Whola Lotte Love po Česku

Rockera Dana Zeppelina Horynu nemusíme rockovému světu příliš představovat. S Danem jsme dělali veliký rozhovor pro tehdejší Heavy World a Dan byl také naším hostem v tehdejší rádiové podobě Rockpaláce. Což už je hezkých pár týdnů, takže se pojďme podívat na „Zeppelina" v roce 2014. Dane ahoj..
A první otázka, jak se ti vede?
Ve všech oblastech života dobře. Mám práci, která mě baví i naplňuje, mám zdravé děti a vnoučata, zpívám s Merlinem a Benefitem, medituji, hraji tenis ..... zkrátka v rámci možností mám život ve svých rukou.

Jak jsem říkal na úvod, poslední rozhovor jsme dělali před mnoha měsíci, co se změnilo od té doby? Myslím především hudební stránku.
Od té doby jsem nastoupil po letech zpět do Benefitu. Příští rok budeme slavit čtyřicet pět let trvání. Ovšem hrají tam mladí, takže je stále moderní, chodí na nás hodně lidí, takže máme skoro čtyřicet vystoupení ročně. S Merlinem koncertujeme méně, ale kvalita je stále vysoká.

V současné době máš vlastně dvě domovské kapely a tím je Merlin a Benefit, jak to stíháš?
To už jsem asi odpověděl v předchozí otázce. Ostatně můj kytarista hraje ještě Gábinou Gunčíkovou, Petrem Kolářem, Martou Jandovou, takže volných termínů moc není.

Když zabrousíme na Merlin, my jsme spolu mluvili po vydání výborného alba Tibet. Od vydání uteklo dost vody, nechystá Merlin něco do budoucna a jak vypadá nynější tvář kapely? Koho tam můžeme vidět a slyšet??
Samozřejmě chystáme. Dokonce se rýsuje projekt, který bude zvratem v mé kariéře. Víc zatím nechci prozradit. Samozřejmě se ho zúčastní kapela. Její současné složení je zatím asi nejlepší, které jsem v životě měl. Ondra Pátek hraje kytaru, David Sharf bicí a z Benefitu jsem si přivedl skvělého basáka Vendu „Merlin" Kalaše. Všechno jsou to mladí, nadupaní a přátelští lidé. Jsme moc dobrá parta.

Když zůstanu u starého Merlinu – album Nevada je u mne do dnešního dne mezi TOP 10 našich alb. Co skladba to klenot a hit...Jak vznikala tahle deska?? Kdo dělal texty a muziku??
Založili jsme s Markem Podskalským (kytaristou z Arakainu) Merlin, abychom mohli dělat svou muziku. Ovlivněni melodičtějším americký rockem jsme začali chystat repertoár a během roku vznikly skladby, které jsme v roce 1992 vydali u Monitoru na desce Nevada. Většinu skladeb složil Marek, některé já a já je také všechny natextoval. Natočili jsme ji u Petra Jandy.

Ty jsi pak z Merlinu odešel a kapela vydala bez tebe, tuším pod vedením Marka Podskalského (ex Arakain) desku Jižní džin. Co způsobilo tvůj návrat k Merlinu?
Já jsem se k Merlinu nevrátil. Byla tam sedmiletá pauza. Merlin přestal existovat a já pár let nezpíval. V roce 1999 jsem se k muzice vrátil. Nastoupil do staronové sestavy Benefitu a po roce hraní jsem se s basákem Richardem Tomíčkem rozhodl odejít a obnovit Merlin.

Nějak v té době vyšla i tvoje solová deska – Noční město... Opět výborná záležitost i po tolika letech. Vznikla z přetlaku v Merlinu, kdy jsi měl věci v šuplíku a nešli použít pro Merlin, nebo sis chtěl zavzpomínat na dobu s Vitacitem (skladba Kočka...). Jelikož na 100% nešlo o hudební odpad a deska je opět vynikající.
Odešel jsem od Merlina v roce 1994 a rok na to mne oslovil Miloš Dodo Doležal, který se vrátil z USA, že by se mnou natočil desku. Nejprve to měla být autorská záležitost, ale během doby se ozvali z BM music a dohodli jsme, že uděláme věci starého Vitacitu. A tak v roce 1996 vyšla deska Noční město, kde byly staré hity Vitacitu a dvě skladby Doda.

Jedna z nejsilnějších skladeb na solovém albu je Smrt starého klauna... odráží se v textu návaznost na tvůj tehdejší život?? Já si nějak tu skladbu spojuju s tebou
Myslím, že ta skladba má obrovskou sílu. Miloš spojil své nadšení pro Hendrixe a zkušenosti z Ameriky a složil skladbu, která mě inspirovala k textu. Já jsem v té době prožíval trasformační období, nejen v osobním životě a atmosféra skladby plus mé vlastní vnitřní pochody vedly ke Smrti starého klauna.

Neplánuješ zase solové album? Píšeš, tvoříš, textuješ, skládáš???
Opět jsem v transformačním období. Lidé jsou zvyklí na nestárnoucího, skákajícího Zeppelina, ale já již vnitřně zraji. Chtěl bych trochu zvážnět (to neznamená změknout) a vydat se cestou jako můj celoživotní vzor Robert Plant. Chci rozšířit repertoár, chci, aby byl zvukově i stylově barevnější. A tak vzniká projekt, který by mohl být opět sólový, ale s klukama z Merlina. K tomu by vznikl dokumentární film. Takové Piko 2 o mém životě v posledních třinácti letech změněného života. Mám na to produkci, takže to bude týmová práce.

