Libor Máča Matejčík nejen o kapele Motorband

Dnešní náš host je tahoun teplického Motorbandu – Libor Máča Matejčík ... Libore ahoj a pojďme hned k otázkám ...

Jak a kdy se malý Libor dostal k hudbě, jaké měl hudební vzory a co poslouchal?
V 7-8 letech jsem poslouchal bráchovo desky- Omega, Lokomotiv GT, Sweet, Slade, Nazareth. Pak v 9 třídě Katapult, které mám rád dodnes a Deep Purple. V 15-ti jsem se začal učit na kytaru. Zásadní ovlivnění přišlo s kapelami Judas Priest, AC-DC, Van Halen, Iron Maiden, Accept.

Kdy tě vůbec napadla myšlenka postavit kapelu, Motorband asi nebyla tou první ne??
Motorband vznikl přejmenováním kapely Generace, která působila v okrese Teplice v letech 1981-1984. Před tím jsem založil první kapelu s názvem Statik. Vznik sestavy Motorbandu s Kamilem Střihavkou se datuje rokem 1986.

Já si myslím, že na svou dobu měli Motorband hodně dobře našlápnuto, skvělá image – i když jsem mluvil s Kamilem Střihavkou říkal, že ty řetězy a ostny nenosil rád -))), skvělí muzikanti a první album Made In Germany bylo kultem ... Cože to nešlo dál??
Okolnosti rozpadu prvního Motorbandu jsem už popisoval mnohokrát a nejde to vysvětlit jednou či dvěma větami. Potrobný a upřímný náhled na celý "problém" najdete u Libora na FB

Shrň nám stručně historii Motorbandu po vydání alba Made In Germany, jak po stránce diskografie tak po stránce personálního obsazení.
V roce 1991-92 jsem hrál v Kreysonu a souběžně připravoval nový Motorband se zpěvákem Milanem Daimem. V sestavě: Dan Haststein, René Shilhauer, Jakub Fojtík jsme vydali v roce 1994 album Rock n roll a před plánovaným tour s Kabátama, nám zpěvák oznámil, že končí. Tím se rozpadl 2. Motorband. V roce 1995-96 jsem hrál ve Vitacitu a pak až do roku 2003 jsem nehrál nikde. Věnoval jsme se hokeji a byznysu. Pak se objevil Pepa Šutara a já v něm uslyšel hlas a potencionál. Vznikl 3. Motorband. Zbyněk Haase-kytara, Roman Haase- bicí, Radek Šikl-basa. V roce 2005 vyšla Satifakce a na ní náš nejúspěšnější song „ Tvý oči lžou"

Motorband šel k ledu – co jsi dělal v mezičase? Hrál, skládal, hledal jsi kapelu??
Trénoval jsem malé hokejisty a zapojil se do podnikání v sítovém marketinku. Na hudbu jsem zanevřel.

Co poslouchá a čte současný Máča??? Sleduješ trosku českou scénu ? Je tu něco co tě poslední dobou posadilo na „prdel"??
Moc neposlouchám- nesnáším hudbu...hahahaha. Neposadilo. Myslím, že to tak má většina muzikantů v ČR. Je tady spousta muzikantů i kapel na špičkové úrovni. Pro mě je největším zklamáním to, že za 25 let svobody a kapitalismu, žádná česká rock-metalová kapela nedosáhla ani na evropskou špičku!!!natož světovou!!! Za komunistů si tady rockeři stěžovali, že za to můžou komunisti, proto nemůžou dobýt svět. Dnes si stěžují na všechno, ale hlavně nikdo nechce podstoupit tu oběť a práci, která je proto zapotřebí udělat. Počínaje mluvit anglicky, až po vymyšlení image atd atd.
Snad se toho někdy dožiju, že nějaká česká kapela uspěje celosvětově, jako třeba švédští Europe, Roxete, či finští Him a Rasmus. Jsou to menší národy, ale z obou zemí vzešlo několik desítek světových kapel.

Motorband vydali poslední album tuším v roce 2009 – Heart of the machine a poprvé v historii jste sáhli k anglicky psaným textům. Proč? Nevěřili jste tehdy v české posluchače??
To byl požadavek producenta, který chtěl album prodávat hlavně v cizině. Dodnes jsme od něj nedostali jediné vyúčtování!!! Český trh, nám říkal, že ho nezajímá. Tvrdil nám, že jsme kapela na západní úrovni.

Deska je dle mého názoru zdařilá a vlastně i titulní song Heart .... si vybral Aleš Brichta na album Grizzly – což byl vlastně anglický ABBAnd. Kdo skládal muziku, kdo psal texty?? A co další album? Bude? A zvažujete se vrátit k česky psaným textům?
Album bude a bude česky. Jsem 90% autorem veškeré hudby Motorbandu a složil jsem i některé texty. Zbytek textů napsal tehdejší zpěvák Radek Popel.

