Aligator se vraci

Pamětníci na Plzni jihu pamatují doby, kdy v 90. létech po okolí se ukázala heavy metalová formace Aligator, které vystoupila mimo jiné na I. Ročníku Blood festu společně s Kryptorem . Vzhledem k tomu, že Aligator bude začínat celý páteční večer na MUSIC SKLEP FESTU, setkáváme se Bohoušem Heřmanem, leaderem této formace. Bohouši ahoj. Děkuju ti, že sis v tom svém našlapaném diáři našel čas na náš rozhovor. Pojďme zcela na počátek Aligatoru.

Kdy vznikl, proč vznikl a koho jsme tam mohli slyšet a vidět?
Já jsem v Aligátoru od roku 1988. Zkušebnu jsme měli ve Štítově a poté v Blovicích v dnešním DDM. První zábava byla v Seči u Blovic. Vidět v kapele jsme mohli Pepíka a Jirku Kašparů, Petra Milotu, Josefa Beránka a mne. Když jsem byl na vojně, zpíval v Aligátoru můj bratr - Míra Heřman.

Ty jsi v kapele jako zpěvák od počátků? Aligator byla tvoje první kapela, nebo jsi už měl nějaké zkušenosti z předchozích kapel?
Přede mnou zde byl rok zpěvák Beroušek. Ano, Aligátor byla moje první kapela.

Co hrával Aligator? Kdo skládal, kdo psal texty?
Aligátor hrál thrashmetal, texty psal a skládal Jirka a Pepa Kašpar, ploužáky jsem skládal já. Ale třeba nejsprostější text písnička Deflorátor není náš počin, skládal ho náš kamarád - Karásek. Muzika se skládala společně.

Jak to bylo s hraním, byl o vás zájem? Přece jen těch kapel tady na Plzeňsku bylo požehnaně.
Hrávali jsme průměrně jednou měsíčně, kapel bylo opravdu hodně.

Aligator se rozpadl, byly k tomu nějaké důvody, nebo přišla únava? Já, vzhledem k tomu, že jsem s tím byl i tehdy trosku propletený přes mého kamaráda, v tom mám trošku hokej. Pokud se nepletu, byl Aligator, z toho se přeformovali Mystery a z Mystery se vykrystalizoval Beltain?
Bubeník měl nemocné nohy a tak jsme nemohli hrát. To byl i důvod stagnace, Kluci nechtěli čekat a tak si mezitím založili novou kapelu. Ano a jak říkáš přesně tak kapely na sebe navazovaly, přesně tak to bylo! :)

Pojďme do současnosti. Ty jsi začal podnikat, nestýskalo se ti po hudbě? Brnkal sis aspoň doma, nebo skládal? Já na tebe prozradím, že jsi vydal výborné sólové album. Náš redaktor Honza Holý si u něj lebedí a chystá recenzi na náš web. Sólové album – chyběla ti muzika, musel jsi něco ventilovat? Jak vzniklo a sám nám přibliž krátce skladby.
Ano, po hudbě se mi stýskalo, ale hrával jsem pro kamarády na kytaru. Všechny skladby byly právě většinou z Aligátoru. Všechny ploužáky jsem skládal já a Aligátor jich v té době měl celé dvě série, kvůli ženským samozřejmě! Z toho alba jsou nové vlastně jen písnička Pro Tebe, kterou jsem složil před pár lety pro mou manželku, písnička Svíčka, kterou jsem složil na chatě na horách, po 10 pivech. Poslední písnička - Osudem, vznikla až úplně jako poslední při nahrávání CD s Karlem Macnerem, který mé CD nahrával. Píseň Jinak píseň Vážně mám ji rád složil můj brácha Míra. Nyní mám v šuplíku složené další tři sklady. Jednu z nich - píseň Netopýr již hrajeme s Aligátorem.

Pak jsi obnovil Aligator, dalo to práci? Kdo tam je teď? Oslovil jsi stejné spoluhráče?
Kapelu obnovili kluci a práci to ani nedalo. V kapele hrálo původní složení, přibyl k nám jen nejdříve Tomáš Navrátil ze Sifonů, který u nás bohužel již nehraje a věnuje se naplno Kohnu a vystřídal ho Pavel Vlach. Dalším členem je skvělý Roman Škala, který hraje na klávesy a vidět ho můžete v Queen Tribute bandu! :) Jinak složení bratrů Kašparů, Petra Miloty a mne již asi připomínat nemusím.

Dnes, když už natočit album není takový problém (nemluvím o financích) nechystá se Aligátor na nahrání nějakého toho CD?
Jsme v přípravě, rádi bychom, ale uvidíme. Každopádně nějaký materiál už máme.

Vy máte poměrně zajímavé koncerty, nedávno to bylo s Wisdom z Maďarska, stáli jste na jevišti s Olympikem, co Praha?
Praha se moc nepovedla, přišlo bohužel jen pár lidí, spíše veřejná zkouška, snad to na Sklepfestu bude lepší! Všechny pamětníky a milovníky bigbítu tímto zveme!!

I tebe čeká záludnost. Vy jste jedna z kapel, která bude hrát na Sklepfestu. Co si nachystáte? Zazní nějaké nové skladby, nebo zatím budete čerpat z historie?
Máme připravený skladby, které jsme hráli právě v Praze a ty představíme!

Děkuju ti za rozhovor, a v pátek držím pěsti!! Historii Aligatoru chystáme!

Více z této kategorie: Run To The Hills s plzeňským Katrem »