ABRAXAS své Nekonečný boogie hraje dál už 40 let

Jednou z kapel, které ovlivnily nejen mě, ale i spoustu kapel byl pražský Abraxas. Pamatuju se, jak jsem si vystál frontu v semilském Supraphonu na LP BOX, které právě tehdy vyšlo. Dneska si budeme povídat s motorem ABRAXAS Slávkem Jandou a pár otázek položíme i managerovi.

Ahoj Slávku, musí nastoupit tradiční otázka, jak se k bígbítu dostal a kdy jsi s ním začal?
Už na základce jsme s partou ze třídy založili první skupinu, kde hrál také Petr Bierhanzel, který se později stal kytarovým virtuozem a hraje se svojí manželkou Janou klasiku i flamengo. Komický byl pak konec skupiny. Zkoušeli jsme v agitačním středisku a měli i půjčenou aparaturu a jednou když jsme se pořádně rozparádili tak do dveří vtrhl nějaký soudruh a pokynul nám ať přestaneme a pak zařval "a ven" a ukázal prstem kde nechal tesař díru.

Můžeme se stručně zastavit u kapel, které už zaznamenaly úspěch a to byly Perpetum Mobile a Abraam. Kdo tam s tebou byl?
Tam hrál Ludwig Šíma na bicí, Milan Broum na basu, Bořek Kadlec na varhany a zpíval tam a hrál na hoboj Tony Vacek. On s Ludwigem pak emigrovali do Švédska a Ludwig pak nějak tragicky zemřel v Indii a o Tonym už nevím nic.

Historie Abraxas se datuje od roku 1976, přitáhnul sis sebou nějaké muzikanty z předešlých kapel, nebo jsi hledal nové muzikanty?
Ono se to vlastně ze začátku motalo kolem kapely Abraam kde jsem taky chvilku působil ale pak později už tam byli uplně jiní lidé. No a jednou mi zavolal Ivan Sekyra jestli nechci přijít na jam. Tak jsem tam párkrát zašel ale pak už mě to nebavilo tak říkám. Hele pojďte udělat nějaký repertoar a budeme hrát veřejně. Ze začátku tam byl Tonda Smrčka a Ivan Pelíšek. No a pak jsem přišel s návrhem kapelu přejmenovat a protože to byl původně Abraam tak mě napadlo Abraxas protože to začíná stejně.

Abraxas je druh motýla, máš k motýlům vztah, že jsi vybral tento název?
Jo, Abraxas je také motýl, ale především označení Boha, ale to si najděte na Wikipedii. Ono u jména kapel ale ani tak nejde o význam toho slova, ale o to, že to hezky zní. Protože pak když mluvím o Abraxasu tak už mluvím o kapele nikoli o původním významu toho slova.

Hlavní vlna kapely přišla okolo roku 80. Jména jako Sekera, Imrich se později proslavila v jiných bigbítových formacích. Jaké skladby tvořily playlist kapely v této době?
První sestava, jak už jsem psal trvala asi tak třičtvrtě roku. Potom jsme přibrali varhany Jiří Cendra a zpěváka M.Imrich. Pak hrála kapela 2 roky v tomto složení. Potom odešel Tonda Smrčka z kapely kvůli studiu a místo něj nastoupil Olda Wajsar, se kterým jsem hrál u Petra Nováka a byl také v jedné sestavě Abraamu, ten byl asi po roce vystřídán Láďou Boháčkem, později přišel do kapely na krátko Láďa Padrůněk a nakonec se v kapele na delší dobu usadil Michal Ditrich.

Pak přišla doba, kdy vám vychází LP BOX, sen mnohých kapel. Vám se povedlo poměrně pravidelně vydávat singly, ale album to byl husarský kousek. Jak deska vznikla? Bylo jasné, jaké skladby se tam dostanou, nebo jste museli udělat úlitbu "soudruhům"?
Tak já chodil na Panton již delší dobu. Tam pracoval jako dramaturg Aleš Zikmund a tomu se hodně nelíbil Imrichův zpěv. Proto pořád odkládal natočení alba. Vždycky mi říkal at si najdeme někoho jiného, že Imrich má jen přibližnou intonaci a rytmus. Jenže v Česku je dobrých zpěváků jak šafránu. Nakonec mi pomohl Petr Hanig, který jako dramaturg rozhlasu měl pod palcem studio A. A tam jsme natočili některé skladby z Boxu. Do celé věci se pak ještě vložil Franta Horáček, což byl redaktor časopisu Melodie. No a společnými silami se nám pak podařilo prosadit natočení alba.

