Merlin slavil v Kolíně pětadvacetiny s ročním zpožděním

Podruhé v životě jsem vyrazil za muzikou do 90 kilometrů vzdáleného Městského společenského domu v Kolíně. A i na druhý pokus to byl super zážitek. Prvně jsem navštívil kolínský kulturák na turné Arakainu, tentokrát jsme se tam vypravili s manželkou na oslavu 25 let kapely Merlin a hlavně za naším oblíbencem, frontmanem Danem Horynou. Oslavencům z Merlinu přišli poblahopřát spřízněné kapely Telegraf a Benefit. Zpěvák Telegrafu Petr Bašus totiž Merlin dlouhá léta na Kolínsku zvučil a s Benefitem opět po letech vystupuje i sám Dan Horyna.

Jako první na pěkně nasvícené pódium nastoupila bezmála 40letá parta Telegraf z nedalekých Peček (40. výročí oslaví kapela v roce 2016!). Parádní tancovačkový bigbít s prvky heavy metalu mému uchu rozhodně lahodil. Téhle partě to výborně zpívá a kluci mají nástroje výborně zvládnuté. Vedle vlastní tvorby Telegraf hraje i převzaté věci světových hvězd většinou s českými texty. Zazněl tak například výtečný Hrad z písku, který v originále hraje kanadský rocker Brian Adams. Z původních skladeb Telegrafu měl největší úspěch hit Křídla andělů, ze kterého mě dodnes mrazí, nebo vypalovačky Tisíce nás a Malý pivo, velkej rum. Překvapením pro mě byla perfektně odzpívaná pecka Tublatanky Dnes. U mikrofonu Telegrafu se pravidelně střídali Ondra Marek a Petr Bašus.

Pak už vystoupil oslavenec, čaroděj Merlin a Dan Horyna. Ten se obklopil mladými muzikanty. Za maličkou bubenickou soupravou sedí bijec David Scharf, kytarové party obstarává šikovný Ondra Pátek a basou tvrdí muziku Vašek Kalaš. Fanoušci Merlinu se v této sestavě mohou v budoucnu těšit nejen na novou desku, která vyjde po novém roce, ale i na oprášené starší skladby, které pro Horynu napsal legendární Miloš Dodo Doležal.

S Danem Zepellinem Horynou jezdí po koncertech také jeho osmaosmdesátiletá maminka. Velmi vitální dáma, která sama v mládí v Kolíně zpívala v jedné z kaváren. Přítomné rockery potěšilo, že je označila za normální lidi, kteří si na rozdíl od jiných na nic nehrají. Tak si říkám, kdyby Zepellin v mladších letech tolik neblnul, tak se zákonitě musí podle neuvěřitelně živé maminky dožít minimálně stovky. Rozhodně mu to přeju! Horyna hned na začátku odpověděl, proč si jako rodilý Pražák vybral k oslavě právě Kolín. „Sice jsem se narodil v Praze, ale vše podstatné jsem prožil v Bečvárech, první rozbité koleno, první pusu, koupání v rybníce. Proto hrdě říkám, že jsem Kolíňák a nelezu tím nikomu do zadku, prostě to tak je!"

Pamětníci mohou namítnout, že Merlin ve skutečnosti existuje již 26 let. První dochované nahrávky jsou totiž datovány rokem 1988. Jenže v loňském roce při motosportu tragicky zahynul bubeník Aleš Zimolka, kapela pak stála a proto Dan Horyna rok 2013 do dějin Merlinu nepočítá. Pietní gesto zesnulému kamarádovi!

Merlin přehrál průřez vlastní tvorbou. Po delší době zazněla i čarodějnice Hina. Z novějších věcí zazněl Záblesk poznání a hypnotický Tibet. To byla fakt paráda. Závěr téměř samozřejmě patřil kapele, která změnila rockový svět a dala i přezdívku Danovi. Led Zepellin a píseň Whole lotte love v Danově provedení neměla chybu.

Závěrečný blok patřil legendárnímu Benefitu. Ten za tři roky oslaví 45 let v plné polní. Parta kolem bubeníka Milana Viplera a zpěváků Ládi Gumáčka Koudelky s Danem Zepellinem Horynou se tohoto výročí jistojistě dožije. Doplňují ji totiž mladí kytaristé Matěj a Jakub Koudelkovi, Gumáčkovi synové. Basu drhne Vašek Merlin Kalaš. Kapela těží z lety prověřeného repertoáru, ve kterém najdeme celou řadu velkých hitů. Nebojí se ale ani nové tvorby zaznamenané na CD Rock ́n ́ roll, které vyšlo předloni, když Benefit slavil 40 let. Samozřejmě nemohly chybět pohádkové songy, Smolíček, Hloupej Honza a Ježibaba, kterou pro tentokrát ztvárnila Danova maminka. Posledním songem byla hitovka Zpívá s námi celej svět. A přesně tak to v sále vypadalo. Refrén mi zněl v uších ještě cestou domů.

Byla to skvělá oslava bigbítu a rokenrolu. Děkuji řediteli MSD Kolín Zdeňku Hejdukovi za volný vstup a velmi milé přijetí. Opravdu jsme si to se ženou užili.

Jan Holý