"Problémové" Doteky

Tři kapely se mi kdysi opravdu vryly do rockového srdíčka. Tou první je a navždy bude kapela Benefit a pak kapely Diskant a Doteky. S Diskantem jsem si splnil sen, když kluci přijeli z Mnichova Hradiště do rádia Šumava, zhruba před 3mi léty a my jsme mohli hodinu mluvit o historii. Benefit tam byl nesčíslně krát, a teď mohu udělat rozhovor s Romanem Melkou někdejším zpěvákem a leaderem rockové „problémové" kapely Doteky.

Romane ahoj, ty asi netušíš, že jsem kontakt na tebe lovil asi 2 roky, ale povedlo se...Hned v úvodu, jak ses k muzice dostal??
Protože zřejmě lovíš na Facebooku a tam jsou pouze mladí a slavní

Mladý Roman, co poslouchal a jaké měl tehdy hudební vzory?? Zůstaly ti, nebo postupem času je nahradily jiné?
Ve 13-ti jsem chodil do houslí a poslouchal, co přinesl brácha RANGER apodobně. Ve 14-ti začalo jiný kafe. Známý naší rodiny 1973 mohl na Americkou ambasádu a začal vozit desky THIN LIZZY, BAD COMPANY apod. a přivezl QUEEN Bohemia Rapsody a to byla pecka a Freddy Mercury může za to, že jsem se přihlásil na zpěv.

Pojďme se podívat na historii kapely, která psala rockové dějiny okolo Železného Brodu, Semil, Turnova, Jablonce.... Jak a kdy vznikli Doteky a kdo tam hrál?
Po vojně skládám hodně úspěšnou partu (Libereckou) SIRYNX, po pár zábavičkách dostávám lano k tehdy velmi úspěšné JBC kapele ROCK 2000, kde po pár výměnách dochází ke vzniku DOTEKŮ.

Takže ze zkušebny vyrážíte na první zábavu, pamatuješ se, kde a kdy byla??
První zábava byla asi symbolická. Jablonecká Zásada, kdy po 2. hodině hraní spadl kus zdi v sále za kamna a my si řekli: „ Kurva, to jsme tvrdej bigboš", ale pravda byla jinde ... letitá únava materiálu.

Sledovali jste tehdejší kapely, které hrály okolo vás??
Kolegové asi okolní kapely sledovali, ale říkali jsme si, že budeme stejně nejlepší, tak jsme si hleděli svého. A já záhy zjistil, že není lepšího zpěváka, než mají DOTEKY!!! HA-HA-HA

V tehdejším regionu jste přišli s poměrně tvrdým pojetím muziky, jak reagovali návštěvníci zábav a pořadatelé??
Tvrdé pojetí muziky, jo – samozřejmě. Chtěli jsme být nejlepší a možná i nejtvrdší. Nebylo to prvo plánované, ale prostě to tak vyplynulo u těch kapel, co jsme kopčili a posléze v tom duchu tvořili i vlastní tvorbu. Návštěvníci na to reagovali skvěle no a pořadatelé se leckdy i obávali, ale finanční interes z těch akcí byl pro ně zajímavý i přes leckdy ideové a organizační problémy.

Co jste v té době poslouchali? Vy jste vyznávali art/hard rock – hráli jste kapely jako Foreigner, A.X.E., Krokus, U.F.O., ale velkou část tvořili Whitesnake a na sklonku vaši existence jste se dokonce pustili do Kiss hymny – Detroit Rock City – kdo vybíral skladby??
Asi jsme poslouchali převážně melodickej rock, myslím, že jsme vybírali kapely a písničky, co seděly našemu posazu (myslím tím klasiku bicí basa kytara a hlavně klávesy, kde se náš klávesák i na tu dobu opravdu snažil a pořídil v té době opravdu dobré klávesy el. Piáno, smyčce a hlavně ARP Odysea špičkový synťák, známý v naší znělce na začátku).
A písničky, co seděly mně, studoval, jsem zpěv, takže jsem chtěl zpívat a néé křičet, řvát a zvracet, tak že mi vyhovovala melodika pánů zpěváků jako a to hlavně p. Coverdale z Whitesnake apd...
Ty skladby byly vybírány tak, že prostě někdo něco přinesl na zkoušku no a buď jsme se shodli, nebo ne. Myslím, že to takhle funguje i dnes.

Jinak jste muziku opatřovali poměrně zdatnými, českými texty, čí to byla práce??
České texty byla takový úlitba soudruhům, tvořili jsme je tak nějak všichni, dokonce si tak nějak vzpomínám něco napsali i naši bedňáci (takže umělecké střevo bylo i v nižších partech) ha-ha

Doteky, to ale byla i vlastní tvorba - kdo se podílel a jak???
Vlastní tvorba obdobně, kdo co přinesl, zabrnkal, zabékal, zapískal a jestli z toho za 10 minut nic nebylo, tak to nemělo šanci na úspěch.