A zastavení u druhé kapely – pro mne byla tehdy fantastická zpráva, že se dali Benefit v roce 99 opět dohromady a ještě lepší zpráva, že ses tam v té době vrátil i ty, pak následoval další, již několikátý odchod z Benefit, ale dnes jsi opět zpět. Jak vám to šlape v „Koudelka" bandu??
Zpívám s Benefitem již šestým rokem. Je to nádhera. Mladí kluci tím žijí a my tři matadoři nestárneme :-). Má to obrovskou sílu. Všichni skáčeme, protože jsme takoví. To není show pro lidi. Mladí skládají vlastní muziku a lidem se líbí. Chodí všichni. Staří i mladí a baví se. Na všech vystoupeních máme plno. Je to nekonečná zábava.

Je fantastické, že Benefit stále hrají a dá se říci, lidí máte na rozdíl od jiných kapel na svých dost. Každopádně generace klasických „benefiťáků" odrostla (již několikátá-))) jak na Benefit reagují mladí??
Na to jsem odpověděl již v předchozí odpovědi. Tím, že máme v kapele mladé kluky a kapela má velmi expresivní projev, jsme zajímaví i pro mládež. Chodí, řádí s námi. Jsme opravdu „rock for all generation".

Včera jsem mluvil s „principálem" Benefitu Milanem Viplerem... příští sezóna je pro Benefit už 45tá... chystáte něco co můžeš prozradit??? Co deska – album Rocknroll by určitě chtělo dalšího bratříčka.
Víc by ti k tomu řekl určitě Milan Vipler, protože to připravuje a domlouvá. Určitě budou velké, opravdu velké společné koncerty, například s Komunálem, chystá se překvapení i z ciziny a samozřejmě další album.

Když se vrátím k tobě, zpívání tě určitě baví, jelikož co si budeme namlouvat, muzika dnes uživí jen několik málo kapel. Co děláš ve volné chvíli, co čteš, jaký je tvůj oblíbený film a kniha? O čem dumá Zeppelin v roce 2014?
Těch třináct let změněného života mne opravdu ZMĚNILO. Vystudoval jsem vysokou školu, podstoupil pětiletý psychoterapeutický výcvik. Devět let se živím jako psychoterapeut, nyní již mám soukromou praxi. A tomu je podřízený celý můj život. Stále se vzdělávám, chodím na supervize, soukromé přednášky. Konečně jsem z celoživotního filozofa amatéra profesionál. Intenzivně praktikuji tibetskou duchovní nauku Dzogchen. Medituji, hraji tenis a pozoruji, jak svět, či spíš lidé propadají tomu společnému šílenství. Já zpomaluji, protože ty podstatné věci jsou málo viditelné, nepřinášejí zisk ani slávu, ale dávají mému životu smysl... Nechci se jednou ohlédnout a ... říct, do prdele, proč jsem žil tak bezhlavě.

Ty jsi bigbítový veterán – Vitacit- tam jsi byl ještě jako 16ti letý mladíček pokud se nepletu, Pumpa, Autogen, Merlin, Benefit... pamatujeme lepší časy bigbítu, kde vidíš úbytek mladých lidí na akcích??
Odpověděl jsem u předchozí otázky. Lidé sedí u počítače. Odsud žijí svůj život. A virtuální prožívání vede k lenosti. Proč jít za zábavou ven, když jí mohu sledovat z domova. Lidé ztrácí vlastní vůli. Jsou ovládáni mediálním obrazem. Ale zrovna já si nemohu stěžovat. Na mé koncerty, ať už s Merlinem nebo Benefitem zatím lidé chodí.

Když si vzpomínám na náš první rozhovor, hlásil ses víc než k Plantovi k D.Lee Rothovi z Van Halen. Jak jsi na tom s hudebními vzory nyní? Co posloucháš za muziku. Sáhneš ještě někdy třeba po desce, kterou jsi měl rád v mládí?
Poslouchám tibetské mantry a mám jeden celoživotní vzor. Roberta Planta. Současnou hudbu nesleduji. Hrají, co bylo složeno předtím. Je to takový průmyslový pel mel.

Sleduješ českou scénu? Je nějaká kapela, která tě zaujala, nebo i příjemně překvapila....
Ne.

Jaký je tvůj názor na pokus Rockpaláce pokusit se lidem nabídnou bigbítová alba, která třeba už dnes fanouškové neseženou, nebo pomoc mnohým regionálním kapelám propagovat jejich tvorbu formou elektronické distribuce, kdy si je fanoušek koupit za pár korun z pohodlí doma?
Byla doba, kdy jsme desky točit a vydávat nemohli. A když jsme mohli, ovládli trh firmy, které chtěli hlavně mladé kapely. Takže díky vám se mezi lidi mohou dostat dobrá alba, která neměla na trhu moc šanci. Nedávno jsem viděl na Aukru mou Nevadu dražit za tři a půl tisíce, takže je vidět, že mezi lidmi zájem je.

Dane, co by jsi závěrem vzkázal všem rockerům??
Nechci být patetický. Ale dnešní zmatená doba dává lidem zabrat. Nenechte se rozhodit tím tlakem. Jak říká Buddha: „Štěstí je věc osobní volby a naděje je stav ducha a ne optimismus, že vše dobře dopadne. Věnujte se tomu, co má smysl."