Benefit … stále má co říct!

Milan Vipler, starší generaci netřeba jméno představovat, pro mladší jen napíši, že je to lokomotiva, které táhne kapelu Benefit naši rockovou scénou už hezky ten pátek ...
Milane, kolikátý je to vlastně rok???
Do Benefitu jsem nastoupil na přelomu let 1980-1981 a převzal jsem ho na podzim roku 1983. Takže tu káru táhnu 31 let.

Takže se chystá velká sláva na rok 2015? Už si vás všimlo nějaké médium nebo je Rockpalace první, kdo o tom přinese nějaké zprávy?
No příští rok bude Benefit slavit 45 let. Zatím to mám jenom v hlavě, takže se to zatím nikde neprezentovalo, takže budete asi první.

Vrátím se na prvopočátek. Jak jsi jako muzikant začínal? Dnes jsi zpívající bubeník (pamatuješ na Víťu Vávru -))) bylo to tak od počátku?
Je to paradox. Vávru znám, dokonce moje první veřejné vystoupení v životě bylo ( to mi bylo asi 16) na koncertě jeho tehdejší kapely, kde jsem hrál jako člen předkapely (Atomové dudy). Tenkrát jsem byl zpívající bubeník jenom já :-)

Kdo byl tvůj vzor a co jsi tehdy poslouchal?
Kromě Beatles to byly hlavně americké kapely, Vanilla Fudge, Grand Funk Railroad, Kansas, Santana, Aerosmith, Styx a samozřejmě i velké divadlo Kiss, z těch evropských Cream, Johna Mayalla, King Crimson, Jethro Tull, ale taky Black Sabbath, Deep Purple a mnoho dalších

Benefit byla tvoje první kapela nebo jsi hrával někde před Benefitem???
Nebyla. Před tím byly Atomové Dudy (mimochodem tam zpíval i Mirek Imrich – dnes Abraxas), potom jsem založil Marmu (byla to výborná parta a dnes dokonce existuje její revival) Aréna, Markýz John.

Vraťme se ke kapele – Benefit měli pak pauzu a až v roce 1999 jste se ve Svijanském Újezdě vrátili ve slavné sestavě – ty , Soták, Jirka Obst, Zeppelin, Evžen. U koho vznikla tehdy ta myšlenka opět se s Benefitem vrátit?
No myslím, že to je velký omyl. Benefit nikdy pauzu neměl, kromě několika měsíců po smrti Luďka Bendy. Protože, když vezmu éru Benefitu, tak kdo promeškal období od roku 1984 do roku 1990, tak přišel o to podstatné. Tehdy nastala zlatá éra Benefitu, vznikla většina pohádek a hodně písniček z tohoto období hrajeme dodnes.

Pro mě osobně má historie čtyři důležitá období. Prvním byl byla zakládající sestava - Vodička, Kavale, Leš, Čepelák, Stalin Popovič, Jenčík, kdy kapela hrála výhradně převzatý repertoár Uriah Heep a Jethro Tull a musím říci, že skvěle. Druhým byl Benefit pod vedením Tondy Koniga – Konig, Socha, Obst, Kanička, Soták , kdy se na konci 70-tých let kapela zhlídla v amerických Kiss (konec tohoto období jsem už zažil jako člen Benefitu, kam jsem nastoupil právě místo Tondy), třetím pak sestava z roku 1984 - Obst, Koudelka, Vipler Hoffmann, Zoul, Benda, kdy nastal asi největší binec kolem Benefitu a největší příliv fanoušků, bylo to období pohádek, coverů BonJovi i vlastních písniček a týká se to hlavně druhé poloviny 80. let (1984 až 1999), kdy jsme jezdili až 130 vystoupení ročně a návštěvnost vystoupení jsme mohli počítat v tisícovkách návštěvníků. No a čtvrtým je současná parta, která funguje ve složení (Dan Horyna, Vláďa Koudelka, Venda Kalaš, Matěj a Kuba Koudelkovi (ten nedávno nahradil Ondru Pátka) a já) už 6-tý rok a vede si opravdu skvěle včetně desky Rock and roll, která měla u fanoušků velmi dobrý ohlas a v současné době má pevné místo v repertoáru kapely. Je to parta, která táhne za jeden provaz a prostě to funguje. Máme se rádi, baví nás to a doufám, že nám to vydrží co nejdéle. A je to vidět i na našich koncertech. Lidi chodí, baví se a je jich stále víc. Díky jim se snažíme o maximum a snad se nám to daří.

Samozřejmě kapelou prošlo mnoho dalších výborných muzikantů, z nichž si vzpomínám třeba na Artura Masného, Chozého, Kamzíka, Pidiho, Mirka Půčka, z poslední doby hlavně kytarista Ondra Pátek... byl by to dlouhý seznam.

Co se týká roku 1999, tak to bylo myšleno jako jednorázová vzpomínková akce. A myslím, že se povedla, ale to bylo všechno. Takže žádný návrat slavné sestavy. To, že to pak vyústilo až do truc projektu Benefit 2000 special, který skončil po 2 – 3 měsících fiaskem a byl to docela smutný příběh. Hodně to Benefitu ublížilo.

Tahle sestava se ale dlouho neudržela a přišel čas na dalšího „starého" benefiťáka a to Gumáčka (ex Acilpirin). Proč se rozpadlo hvězdné obsazení a tvoje volba pro Gumáčka? Asi byla jasná, vid?
Na to jsem odpověděl už výše. Hlavně - špinavé prádlo se pere doma. A Vláďa Benefitem prochází s několika pauzami až dodnes, takže volba byla snadná. Takový inventář he,he ...

