„Bigbítové srdce bije dál­ aneb dokud stojíme, hrajeme, jsme“

Jeden z organizátorů Bigbítového srdce - Petr Havlíček odpovídal na naše otázky
Jak jsi se k bigbítu vůbec dostal? Co jsi poslouchal v mládí?
Moje cesta k bigbítu, potažmo k rockové muzice začala již v útlém mládí. A to doslova. Vyrůstal jsem ve vesničce Strašov u Přelouče, kde každé léto probíhaly rockové zábavy, takže jako malí kluci jsme byli zvědavi a okukovali jsme, jak kapely staví techniku a při různých výmluvách typu "Jdem na ryby" jsme už jako náctiletí pobíhali po areálu a nasávali rockovou atmosféru. Starší z kluků nahrávali celé zábavy na kotoučák a pak to frčelo po celý rok v klubovně při různých akcích. Takže repertoár např. Odyssey, Markýzáků, Benefitu a jiných jsme znali všichni takřka nazpamět. Zaujaly mě i kapely jako Vitacit, Argema... V 15 letech jsem navštívil koncert Arakainu s Alešem Brichtou, což mě přivedlo k tvrdší muzice. Poté jsme jezdili téměř každý víkend po okolních místech, kde hrál přeloučský Polymetal. Zkrátka bigbítové zábavy, hlavně v létě, byla pro nás skoro samozřejmost. Za zmínku ještě stojí okamžik, kdy jsem poprvé slyšel CD „Propast" tehdy ještě Komunálního odpadu a poté jejich živé vystoupení, to mě doslova poznamenalo. Je to teď rodinná srdcovka a s Lubošem Suchánkem jsme kamarádi.

Tíhnul jsi více k české scéně nebo tě zajímaly i zahraniční kapely a které?
Preferuji určitě českou scénu a rád si poslechnu dnes již cokoli z rockového žánru. V mládí frčel Halloween, Iron Maiden, King Diamond, Metallica a spoustu dalších. Z novějších zahraničních kapel se mi líbil třeba Nightwish s Tarjou Turunen.

Bigbítové srdce - co je to za projekt?
Původní myšlenka Bigbítového srdce byla ­ setkání kapel, které ovlivňovaly naše mládí a přátel bigbítu, kteří se třeba dlouhá léta neviděli. To se, myslím,podařilo a mám z toho opravdu radost.

Kdy přišla myšlenka Bigbítového srdce a proč Bigbítové srdce?
Nápad festivalu v tomto rozsahu vznikl při jedné z návštěv u Luboše Suchánka, zpěváka Komunálu, se kterým tuto akci společně pořádáme. Při jeho hudebním vytížení nemá šanci setkat se s jeho hudebními vzory. Myšlenku podobného projektu nosil v hlavě několik let a jelikož je náš hudební vkus podobný, výběr kapel nebyl vůbec složitý. Slovo dalo slovo a tak vzniklo Bigbítové srdce­ i název je z Lubošovy hlavy. Jak se během roku ukázalo, slogan „Bigbítové srdce bije dál­ aneb dokud stojíme, hrajeme, jsme" se již vryl do podvědomí rockových příznivců.

Kde se vlastně akce koná a kdy?
Letošní rok proběhne akce 4. dubna a stejně jako v loňském roce v sále KD Králíky u Nového Bydžova, kde je, myslím, vhodné zázemí

Kolikátý je to ročník a máš nějaký realizační tým?
Bigbítové srdce se bude v dubnu konat druhým rokem. Přípravy probíhají cca půl roku předem v několika etapách, jako je jednání s kapelami, propagace a další, což jsme schopni zajistit s podporou svých rodin víceméně sami. Samozřejmě v den festivalu se na akci podílí tým lidí, kteří s námi delší dobu spolupracují a jsou to vesměs kamarádi a rockový srdcaři. (Team Letního parketu Strašov a parta fotbalistů z Chlumce nad Cidlinou)

Přibliž nám předešlý ročník, které kapely tam hrály?
V loňském roce vystoupily kapely Benefit, Markýz John, Odyssea, Polymetal, Klaxon, Unisono a samozřejmě Komunál.

Podle čeho vychází výběr kapel?
Pozvali jsme skupiny, které ovlivňovaly naše mládí, hrály v našem regionu a byly (a stále jsou) blízké našemu srdci.

Kolik kapel letos vystoupí na BS a můžeš prozradit jaké?
Kapely budou stejné jako v loňském roce, protože téměř každá z nich měla pozitivní ohlas. Tudíž jsme ani nepřemýšleli, že by to mělo být jinak. Přizvali jsme letos ještě kapelu Orient, která v loňském roce oslavila úctyhodných 50 let existence. Těší nás, že se i jiné kapely ozývají sami a chtějí se akce zúčastnit, bohužel to ale, z časových důvodů, není možné.

Od kolika akce akce startuje, kdy končí a už znáš pořadí kapel?
Vstup do KD bude možný od 13 hodin, od 14:00 by se mělo začít a konec je plánovaný na cca 1:30 druhý den. Pořadí kapel, pokud nedojde k nějaké korekci plánujeme ­ Orient, Klaxon, Polymetal, Komunál, Odyssea, Markýz John, Unisono a Benefit. Každá z kapel by měla mít vyhrazený čas hodinu a půl včetně zvukovky, takže se očekává, že zazní ty největší hitovky.

Jak se vyrovnává tak malá vesnička s takovou invazí aut?
Je pravda, že mnoho lidí neváhá přijet přes půl republiky a většinou, samozřejmě, auty. Před KD je větší parkoviště a v přilehlých uličkách není problém zaparkovat. V minulosti se v Králíkách pár větších akcí odehrávalo a my jsme rádi, že je s vedením obce velice dobrá spolupráce a sám starosta obce p. Tomáš Pohl nám navrhl, že by uvítal častější spolupráci.

Chytáte nějaké soutěže o lístky, CD? Kde budou probíhat?
Soutěže budou určitě probíhat například na Vašem webu, v regionálních Denících i na rádiu Beat.

Jak a kde lidé vstupenky, které je nutné zajistit si včas, koupí a kolik stojí? Minulý ročník bylo vyprodáno i při tak velké kapacitě sálu.
Předprodej vstupenek za cenu 280,­ Kč probíhá již v síti Ticketportal, takže se dají zajistit po celé ČR a v regionálních předprodejích – Knihkupectví Nový Bydžov, Chlumec nad Cidlinou, OÚ Králíky u Nového Bydžova, Trafika Nechanice a Infocentrum Přelouč. Na místě bude cena 300,­ Kč.
Po zkušenostech z loňského roku doporučujeme si zakoupit vstupenku raději včas, protože loni jsme byli nuceni oznámit vyprodání lístků.

Mohou někde lidé aktuálně sledovat nové informace?
Informace k akci jsou na Facebooku (https://www.facebook.com/events/325557727630579/), postupem času na stránkách Komunálu (www.komunalniodpad.com) nebo na tel. 777 585 229, případně mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Věřím, že si užijeme odpoledne společně s kapelami a bigbítovými přáteli. Těšíme se na Vás! Pokud se neuvidíme v Králíkách, tak určitě někde jinde. Za sebe prosím, choďte na živé koncerty, protože jen tak dokážete kapelám, že to, co dělají má smysl.