Komunální odpad neboli Komunál

Plakáty s tímto názvem jsou viděny po celé republice ať už vedle zvučných jmen, nebo regionálních stars. O kapele si dnes budeme povídat s leaderem LUBOŠEM SUCHÁNKEM.
Dnes nezačneme historií, ale současností. Nejde si nevšimnout boomu okolo kapely, který je v posledních letech. Kde vidíš příčinu Luboši??
Já bych to asi nenazval přímo slovem boom. Za každým úspěšným koncertem jinde, než na domácí půdě, je vždy několik let práce a dobývání. Než se dostaneš lidem pod kůži, chvíli to trvá.

A za to, že se nám daří lidem pod kůži postupně dostávat, jsme strašně vděčni. A důvod, že se nám to daří? Já nevím. Asi je to tím, jak si každé vystoupení užíváme a lidi to cítí a my zase cítíme tu jejich energii a je to jako taková řetězová reakce. A i když jedeme někdy na koncert absolutně bez šťávy v okamžiku, kdy se ocitneme na podiu, jako by všechny starosti zůstaly někde daleko a je jen kapela, lidi a muzika. Je to paráda...

Právě natáčíte své 11. CD. Jaké bude ? Tradičně "komunální" nebo chystáte nějaké překvapení jako třeba skladba Hrobové ticho??
No... když jsme si poslechli to, co jsme u Zdeňka Šikýře v jeho hostivařském studiu zatím nahráli myslíme, že to bude zase něco trochu jiného, i když ty komunálnické kořeny tam asi slyšet budou. Někde míň, někde víc... Jsme s tím, co vzniká, zatím moc spokojeni, lidi se podle nás mají na co těšit. A překvapení? Jasně, že bude:-)

10 alb ve 3 studiích ... ve kterém vzniká to 11té??
Jak už jsem říkal, nahrává se u Zdeňka Šikýře v Praze. V tomhle studiu vznikly už dvě naše desky a ani na chvíli jsme neuvažovali o tom, že bychom letos natáčeli jinde. Zdeněk a David jsou jednak mistři práce ve studiu, vynikající muzikanti, ale hlavně skvělí lidi. Ta vazba mezi námi a těmi dvěmi už dávno překročila rámec " oficialnosti" , kdy zvukař zapne aparát, řekne "jeď", muzikant nahraje svoje, zaplatí a jde se domů. Přínos Zdeňka a Davida je pro nás obrovský, sbíráme od nich zkušenosti, jejich rady a pomoc při zrodu desky jsou nedocenitelné...

Máte jedny z nejvěrnějších a nejpočetnějších fans. Setkal jsem se i s lidmi, kteří jezdí na všechny vaše koncerty po celé republice a v době festivalu stihnou i 2 festy za večer kde vystupujete. Co na to říkáš? A kapelu to asi jistě potěší???
Oni to už nejsou fanoušci, jsou to kamarádi a kamarádky, se všemi se známe a tahle parta už tak nějak žije svým životem, nejen Komunálem. Pocit, že kapela dává dohromady zpočátku úplně neznámé lidi z kterých jsou dnes přátele je fakt prima.

Teď k názvu. Před pár lety jsem vysvětloval historii Komunálu své náctileté dceři a trochu se v tom zamotal. Jaký je tedy současný a spravný název - KOMUNÁL NEBO KOMUNÁLNÍ ODPAD??
Jsme Komunál. Ono i v dobách, kdy byl název kapely Komunální odpad, většina lidi si to zkracovala " byls´ v pátek na Komunále" atd. Takže přejmenováním se zas tolik nestalo.

S novým CD příjde i videoklip?
Máme to v plánu. Nerad bych ale prozrazoval podrobnosti a termíny, máme v hlavě víc vizí.

Co Komunál a ankety Zlatý slavík atd.??
My jsme sice soutěživí kluci, ale ne na poli muzikantským. Takže tyhle věci neřešíme. Pro nás je nejdůležitější mít dobrou desku a spokojené lidi pod pódiem.

Kdy se dostane nové CD k prodeji a kde bude křest ?
Desku bychom rádi vydali hned na jaře, než skončí naše každoroční dvouměsíční koncertní pauza. A křest ? O tom jsme ještě nemluvili, bude to ale určitě místo s komunální tradici :-)

Příští rok se opět objevíte na jednom z největších regionalnim festu THE LEGENDS FEST HOŘICE spolu s CITRONEM, DOGOU a dalšími legendami. Jak na vás fest působí??
Hořický fest ma dobré renomé a návštěvnost každým rokem o poznání stoupá. Příjemné prostředí a vynikající propagace udělaly z teto akce událost, na které se prezentovat je pro nás velká čest. Moc se na Legends fest těšíme...

V poslední době jsem zaslechl takové názory mezi pořadateli a hudebníky - chcete tam mít lidi, tak pozvěte Komunál??
Tak to je trochu nadsazené. Jistě jsou místa, kde na nás proste lidi přijdou, ale samozřejmě že to neplatí všude. Nemáme pocit, ze bychom byli nějak "slavní".

Vystupujete se spoustou kapel. Které vás letos zaujaly nejvíce nebo překvapily. Nechci jednu to by asi bylo složité ale pár jmen??
Zkusím to a omlouvám se předem, jestli si teď nevzpomenu na všechny zajímavé kapely. Minulý víkend jsme například vystoupili s kapelou Trautenberk. Velmi zajímavá parta, mají úžasnou energii a image. Dále třeba Koblížci ,kteří s námi a Walda Gangem absolvovali letošní šňůru. Vzpomněl bych si i na další, ale jak přibývají roky, ubývá paměť :-)

Na co se můžou těšit fanouškové v příštím roce?
Samozřejmě na nové CD a s tím spojenou změnu programu, webových stránek a tak dál. Chtěli bychom se také ukázat opět na několika festivalech, v jednání je kromě jiných i například tradiční Benátská noc.

Co závěrem Luboši vzkázat vašim fanouškům?
Já myslím, že by se slušelo na závěr poděkovat. Všichni, kteří nám věnuji svůj čas a jedou na náš koncert si zaslouží velký dík. Jen s nimi dává to všechno, co děláme smysl.

Odkazy:
http://www.facebook.com/pages/Komunalni-Odpad/102803251167?ref=ts
http://www.bandzone.cz/komunal