Méně dravých ryb v Jordánu

  • Číst 6574 krát

Qýchodu- Voheň 2011

V listopadu 2011 je nahrána ve studiu Kocis records, deska pod názvem Voheň. Nemá cenu se pitvat na kolikáté verzi kapely vše vzniká, ale punkeři z Tábora si skutečně projdou ohněm, v té tzv. po Tvrdíkovské éře.

Dochází ke sloučení kapel Pan Q a Qýchodu a ke známému trojlístku Jarda Nový- bicí, Jiří Šorm- basa, Vlastys Váchys- kytara, přicházejí z oné záhadné kapely... zpěvák René Petr a Paľo Koys, coby druhý kytarista. Qýchodu mají opět chuť makat na nových skladbách, tak pojďme nahodit udičku a kostičku po kostičce obrat tuhle rybičku.

Jedná se o originální placku a téměř komiksová kresba přímo na nosiči se povedla na jedničku. Jednoduchý obal, který dává tušit ekonomické úspory a ze kterého sálá příjemné teplo, je opatřen i koláží z fotek všech členů...zaběhlá záležitost...tím se určitě nedá nic zkazit.

Jako bonus jsou nahrány starý fláky ve zcela novém kabátu, jsou uhlazenější, ale drive či chcete- li energie jim nechybí a může se jednat o dobrou pomůcku punkové historie. Mladší generace si na tom může poskládat seminárku, staří bardi zas nostalgicky zavzpomínají.

Já se vrhnu na fungl nové zářezy táborských veteránů….vše nakousne naprosto skvělá skladba Pastelky a Rendův zpěv jakoby vypadl z dílny kultovní plzeňské Bradavice….a další song Trhovec je toho důkazem.

Mnozí zpěvákovi vytýkají, až moc ukřičený projev, což opravdu někdy působí jako rušivý element, ale když zabrousím do jihočeské školy, nemohu nevzpomenout Karla Boušu z Telexu a tím snad umlčím všechny mluvky.

Když už jsem nové Qýchoďáky přirovnával k plzeňské Bradavici, další ze songů, konkrétně Zlatíčko přiřknu právě strakonickým dinosaurům. Mě baví i kytarové vyhrávky v Osudu a v Zakázaným ovoci. Vše pevně stojí na punkovém piedestalu, však kritikům se zdá a dokonce kapele předhazují vyměklost a škatulku punk- bigbítu.

Osobně řadím tuhle nahrávku ke svižnému kvapíku bez dravosti plodných devadesátek...možná to tak i mělo být, že nedlouho poté v této sestavě končí...a je jen na každém z nás, jak to vidíme... pány kritiky bych do toho více netahal.

Pro Rockpalace Havrďák