Ono je s podivem, že vám povolili album nahrát, vaše koncerty se už tehdy vyznačovaly nevšedností a docela jsitě jste nesplňovali předpoklad ukázněné kapely. Měli jste nějaké problémy či zákazy?
Krize nastala v roce 83, kdy vyšel článek "Nová vlna se starým obsahem". V tomto článku postavili defakto rokovou hudbu jako ideologickou diverzy a hodně kapelám byla ukončena činnost. My už ale měli v krámech album, tak nás nechali být. Ale bylo to peklo! Dost často se stávalo, že si mě zavolal ředitel kulturáku kde jsme hráli a drsně mi oznámil, že si musíme udržet pořádek v sále. Tehdy se sedělo a když se fanoušci odvázali tak vstávali a někteří si pak stoupali na židle a to se pořadatelům nelíbilo. No a proto si mě vždycky zavolali a tam se do mne pustili, že si musíme uhlídat pořádek a že jestli bude bordel tak budou problémy, které by mohly vyústit až do zákazu kapely.

I když se musíme zmínit, že ty jsi nahrávací zkušenosti už měl z tvého hraní na albu Kráska a zvíře Petra Nováka. Jak ses ke spolupráci dostal a jak se ti pracovalo s tehdy už známým muzikantem?
Já jsem dělal kapelníka Petrovi Novákovi asi pět let. Tehdy byla kolem něj velká legrace. Prostě se tam sešla dost dobrá parta, bylo to fajn. Jenže já chtěl mít něco svého, takže jsem na konec z kapely odešel a věnoval se pouze Abraxasu. To byl rok 79.

Album BOX jste natočili u Pantonu. Ten byl známý svými kompilacemi Gong. Mohli jste si vybrat skladbu, kterou tam date, nebo to bylo vždy záležitostí firmy?
Tak kapela dala nějakou nabídku a Panton to buď vzal nebo odmítl.

Box byl z pohledu mé strany přímočarejší, nefalšovaný bigbít s prvky nové vlny. Následující Manéž z roku 1984 už šla kousek jinam. Vyplynulo to z jiného náhledu na muziku?
Tak v té době jsem se hodně rychle vyvíjel a byl jsem blázen do všeho nového a tehdy mi hodně chytlo reaggae a taky trochu i funky. Box byl spíš taková nová vlna, která oscilovala mezi punkem a reaggae. Ale v té době se i hudba velice rychle vyvíjela a já se snažil jít z dobou, takže pak se hudba Abraxasu začala posouvat.

Když vzpomínáme na staré časy, jak vzniklo okřídlené Áčko, které je do dnes charakteristickým pro Abraxas. Já ho měl vyšité na džínové bundě a kamarádi co se učili pracovat s kovem ho pravidelně vypilovávali a vyřezávali v praktických hodinách vyúky. Kdo ho vymyslel?
Tohleto Ačko vymyslel náš zvukař, jinak vyškolený grafik Aleš Pergler. Když to přinesl, tak mi musel napřed vysvětlit co je to vlastně logo. V době socialismu se o tom vůbec nemluvilo. No a on mi řekl: Víš jako má třeba mercedes tu hvězdu tak to je ta značka a já bych chtěl aby i Abraxas měl takovej znak. Já ze začátku moc nechápal, ale pak když jsem viděl jak si to fanoušci sami vyrábí tak to jsem teda čubrněl. Myslím, že to bylo vlastně úplně první logo, které tady nějaká skupina měla.

