Beltaine – keltský svátek plodnosti

  • Číst 5847 krát

Beltaine neboli Beltain či Beltane je jeden z nejvýznamnějších keltských svátků. Slaví se v noci z 30. dubna na 1. května. Původně byl Beltaine slaven v noci před druhým úplňkem po jarní rovnodennosti, nyní je slaven 40 dnů po jarní rovnodennosti. Podle Keltů tímto svátkem začíná „světlá“ polovina roku, kdy je příroda probuzená a vitální, vše rozkvétá, sluneční paprsky probouzejí naše smysly a dávají nám novou sílu.
A právě letos se probudila i plzeňská metalová kapela Beltaine, která vydala před třinácti lety jedinou desku Bohemian Winter. O rok později vyšlo třípísňové DVD Lone Video. Všemu podstatnému předcházela dnes též již nesehnatelná kazeta First Scream of Bohemian Winter, která vyšla již v roce 1998.

Vašku, jak píšeme, Beltaine se opět probudili k životu, pojďme na počátku do historie. Jak vznikl Beltaine, kdo v něm byl a jaký styl jste si vybrali.
V průběhu roku 1995 jsem začal uvažovat o založení kapely, která by hudebně vycházela z doom metalu a mohl bych v ní uplatnit svůj zájem o pohanství. Oslovil jsem kamarády Honzu Štrunce (basa) a Karla Suchého (bicí) a na silvestra 1995/96 jsme si společně připili na vznik naší nové, v té chvíli ještě bezejmenné, kapely. Zanedlouho se k nám díky inzerátu připojil Pepan Kašpar (kytara) a Beltaine mohli začít tvořit první skladby. Po několika měsících ještě došlo k výměně na bubenickém postu, kdy Karla narukujícího na vojnu nahradil Jirka Kašpar a těsně před naším prvním koncertem přišel druhý kytarista Ondra „Čmelák“ Franěk. V této sestavě jsme pak vydrželi několik let a natočili i první demo.

Vy nezpíváte česky, jaký k tomu je důvod?
Zpívat v angličtině je pro mě celkem přirozené. Vždy jsem poslouchal hlavně zahraniční hudbu, v dětství to byli Beatles a další podobné kapely, v pozdějším věku pak zahraniční hard rock a metal. Moc českých CD by se v mé sbírce nenašlo ani dnes. Angličtina je pro mé ucho v rockové muzice mnohem tvárnější, lépe se frázuje. Anglické texty v Beltaine tak byly jednoznačnou volbou.

Výborná deska Bohemian Winter vycházela z původního demosnímku, jak se od sebe obě verze liší?
Původní songy jsou naprosto přearanžované a nově nahrané. Oproti demu přibyla nová skladba Lone. V sestavě už jsme také měli dva nové členy – Jaromíra Vlacha (basa) a Pavla Cirnfuse (bicí). Kapela byla v té době mnohem sehranější a za těch pár let i technicky vyzrálejší. Výsledná nahrávka je tak oproti původní verzi velkým krokem vpřed a ohlas, který po vydání následoval, to myslím potvrzuje.

Asi nepříjemná otázka – měli jste slibně našlápnuto, klip Lone je dodnes neuvěřitelná pecka, přesto přišlo to, co nikdo nečekal, konec kapely, proč?
Byla to kombinace několika různých faktorů. První problémy nastaly v roce 2005 po odchodu Pavla Cirnfuse a následném rozchodu se Čmelákem. Najít adekvátní náhradu, zejména na bubenický post, byl docela oříšek a hodně nás to zbrzdilo. V nové sestavě s Lubošem Samkem (bicí) a Honzou Tölgem (kytara) jsme obnovili činnost až někdy v roce 2008, odehráli pár koncertů, ale krátce nato mne začaly trápit zdravotní problémy, což mi znemožňovalo fungování v kapele natolik, že Beltaine opět úplně zamrzli. Ostatní si pak postupně našli jiné hudební projekty a kapela fakticky přestala existovat, byť jsme ji nikdy oficiálně neukončili. Pořád jsem ve skrytu duše doufal, že bude lépe a zas to rozjedeme… ale roky zatím utíkaly a utíkaly.

Ty jsi měl více méně delší pauzu, měl jsi od muziky pokoj úplně, nebo jsi psal a skládal do šuplíku?
Tvorbu jako takovou jsem utnul. Občas jsem si samozřejmě zapsal pár poznámek k textům nebo zaznamenal nějakou letmou inspiraci, ale to bylo spíše výjimečně. Hodně jsem se v minulých letech zajímal spíš o zvukařinu a producentskou činnost, a když byl čas a síla, budoval jsem vlastní nahrávací studio, které teď bude pro Beltaine zároveň sloužit jako zkušebna.

