně nejlepším. Znáte to. Jestli jste začali poslouchat Metallicu s "Masters Of Puppets", tak jakkoli budete obdivovat "Ride The Lightning" či "Kill ´Em All", místo jedničky už je navždy obsazené.
Jakkoli mám "The Dark" ve velké oblibě a úctě, tak musím říci, že debut "Metal Church", ke kterému jsem se dostal až mnohem později (tak moc, že se mi do tohoto „kazetového“ seriálu nevejde), se mi líbí ještě o kousíček více.