S nálepkou kultu – Assesor - Invaze 1990

  • Číst 2776 krát

O této kapele se napsalo mnohé, přesto bych byl s tvrzením, že se jedná o kultovní záležitost velice opatrný. Mnohými hudebními esy, je neustále přetřásán kult, první extrémně metalové a oficiálně vydané desky, já se však přikláním k verzi - kapela nedoceněná.
Smíchejme tedy muzikanty z Arakainu, Projektilu, Moriorru, Kryptoru, Energitu, Benefitu či Orientu a dostaneme třaskavou směs, ale pozor zdaleka ne všichni mají zkušenosti s thrash - death metalovou řízností.

Jmenovité propletence, kdo, kdy a kam, si můžete dohledat na internetu, však dvě osobnosti zmíním. Tah s Michalem Roháčkem vyšel a vtiskl desce mnohem agresivnější tvář. Demo z roku 1989 s Milanem Fialou za mikrofonem, je jen slabý odvar Invaze a Brutusák tak dál, může bavit fanoušky na poli měkčího ražení.

Kapela dostává 10. tis. korun na studio, vše je nahráno v čistě amatérských podmínkách, elpíčko se prodává celkem slušně a k těm 20 tisícům prodaných kusů, dopomohl značně hladový trh. Posluchač však netuší, že kvalita zvuku je sametově bídná a ten kdo desku vlastní má do určité míry skvost, leč…..zvuk se nijak moc nezlepší, ani u remasterované verze s bonusy, která vychází na cédečku v roce 2008 u velice aktivní značky Underground Records.

Když odbočíme od zvuku, po technické stránce je vše na úrovni, o čemž vypovídají i dvě instrumentální skladby a propracované prvky rychlého thrashe se mísí se smrtícím kovem.

Píše se rok 1990, vše je v plínkách, po Assesoru příjdou další, jemu podobní…..Nářky zapomenutých, Svědomí, Hrad, Invaze…to bylo mé mládí, můj metalový svět a výkřiky - skupina Assesor- metalu profesor, nemají s naivitou nic společného……

Pro Rockpalace Havrďák