Benefitu se bohužel smrt moc nevyhýbá... kdysi Jirka Tkanička Stach, pak Luděk Benda, poslední Evžen Eda Hoffmann.... Jsi jinak se starými členy kapely v kontaktu?
Je to vždy těžké přijít o parťáky a kamarády a v podstatě se s tím nejde vyrovnat, ale takový je život. Chybí mi velmi všichni tři, hlavně Eda, se kterým jsem vyrůstal od dětství. Občas si zavoláme s Jirkou Obstem.

V nynější době jede Benefit jako dobře promazaná mašina, radikálně omladil... Koho tam dnes uslyšíme a uvidíme?
Máme to půl na půl. Tři starci a tři mlaďochové. Jmenoval jsem je už výše. :-) Hodně lidí mi to vymlouvalo a ťukalo si na čelo, že beru do Benefitu tenkrát ještě skoro děti. No a jak je vidět, vyplatilo se to. Čas mi dal za pravdu. Funguje to jako blázen a generační rozdíl není vůbec znát.

Pokud vím, byl jsi ještě v projektu Pěchota. V jakém stadiu je projekt nyní??
Pěchota pořád existuje, ale v současné době spí. Po úspěších u nás, ale hlavně v Polsku a dvou CD, jsme si dali pauzu. Až bude nový materiál, tak ji možná probudíme.

Nedávno jste koncertovali v Polsku. Jaké bylo publikum a jak jste se tam, proboha, dostali?
Publikum skvělé a dostali jsme se tam právě díky Pěchotě. Promotéři z Polska byli i tady u nás a náhodou viděli i Benefit, takže shoda náhod.

Milane, na co rád vzpomínáš z éry Benefitu a na co by jsi raději zapomenul?
Benefit je můj život, takže musíš se vyrovnat s tím zlým a radovat se z toho dobrého. Zapomenout se asi nedá, ale poučit se z chyb, podrazů a nezdarů je potřeba.

Dostáváme se k velkým oslavám.... Zeppelin mi při našem rozhovoru odkázal na tebe, takže co už můžeš prozradit teď?
Zatím je to v plenkách. Chystáme sérii několika koncertů, kde by měl být hlavním hostem Komunál a zřejmě i nějaká zahraniční kapela. No uvidíme...

Říkal jsi, že to pojmeš jako sérii koncertů... Máš už některé místa dnes jasná?
Něco už je domluveno, ale nechci to zakřiknout. Určitě pojedeme východní, střední, západní a jižní Čechy. Všechno budeme včas annoncovat.

Benefit hraje pomalu každý týden.... Jako starý rockový pardál pamatuješ lepší časy, ale kde se ti dnes hraje nejlíp? Jsou místa, kam se rád s kapelou vracíš??
Těch je moc. Hrajeme rádi všude, protože nás to opravdu baví a vážíme si všech, co za námi přijedou. Bez nich by to opravdu nešlo. Díky všem.

Benefit kdysi začínal se skladbami Uriah Heep .... Jirka Obst je pak později opatřil českými texty. Máš nějakou skladbu, kterou hraješ z těch kmenových let rád a nějakou co, vyloženě nesnášíš?
Ty, co stály za prd, tak už naštěstí nehrajeme. Navíc nemůžeme hrát všechno, to bychom hráli pokaždé asi tak 20 hodin :-) Osobně mám rád nové věci, které kapelu posouvají dopředu.

Jak je to s CD – Benefit nějakou tvorbu má, ale prakticky asi vlastní regulérní CD vyšlo teprve před pár roky – Rocknroll – Kde vidíš chybu, že toho Benefit nevydal víc?
No nevím, jestli chybu. Prostě až tahle sestava měla chuť, invenci, ctižádost, odvahu a stejný názor, aby vznikla po všech těch letech původní deska, která by si našla své posluchače. Prostě nastala ta pravá konstelace a doufám, že deska nebyla poslední. Pravda je, že jsem je ze začátku musel trochu prudit, ale od toho jsem tady :-). Takže už prudím zase.

Když jsem psal historii Benefit zjistil jsem, jak slavné jména jste v kapele měli. Kolik se tam otočilo muzikantů už asi nikdo nespočítá, vid´?
To asi ne
(Vzpomínám si na jednu historku... Kdysi, někdy v roce 83, zavítal do Semil Milan Schelinger, bylo beznadějně vyprodáno a jak jsem postával u pokladny, šli okolo mne muzikanti, měl jsem na sobě džinovou bundu s nášivkou Benefit...Jeden na mne kouknul a říká: „ Ááá, benefiták, tak ten je tu s námi." a provedl mne pokladnou. Pak se dal se mnou do řeči a já poznal pana Kavaleho – ex Benefit)

Milane, co vlastně děláš ve volném čase? Čteš, posloucháš muziku? Máš nějakou oblíbenou kapelu?
Válím se :-) a muziky poslouchám kopec. Hlavně se snažím sledovat pořád něco nového, abych neskončil jako nerudný jezevec v 80-letech. Těch kapel je spousta, kromě těch z mého mládí jsou to dnes třeba Saliva, Korn, H-blockx, Everlast, Halestorm..........a mnoho dalších, žánrově to nemám nijak ohraničené.

Plány Benefit na rok 2015 jsi nám prozradil, takže přejeme moc úspěchů a až budou jasné termíny a místa té slávy, Rockpalace bude určitě velikým propagátorem....

Projekt Rockpalace – snaha o uchování historie našeho bigbítu. Jak se na něj díváš jako jeden z těch, kteří historii bigbítu psali?
Velice záslužná činnost :-)

Co by jsi vzkázal našim rockerům?
Podporujte živou muziku a hlavně české kapely. Myslím, že většina si to opravdu zaslouží a snaží se pro hudbu i pro Vás dělat maximum. Bez Vás to prostě nejde.