Co má Acylpyrín a Gumáček společného??

Kdysi jsem měl Gumáčka společně s Milanem Viplerem v rádiu v Rockpaláci. Tenkrát se točila řeč především okolo Benefitu, dnes se podíváme na Láďu samotného... ahoj.
AHOJ.

Láďo, jak ses dostal k muzice? Chodil jsi do Lidušky, nebo jsi vokalista od prvopočátků??
Na základce jsem měl z hudebky za 1, což byla asi jediná a p.učitelka mě vodila na vítání občánků a do domova důchodců. Potom přinesl můj kamarád domů kytaru. Moc mi to na ní nešlo ale stačilo to na to abych za pár panáků a piv změnil repertoár na "kampak trempe" a "já ti ho tam našroubuju" :-) Když se narodil Benefit tak jsem byl na vojně a tam už byla možnost založit kapelu a zkoušet Smoke on the Water.

Co jsi měl jako vzor když jsi začínal?
Jsem dítě Woodstocku, tak je těžké někoho jmenovat. Za komoušů tady zase až tak velký přehled nebyl. Lovili jsme desky na burzách s policajty v zádech, ale jasně mě na zadek nejvíc posadila jednička od Led Zeppelin. To ale hrát nešlo a já se vzhlédl v Uriah Heep.

Acylpyrín – to není jen lék, ale taky kdysi tvoje kapela, nebo kapela kde jsi hrával. Mladí ji neznají, pověz nám něco o ní. Co jste hráli, kdo tam hrál ....
V roce 1973 zaniká v Klecanech kapela Odpadky a příchodem mým a mého kamaráda Milana vzniká nová sestava s novým názvem Acylpyrin. Kapelník a bubeník byl Zbyněk Adam, který pracoval v Acylpyrince(odtud název), basu hrál Milan Vašíček ,kytara Ruda Vojtěchovský a Milan Štěpánek, klávesy Jarda Přenosil. Kytaru pak vystřídal Petr Krňanský, protože Ruda musel na vojnu. Zpěvákem byl Jirka Hopp a já. Hráli jsme převážně Uriah Heep, Deep Purple, Whitesnake...vše prý anglicky:-)Kapela udělala povinné přehrávky na 100% a z našetřených peněz jsme si vyrobili aparát. Tenkrát se hrálo jen z podia, ozvučen byl jen zpěv. Pamatuji, že basová bedna měla takový tlak, že nám plápolaly nohavice :-). Odposlechy žádné...no mazec. Za dva roky jsme odehráli asi 100 kšeftů a hrálo nám to opravdu dobře. Ještě vzpomínám, jak se na nás do zkušebny chodili koukat tak 12-15leté děti a chtěli půjčit nástrojovku. Z nich se pak vyklubala kapela Vitacit. Kluci ještě byli tak malí, že je musela doprovázet dospělá osoba :-) Bratr kapelníka Karel Adam a Pavel "Kuře"Hejč fakt byli ještě děti :-) Jenže vojny, svatby atd. v našem věku všechno mění. Kapela se rozpadá. Zbyněk Adam zakládá Rock Automat, kde dva roky působí i L.Bílá, tehdy ještě Zaňáková. Můj kolega ve zpěvu J.Hopp dostal lano k F.R.Čechovi, kde měl "nahradit" zesnulého Schelingera. Vydal s ním EP Zemětřesení. Mimochodem, víte že ta krásná písnička Zahrada ticha je původně s Jirkou? Později ji Roth přezpíval a nechal si tam i Jirkovo vokál. No obrázek si o tom udělejte sami :-( Stále mám tu originální Zahradu doma. No a právě tento Jirka mi dává tip na Benefit a kruh se uzavírá.

Jak se zpěvák Acylpyrinu dostane k Benefitu?? Proběhl konkurz??
Ano proběhl. Právě Jirka Hopp z rozpadlého Acylpyrinu mi dal vědět, že tahle kapela hledá zpěváka. Doma už bylo odrozeno a já měl roupy.

Znal jsi Benefit před tím, Byl jsi na některé zábavě?? Věděl jsi do čeho jdeš??
Znal jsem jen jméno a nikdy jsem je před tím neslyšel, ale dostal jsem nahrávku z vystoupení a jel se mrknout na jednu zábavu, kde ale už s Obstem zpíval Horyna. Bylo jasné, že tohle chci dělat.

Jak vznikla tvoje přezdívka ?
Když jsem na jaře r.83 jel s Benefitem na první kšeft, onemocněl na hlasivky Jirka Obst a my už to nemohli zrušit. Hrálo se ve Starém Kolíně, kde bylo plakatobrovské podium. Měl jsem pocit, že nás tam vůbec nebude vidět a tak jsem ten večer proskákal a proběhal, ani nevím jak. Na druhém hraní již s Jirkou jsem v tom pokračoval a Jirka mi tuhle přezdívku nadělil okamžitě :-) Mám ji rád, jen už trochu bolí... :-)

Jinak Benefit pokud se nepletu měl vždy dva zpěváky – po tvém nástupu se to na delší dobu zredukovalo pouze na tebe, proč Benefit v té době neměl dva zpěváky a vše stálo na tobě?
S tím nemohu souhlasit, protože od bicích zpíval Milan Vipler a od kláves také skvěle Jirka Zoul. Tak jsme se mohli vrhnout i na vlastní písničky..."Zpověď","Budík"a také na Bon Jovi.