Předpokládám, že vydat tehdy LP desku patřilo do světa fantasy?
Co se týká desky, nahrávali jsme v ústeckém rozhlase nějaké věci v rámci nějakého projektu, ale nějak to vyšumělo. Myslím, že tam byl problém v tom zákazu.

Hodně brzo jste dostali nálepku problémové kapely. Proč vznikla a jak se projevoval zájem soudruhů o vás??
Problémová kapela – no, kterej bigbít nebyl problémovej. Začínali jsme na jablonecku a bohužel i lézt do zelí svazáckým kapelám, které si v klídku léta brnkaly ty svoje častušky a měly plno. No, ale když my hráli někde vedle, tak měly prázdno a my 500 kusů na sále. No a pak svazáci začali práskat no a pak přišel zákaz.

Doteky začínají být známé i mimo region, přesto přichází docela šok pro nás, fanoušky, mluví se o rozpadu kapely, která se záhy rozpadá. Jaký byl důvod?
Naše mateřská a téměř domovská scéna, kde jsme hodně působili, hráli a pojížděli ke studiu konzervatoře za účelem absolutoria + profi nahrávek byl kulturák v Ústí – Velká hradební. Často jsme se tam setkávali z BACILAMA ( Neckář), hostovala s nimi pí. Hurychová
MÁ VERZE ROZPADU
Bacily se jí potřebovali zbavit, DOTEKY se díky ní mohly dostat rychle na profi (což se potom stalo). Mně napsala dopis, že bych s ní mohl zpívat vokály, já jsem všechny poslal do prdele, že ve své kapele nikomu křoví dělat nebudu a tímto jsem opustil tuto společnost.

Doteky jsou mrtvé, ať žije král... co jsi dělal speciálně ty? Pokračoval jsi v muzice??
V muzice jsem pokračoval kolem roku 87-88 jsem se dostal k výborným nahrávkám amerických country rockových kapel tzn. TRUCK COUNTRY neboli kamionácká country, kde ta muzika byla téměř bigboš. Skvělí zpěváci, kytaristi, fakt tvrdý americký country a říkal jsem si, že to tím můžu pokračovat dál no a po roce 89 to byla muzika, po které tu byl hlad. Takže první country kapela. Pak jsem prošel velký dva tanečáky (dobrá zkušenost) a z poslední mojí kapely (Country Rock) jsem po 27 letech odešel na muzikantský odpočinek po 40 letech aktivního muzicírování.

Sledoval jsi nebo sleduješ českou rockovou scénu? Máš nějakého favorita?
Nikdy jsem nesledoval a nesleduji ani českou ani zahraniční scénu. Snažil jsem se zazpívat sám za sebe. Nikdy jsem se nepokoušel kopírovat výraz ani barvu zpěváků. Favorita mám léta, paní Špinarovou a za duet s ní jsem ochoten zaplatit nemalý peníz a i na kořku bych jí pozval.

Vídali jste se s klukama v tom mezi čase?? Nemluvili jste o staré době?
S chlapci, jelikož bydlím v LBC a oni v JBC jsem se vídal málo, ale občas jsme se potkali a o staré době jsme se pobavili až v roce 2009, kdy jsme plánovali comeback.

My jsme si volali tuším někdy před třemi roky, mluvil jsi o obnově Doteků. Jak reagovali kluci, že se dáte dohromady, od koho vzešel ten nápad a proč k tomu nedošlo??
Já jsem inicioval cca v roce 2009 chlapci reagovali dobře i přes obavu, že defakto zapříčinili můj odchod a následný rozpad kapely a když jsem je obvolal a následně nabídl znovuobnovení Doteků, byli pro. Rozhodl jsem se proto, že jsem v poslední kapele léta hrál a projížděl celý region, kde Doteky fungovali a lidi na těch akcích mě i po těch letech poznávali ( a bylo to mockrát) a vzpomínali jsme na staré časy. Pikantní bylo, že za mnou chodili a říkali, že se na naší zábavě seznámili se svým protějškem a v kočárku už měli vnoučata. No v roce 2009 jsme začali zkoušet ten starý repertoár a vzhledem k tomu, že v podstatě všichni dělali více méně aktivně muziku, tak to fakt hrálo jako za mlada. Bohužel smrt A. Makyty ukončila další činnost, já jsem nechtěl nahrazovat jinou kytarou. Nebylo by to autentické a nebyly by to Doteky, tak jsem se rozhodl tuto kapitolu definitivně ukončit.

Děkuju ti za rozhovor