Qýchodu- Invaze Qýchodu 1990

  • Číst 6913 krát

Konečně došlo na první demáč veteránů z Tábora. Prostě jsem ho ve své sbírce neměl, Vlastik musel doma trošku pohledat a na jedné z našich společných akcích s Kullťákama mě byl zapůjčen.
Nenechte se mýlit, všude možně na netu vás odkáží na tuhle nahrávku, ale stáhne to jejich bestoffku, která vyšla u Šot Rec. Pár pecek na ní určitě najdete, ale kompletní demo, to je teprve jízda. Na kazetu s původním obalem, jsem dlouho nikde nenarazil, a tak se musím spokojit s reedicí na cédu.
Na úvod zazní rádiové intro, kde se bývalé sdělovací prostředky otírají o Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky … a takový ty kecy, co má v naší socialistické společnosti přednost a zelenou.
Oproti více utaženému a temnějšímu demosnímku „Všechno už je v prdeli“ je tahle prvotina syrová, přímá a jed plivající punkovka. Nejvíc to schytají právě komouši a není se čemu divit, píše se rok 1990.
Nepříliš kvalitní nahrávka dodává na autentičnosti doby a vše je bez příkras. Tupé bicí, kovová basa, která stíhá seč může s rychlýma, štěkavýma kytarama a Radimův naléhavý zpěv jakoby oznamoval, že právě první punková vlna byla vystřídána tou druhou.
Oblíbené rychlé záseky- Pijavice, Skok do zdi, Ideály, Kanál a Žijeme jsou pořádný metelice a já rád kluky přirovnávám k zahraničním ikonám ... dnes jim přiřknu The Partisans a nikdo mě to nevymluví. Stejně tak nečekám námitky na skladbu Mejdan … to jsou Telex, říkám si a vím, že tohle všechno je ta nenapodobitelná jihočeská škola.
A Invaze Qýchodu je špinavý odkaz porevolučního šílenství a svobody.
Pro Rockpalace Havrďák

Více z této kategorie: « Sedm hříchů aneb radost ze smrti