Co probudilo Beltaine k životu? Kde byl ten pomyslný spouštěč?
S myšlenkou na reunion jsem si pohrával již dlouho, ale tím posledním spouštěčem bylo asi letošní 20. výročí od založení kapely. Řekl jsem si teď anebo nikdy a začal postupně obvolávat ostatní.

Kdysi jsi byl mým hostem v Rockpalaci na rockovém rádiu Šumava, představoval jsi do éteru kapelu, jsem rád, že ti můžu položit stejnou otázku – představ Beltaine 2016.
Situace se nakonec vyvinula tak, že mohu kapelu představit prakticky ve stejném složení jako v éře Bohemian Winter, tj. Vašek Kudlič – vokály & klávesy, Pepan Kašpar – kytary, Jaromír Vlach – baskytara a Pavel Cirnfus – bicí. Prozatím jsme neobsadili post druhého kytaristy a v této fázi, kdy se soustředíme hlavně na nahrávání, o tom ani neuvažujeme.

V současné době kapela připravuje nové EP. Co od něj můžeme očekávat, půjde znovu o syrový doom metal s keltskými kořeny, nebo se můžeme připravit na velké změny?
Skladby na EP i budoucím CD budou navazovat na tvorbu z Bohemian Winter. Prvky pohanské melodiky a kořeny v doom metalu zůstanou zachované, ale hudba bude trošku techničtější a kytary víc vrstvené.

Podle dostupných informací se jedná o léta připravované skladby, které jste prostě uložili k ledu, nahrajete na EP jejich původní verze nebo to celé předěláte?
V roce 2008 jsme už měli připravená pracovní dema zhruba sedmi nebo osmi skladeb. Tři vybrané jsme začali natáčet na čisto, ale nakonec vše usnulo na mnohem delší dobu, než si kdo vůbec dokázal představit. Naštěstí v době digitálních technologií pro nás není problém začít tam, kde jsme předtím skončili. Stačí oprášit záložní harddisky, převést starší práci do formátu pro aktuálně používaný software a jede se dál. Po důkladném poslechu původního natočeného materiálu jsme se rozhodli použít bicí kompletně tak, jak byly nahrané a zachovat i hodně kytarových a basových linek, ale nasadit na ně zcela nový zvuk v souladu s aparáty a dalším vybavením, které kluci dnes používají. Zbytek se nahraje nově a výsledek tedy bude takovým propojením původních aranží s novým hudebním a zvukovým pojetím.

S Beltaine je spjat i můj veliký kamarád a učitel grafiky Karel Trávníček, který dnes tvoří grafiku také pro Arakain. Budete ho opět oslovovat ohledně webu a obalu na chystané EP?
Ano, na grafice jsme již začali spolupracovat. Karel byl vždy šestým nehrajícím členem kapely, jsme dlouholetí kamarádi a nedovedu si představit, že bychom ho při letošním reunionu neoslovili.

Texty kapely Beltaine se v minulosti zabývaly českou mytologií a pohanstvím, čímž se poměrně jasně odlišovaly od textů spřízněných spolků. Budou takové i nyní? Kde všude k nim čerpáte inspiraci.
Myslím, že styl psaní textů bude podobný jako v minulosti. Texty zůstanou velmi osobní a protkané pohanskou symbolikou, která je mi blízká. Inspirace vychází z vlastních prožitků, ale ty jsou samozřejmě ovlivněné širokou paletou podnětů z mého okolí, literatury nebo filmu.

Jak to bude s koncerty, nebo nejprve studio a pak se uvidí? Myslím, že by vás na jevišti mnozí viděli rádi!
Koncerty prozatím neplánujeme, ale rádi bychom to v budoucnu opět rozjeli. Živé hraní nám samozřejmě hodně chybí, ale vzhledem k tomu, že začínáme po mnoha letech takřka od začátku a naše časové možnosti jsou omezené, jsme si stanovili priority a podle těch budeme kapelu postupně rozvíjet. V současnosti je pro nás zásadní nahrávání a následně záležitosti spojené s vydáváním a propagací nového materiálu.

A důležitá otázka, už to všechno začalo? V jaké jste fázi?
V současnosti se dodělávají poslední úpravy v našem nahrávacím studiu a pracujeme na výše zmíněném EP. Zároveň běží příprava běžných provozních záležitostí kolem kapely jako jsou grafické podklady, spuštění nového webu a komunikace na sociálních sítích.

Co vzkážeš čtenářům Rockpaláce?

Díky za rozhovor. Čtenářům Rockpaláce přeji spoustu dobré muziky a zajímavých článků. Beltaine můžete sledovat na webu, Facebooku, Twitteru nebo Bandzone, kam budeme postupně přidávat novinky z tábora našeho pohanského klanu :-).

http://www.beltaine.net/
http://www.facebook.com/BeltaineOfficial
https://twitter.com/Beltaine_CZ
http://bandzone.cz/beltaine


Více z této kategorie: « Strana č.6 Made In Teplice »