Ty jsi nastoupil do hoooodně rozjetého vlaku, jak se ti líbily skladby Benefitu?? Vyhovuje ti, že Benefit zpívá česky?
Na to už jsem částečně odpověděl. Učil jsem se z nahrávky, kde zpíval Kanička a Obst, který ještě navíc psal skvělé české texty. Kdo zná dobře Benefit ví o čem mluvím.

Myslím, že i tvůj nástup vzali fanouškové dost dobře, jsi showman- )) Ono nastoupit po Zeppelinovi asi nebylo jednoduché??
Já myslím, že to jednoduché bylo. Máme totiž s Danem stejný naturel, který je zřejmý hlavně dnes, kdy jsme spolu bok po boku a je to krásná spolupráce.

Ty jsi pak jeden čas od Benefitu odešel, bylo to z důvodu pauzy, kdy se sešli staří členové a vrátil se Dan a Jirka Obst, nebo byl jiný důvod??
Odešel jsem myslím, že dvakrát. Jednou v roce 1991 z rodinných důvodů a potom v roce 2003 kdy Benefit slavil 33.narozeniny a já osobně měl pocit, že už na to nestačím. Chtěl jsem dát prostor někomu lepšímu. Po určité době zavolal Milan a já se rád vrátil.

Hvězdné seskupení se poměrně rychle rozpadlo a byl zase čas na tvůj návrat, měl jsi do toho stále chuť ??
Na to je jednoduchá odpověď. Je to snad znát na každém našem vystoupení. Vleze ti to pod kůži a jsi závislák. Vydržíš hrát s horečkou, vymažeš z hlavy starosti, jsi s těmi co jsou na tom stejně, ať na podiu, nebo pod ním.

Není tajemství, že dnes s tebou v kapele jsou i dva synové, vedl jsi je k muzice už od mala, nebo to šlo přirozeným vývojem??
To je bonus navíc :-) Kluci v tom vyrůstali. Doma řvala muzika všeho druhu, ale hlavně dobrá :-) Občas se vytáhla kytara, nebo kluci pokličky od nádobí, ale nikdy jsem je do ničeho netlačil. Zásadní bylo, když jsem je vzal na Benefit !!! Zamilovali se do našeho kytaristy Artura Masného a bylo rozhodnuto. Matěj měl strejdu co ho naučí hrát, mladšího Kubu nosili máničky pod podiem na ramenou i ten nejstarší Honza si s námi občas zazpíval, no a jak šel čas, sešli jsme se všichni v jedné kapele .To pro tátu znamená hodně.

Kluci jsou o generaci jinde, přesto je vidět, že je bigbít baví, co poslouchají a bavíte se společně o tvorbě Benefitu?? Přece jen některé skladby jsou starší než oni.
Je to hodně cítit, že poslouchají mladší muziku, mají svoje ideály, např.Zakk Wylde je jejich kůň a to přenášejí i do naší tvorby, dokonce tím v dobrém nakazili i ty naše staré kusy, kterým to jenom prospělo. A co posloucháme? Všechno co nám rozhýbe nohy. Musí to být prostě mazec.

Benefit vydali výborné album Rock n Roll – jak vzniklo, kdo skládal, byly songy, které jste vyhodili?? Byly některé skladby nachystané, nebo se psalo opravdu jen na desku.
Díky za pochvalu :-) Jsou pod tím podepsaní hlavně kytaristé, ale někdy jen nápad nestačil a začali jsme do toho kecat, až to šlo k lepšímu a tak si myslím, že je to společné dílko. Nachystané něco bylo, ale jen tak tak to stačilo na desku. :-)

Jak dlouho jsi v Benefitu ty a Benefit je tvým jediným projektem?? Skládáš, popř. textuješ si sám pro sebe, nebo pro kapelu??
Ano, od r.83 jsem jen v Benefitu. Jak jsem už uvedl výše, nějaké pauzy tam byly, ale kdybych to sečetl tak to bude plus mínus 20 let. Kdo by to počítal?? :-) Pro kapelu jsem pár textů udělal, ale od té doby co máme našeho dvorního textaře jsem toho nechal...zatím.

Každý z nás prošel jistým hudebním vývojem, pouštíš si dneska muziku, popř sáhneš po starých deskách, které jsi poslouchal jako náctiletý, popř jsi hudebně někde jinde??
To staré co mám rád, mám na vašich rádiích často. Jsem hudebně pořád stejně. Jen se mi to prostě musí líbit. A jestli jsou to Genesis, Rammstein nebo Giusepe Verdi, je to jedno.

Co tě zajímá – záliby, knihy, film.... ?? Koukal jsem že máš 4nohého kamaráda -))
:-) ano mám a jmenuje se Merlin :-).Tak ten mi dává nejvíce, jinak se rád kouknu na pěkný film.

Které období Benefitu máš nejraději???
Těžká otázka! Jako učedník v prvních letech? Nebo jako člen slavné kapely s neskutečnou návštěvností? Nebo jako kmet se syny na podiu? Já jsem prostě v Benefitu stále rád. Je to moje rodina.

Blíží se veliké oslavy Benefit slaví příští rok 45 let na scéně.... Jak se těšíš? Chystáš něco speciálně ty??
Těším se moc a něco chystám.....:-)

Láďo, moc děkuji za rozhovor a co vzkázat našim rockerům???
Nemáš zač, byl jsem tu rád. A co vzkázat? Všechno je vaší zásluhou !!! Díky