Myslím, že muzika Abraxasu nebyla stereotypní. S každou deskou jste svoje fanoušky trochu překvapili. V albu Štastnej blázen byl výlet k funky, ale následující singl Mamut byl opět řízný bigbít. Kdo ovlivňoval styl kapely?
Tak nedá se říct, že by mě někdo nějak výrazně ovlivňoval, ale měl jsem pár kamarádů se kterými jsme poslouchali podobnou muziku a to člověka pak ovlivní. Určitě musím jmenovat Oldu Shilera a taky Aleše Drvotu se kterými jsme řešili muziku.

V loňském roce jste vydali CD Klid!, které jak mi prozradil manager, nás nenechá v klidu. Recenzi od Honzy Holého chystáme, ale pojď nám představit CD sám, kolik je tam skladeb, kdo skládal, textoval....
Na albu je 11 skladeb. Hudba je moje a texty převážně od Petra Soukupa. Album vyšlo u Supraphonu.

Jak reagují fanouškové na koncerty Abraxas? Chodí na vás posluchači, kteří tehdy byli náctiletí, nebo už vychováváte další novou generaci Abraxasfans?
Tak asi obojí. Někdy přijde víc pamětníků, někdy zase mladých. Někdy chodí i rodiče se svými odrostlými dětmi.

Než si maličko vyzpovídáme manager, můžeš nám představit Abraxas 2016, kdo s tebou vplouvá do 40.tého roku existence a chystáte něco pro fanoušky??
Tento rok budeme hrát nejvýznamnější skladby z celé historie, takže zazní něco i něco s úplně prvního období a pak zejména songy z Manéže a Šťastnýho blázna, které jsme dlouho nehráli. Pak samozřejmě zahrajeme i skladby z nového alba. No a docela jsitě že nevynecháme zásadní hity ať už z Boxu nebo s Ritualu. A Abraxas 2016 je Slávek Janda - leader, kytara, synth. zpěv, Ivan Doležal - basa a zpěv a Eduard Štěpánek - bicí.

Slavku přejeme ti hodně štěstí a ť se koncerty vydaří!!

Máme tu i managera kapely Petra Hradeckého, tak by bylo hloupé mu nepoložit pár otázek. Petře, jaké je to starat o takovou rockovou legendu?
6 let jsem se snažil dostat blíže ke známým kapelám. To, že jsem právě u Abraxasu dokazuje, že má snaha za těch 6 let se vyplnila. Je mi velkou ctí, dělat pro Abraxas.Skvěle se mi s celou kapelou spolupracuje. :-)

40 let je strašně moc, jsou to pomalu dvě generace fanoušků, jaké jsou ohlasy na koncerty Abraxas?
Ohlasy jsou většinou příznivější od starší generace.Ale i mladší se zapojuje velmi dobře. Díky novému CD s názvem "Klid!" se podstatně zkompletovaly všechny generace.

Máte naplánované nějaké větší turné s nějakým hostem, nebo je to teprve všechno ve fázi příprav?
Naše turné je zatím ve fázi příprav. Měli jsme pár sponzorů ze kterých bohužel sešlo. Proto se naše plány trochu změnily.Ale mohu potvrdit , že turné bude stát za to! Připravujeme pro fanoušky velké překvapení..

Fanouškové jsou zvědaví, zda se dočkají nějakého zajímavého bonusu v podobě CD, DVD? Nebo nesmíš ani cimrmanovsky naznačovat?
To co se chystá je stále v přípravách.Zatím bych to nějak nekomentoval.

Koncerty, pokud jsem dobře počítal, Abraxas vydal 11 alb, bude sestaven speciální playlist ze všech alb, aby došlo k průřezu historií, nebo budete propagovat především poslední album Klid!
K výročí 40 let se budeme snažit sestavit ten nejlepší playlist. Měl by obsahovat známé songy, z alb. I z tohoto posledního..

Kde se lidé dozví vice o kapele, popř. kam se mohou pořadatelé, kteří by měli zájem o vystoupí Abraxas ozvat?
Kontakty na mne jsou pro pořadatelé a fanoušky k dispozici na našich webových stránkách,Fb stránkách a Twitteru.