Generace decibelů na Vinohradech – 50 LET ORIENT

17. ŘÍJNA proběhla ve Vinohradském pivovaru oslava neuvěřitelných 50ti let trvaní ORIENTU. Bývalý RC HODOO proběhl rekonstrukcí, která místy ještě nebyla dokončena a nejvíc to pocítili hudebníci. Od 19. hodin se začali trousit návštěvníci a začínal jsem mít pochyby o naplněnosti prostoru, což se ukázalo jako liché. Návštěvnost byla tak akorát, nikde nebyly fronty a pivo bylo dobré chuti. Začátek patřil předkapelám bývalých muzikantů, jež prošli ORIENTEM. Jako první se představili GALOW S HILL s Mirkem Nedvědem za bicími, jehož mnozí pamatují jako prvního hráče na bicí u ARAKAINU.

Styl neounderground. Poté přichází další bubeník ORIENTU Zdenek Jung s kapelou RAWELL a svižným heavy mi dává vzpomenout na bývalé THYRAX. Na jeviště nastupuje Petr Čejka v improvizované sestavě KARAMELU. Při úvodních tónech se zcela zaplňuje sál do posledního místa a posluchači s ním odezpívají největší hity KARAMELU. Jeden z vrcholu večera. Poslední předskupina BRNK@FRNK s Petrem Čermákem s nástinem jižanského rocku ukončila sérií předkapel.
Nastal okamžik na který čekala většina návštěvníků v sále. Na pódiu se objevil nestárnoucí Jindra Pavlišta a začala série, která trvala až do půlnoci a vedle Jindry se různě měnili muzikanti.

Jako první se objevil na scéně populární zpěvák Šrtěpán Alexa a dal vzpomenout na začátek 80.let a hard rockové období ORIENTU.
Zazněly i skladby na kterých se podílel. Jenže doplatil na špatnou práci zvukaře, který zrovna neměl svůj den, což bohužel nejvíce odnesl právě Štěpan Alexa. Při spartakiádní písni Páteční buggy byl cely sál na na nohou a nad hlavami se objevil les rukou. Klasickou píseň DŽÍNY, jejichž interpretaci se chopil Jindra Pavclišta a v oku mnohých dam se zaleskla slza.
Výměny hudebníků nemohu komentovat, protože jsem nestíhal. Měnili se téměř při každé písni. Nad ostatními vynikal svou přesnou hrou Otto Hlinka..
Nastal čas pro opačné pohlaví a na podiu se objevila krásna Ivana Mullerová Lipšová u hitu GENERACE DECIBELU. Skladba tím dostala jiny rozměr, než při obvyklých vystoupeních a ukázala, co se skrývá pod povrchem křehké ženy. Jeden z nejsilnějších zážitku večera.
Přišel čas OLDY BUREŠE který na podiu ukazal, že nic ze svého zpěvu nezapomněl a svým hardrockovým feelingem všechny usadil. TOMMY WHELLER a ZDENEK TOMAŠEK předvedli svůj standartní výkon. Po padesátce vše prý začíná a jestli je na tom aspoň trocha pravdy, tak se máme, co se týka ORIENTU, na co těšit.
Ke konci vystoupení jsme vždy křičeli na kapelu NEMUŽOU NEMUŽOU. Tady už o půlnoci jsem měl strach, aby to JINDRA z podia nehulákal na nás, už jsme nemohli. Za JINDRŮV výkon, jak se dnes říká, RESPECT.
S JINDROU jsme prohodili jen pár slov ale jednu větu si budu pamatovat - VŠICHNI JSME MLADÍ, JEN NĚKTEŘÍ UŽ HODNĚ DLOUHO.

LONG LIVE ROCK N ROLL a METAL S VÁMI (Zdenek Svoboda)