Tobě rukama taky prošlo pár muzikantů. Jak vypadá současný Motorband a jaké máte plány ??
Motorband je přes 2 roky v nejsilnějším složení v historii. Karel Adam a Klauda Kryšpín patří, dovolím si tvrdit, k naší nejužší muzikantské špičce a i v zahraničí by patřili také ke špičce. Jsou to bombarďáci a super kluci. Je mi ctí s nimi hrát.
Hrát, skládat a natáčet- nikomu z nás se nechce řešit otázky managementu. Budeme ale hledat nějakého blázna, který se námi nadchne a udělá vše potřebné, aby se Motorband dostal na vrchol.

Dle mého názoru je i dnes Motorband hvězdným seskupením – Karel Adam patři k nejlepším basovým kytaristům o kvalitách Klaudy netřeba polemizovat .... Mají kluci v kapele ještě nějaké boční projekty a jak se to daří skloubit s hraním v Motorbandu.
Tak jediný Klauda Kryšpín občas hraje s Výběrem. Letos má mít jeden koncert se Stromboli. Já a Karel a Pepa jsme jen Motorband. Takže času máme habaděj. Když se objeví nějaký super kytarista a bude mít zájem hrát v Motorbandu jako právoplatný člen, tak ho vezmeme. Jinak do té doby bude na koncertech zaskakovat Zbyněk Haase.

Jedna záludná otázka -)) Teplice daly světu mimo jiné i dvě kapely – Kabát a Motorband... Kde vidíš úspěch Kabátu (dle mého názoru a pro mne byl Motorband dál a výš) a velice trnitá cesta Motorbandu
L.M. S odstupem času to vnímám takto. Kabát nastoupil někdy okolo roku 1991-92. Bylo to v době, kdy se rozpadla téměř celá metalová špička v ČR. Titanic, Motorband, Vitacit, Kern a ještě některé další se potýkali s existenčními problémy. Dá se říct, že Kabáti měli trochu vyčištěnou cestičku. Kabáti přišli s jasnou image a jasným zemitým bigbítem a hlavně s texty, které dodnes zasahují děti od 6-let až do 70-ti let!!! Znám Tomáše Krulicha!bydlí 200m ode mě) velice dobře, a znám jeho filozofii skládání. Uderný riff a jasný sloganový refrén, který si rychle každý zapamatuje. Před tím, co dokázali se dá jen smeknout! Pak, ač se to možná nezdá, používají zdravý selský rozum.
Motorband? Měli jsme(nebo alespoň já a Tomáš Krulich) celosvětové ambice. V roce 1990 šance byla. Měli jsme jet celosvětové tour s Judas Priest. Naše vnitřní rozpory a rozpory s managementem v ČR nakonec vyústily v rozpad a bylo po všem. Kabáti nám dělali v letech 1987 až 90 předkapelu. Vrací mi to tím, že Motorband nikdy na své koncerty nevzali a zřejmě nikdy nevezmou. Proč? Asi mě nemají rádi.

Nakousnul jsem, že Motorband je poměrně silná kapela se zvučnými jmény- přesto se o vás moc nemluví co se týče velkých festů, proč?? Hrajete letos na nějakém ?? Jak je to s managementem, kdo se o něj stará??
Kdybych věděl kde je chyba, napravil bych ji. Tvrdím, že je Motorband v této sestavě nejsilnější v historii. Zájem pořadatelů je minimální. Manažera se snaží dělat poslední půl rok náš zpěvák Pepa Šutara. Máme přes léto 5 koncertů. Asi nejvýznamnější akce je Czech rock Plasy.

Na webu jsem koukal, že máte i kontakt na Kamila, je teda šance, že by někdy Motorband měl vyrazit s Kamilem za mikrofonem?? Neplánujete nějakou vzpomínku vrátit se do éry Made in Germany? Přiznám se, že mám dvě DVD z té doby – poloprofesionálně nahrané koncerty a tehdy jste zachytili nástup „germánského" metalu se vším všudy a mohli jste se spoustě západních kapel rovnat..
Kamil s námi loni vystoupil na čtyřech akcích. Bylo to super. Byl to nápad manažera, který je i manažerem Kamila. Jestli se povede ještě nějaký takový memory koncert udělat, nevím. Ony ty 4 roky trvání Motorbandu s Kamilem 1987-1991 byla strašně krátká doba a po 20 ti letech pauzy, to zas tak zajímavé pro fans není. Kdyby Motorband vytrval ve špičce ještě tak 5 let, určitě by comeback měl dnes jiný smysl a dopad.

Libore, určitě se nevidíme a neslyšíme naposledy, ale přesto, co vzkázat čtenářům Rockpaláce ??
Všem přeji, aby byli otevření a upřímní a hlavně- PŘEJÍCÍ!!!!

Více z této kategorie: Daniel Krob dává Šachmat »