Made In Teplice

Motorband v čele Liborem „Máčou" Matejčíkem jsou tu už hezkých pár pátků, kdysi posadili svět na zadek skvělým albem Made in Germany a Libor se nedávno znovu narodil, takže dostatečný důvod si s ním popovídat o životě a muzice.
Libore ahoj, tak co se vlastně nedávno stalo, jak jsem koukal, utekl jsi hrobníkovi z lopaty.
Píchnul jsem na D8 směrem na Prahu pravé zadní kolo. V okamžiku, kdy jsem už utahoval rezervu, to do mne napálil kamion. Probral jsem se až ve vrtulníku, kterým mě transportovali do nemocnice v Ústí. Kdybych píchnul přední nebo zadní kolo na levé straně, byl bych na maděru. Takhle jsem měl těžký otřes mozku, odřeniny a tržné rány a několik pohmožděnin, které bolí dodnes. Takže děkuju tomu nahoře, že mě poslal zpátky. On ví, že mám před sebou spousty práce, tak mě ji nechá dokončit.

Jak je pár dní po tom zážitku?
Je to 4 týdny a už se cítím dobře. Po 15-ti dnech od té nehody jsem už odehrál koncert s Motorbandem ve Stříbrné Skalici před 1500 diváky, kam nás jako speciálního hosta pozval Petr Janda. Byl to záhul, ale dopadlo to dobře a koncert jsem si stejně užil. Dělám muziku pro lidi a na podiu mě to stejně pak strhne a jedu na plno.

Motorband je tu už hezkých pár pátků, máš to spočítané, jak dlouho jsi na scéně?
Motorband tento rok slaví 30 let od založení. Je to sice k neuvěření, ale Motorband tento rok slaví 30 let od svého založení. 30 let se snažíme na rockové scéně hrát poctivý Hard n´Heavy. Sice během těch let došlo k mnoha personálním šachům a téměř desetileté pauze, ale Motorband je tu stále.

Ty jsi poslední dobu stavěl nový Motorband, měnili se ti zpěváci a bubeníci, jak vypadá Motorband pro rok 2016?
Otázka postu zpěváka byla po celou tu dobu od 1991 (odchod Kamila Střihavky) až do roku 2015 ( příchod Luďka Struhaře) ta nejtěžší a nejcitlivější. Můžu s klidem říct, že se mi konečně povedlo najít za výborného Kamila adekvátní náhradu. Luděk je fenomenální zpěvák, muzikant a kluk, který hudbu vnímá stejně jako já a hlavně má v sobě metalové srdce což pro zpěváka Motorband je hrozně důležité. Co se bubeníků týče, tak Klauda Kryšpín s námi byl 4 roky až do jara 2015 a nebýt jeho vážné nemoci zad, byl by s námi dodnes. Nyní je na postu bubeníka mladý velmi nadějný Stanley Jahoda. Na postu basáka je stále můj souputník a "držák" Karel Adam a druhou kytaru v Motorbandu doplnil výborný kytarista Hanz Jiříček (EX - Titanic).

Vy jste úspešně využili nedávno možnost „Starteru", aby mohly vyjít vaše plány. Jak dopadla celá akce a jaké plány to jsou.
Projekt Motorband 30 je náročný. Plán je vydat nové CD s 12-ti novinkami, Best of Motorband a natáčíme film. Takže vyjde 3disk!!! 2x CDs + DVD. Fanouškové si objednali odměny v hodnotě 160 000.- Za což jim opět moc děkuju.

Muzika, prozradil jsi, že se chystá CD, v jakém je to stavu? Máte už nějaké skladby? Kolik jich bude? Název desky? Máš jasno, zda tam bude i nějaký host, nebo to zvládne Motorband sám?
Zkoušíme, makáme a aranžujeme jako za mlada. Máme připravených 40 skladeb z kterých momentálně vybíráme 20 nejlepších, které se aranžují tak, jako by všech 20 mělo jít rovnou na desku. Z těch 20 se pak vybere těch 12 opravdu nej. Chceme mít jistotu, že ta deska bude opravdu mazec. :o) O hostech zatím neuvažujeme, i když možná, kdo ví?

Vy jste v minulosti vydali CD jak s českými tak anglickými texty, jakou verzi plánujete nyní?
Určitě bude CD v češtině. Jsme přesvědčeni, pokud má deska zaujmout české publikum, tak mu musíme přinést naše pecky s kvalitními českými texty. Luděk je velmi schopný textař a i náš kytarista Hanz Jiříček má básnické střevo, takže nový Motorband bude určitě česky.

Motorband měli vždy poměrně luxusní obaly, můžeme se těšit i nyní na pořádný heavy metalový obal?
Obal bude určitě pečlivě a kvalitně navržen a zpracován. Chceme vydat to nejlepší hard and heavy album, které předčí Made in Germany, takže i obal tomu musí odpovídat.

Jak to vypadá s muzikou? Podílí se celá kapela? Jak vlastně vznikne nová skladba Motorband?
Jak jsem již říkal, mám složených a připravených 40 pecek ! Haha. Padá ze mě pecka za peckou, jedna lepší než druhá a i po těch letech skládání nemám nouzi o nápady. Celá kapela se pak podílí na jejich aranžování. Luděk si dopracovává zpěvové linky, pracuje na vokálech, tak aby mu ty pecky šly co nejlépe do „huby". Obrovským přínosem pro aranže skladeb je Honza Jiříček, který sype z rukávu geniální sóla.

Máte už nějaké ukázky z připravovaného CD?
Tím, že výběr skladeb, které vyjdou na CD momentálně probíhá, tak musím odpovědět, že zatím NE. Chtěli jsme fanouškům představit co nejdříve hlavně nového frotmana Motorband a tak jsme pustili do éteru na jaře 3 skladby, které už nazpíval Luděk a dvě jsme už zařadili i do playlistu, který hrajeme na koncertech. Skladba" Kam jdou" zabrala a zabírá skvěle.

Bavili jsme se i o DVD – o čem bude? Záznam některého z koncertů, nebo to bude průřez historii Motorbandu s komentáři?
DVD bude fakt nářez. Filmprojekt, což je brněnská firma mě kontaktovala, že mají zájem natočit o Motorband film. Film bude mapovat vznik a začátky Motorband až po současnost. Jediné co můžu zatím prozradit je, že se ve filmu objeví většina významných muzikantů z oblasti rocku a metalu. Budete koukat, kdo všechno nějak souvisí s Motorband :o)

Půjde o profesionální počin, nebo to bude více méně home video?
Ano jedná se o profi film. Zatím toho nechci moc dopředu prozrazovat, neboť promo a kampaně jak na CD a na film jsou teprve v přípravách. Nebojte, brzy se o všem dozvíte.

Ty máš po boku Karla Adama a ty sám jsi byl pár měsíců členem Kreyson, sleduješ kauzu okolo Křížka? Křížek staví nový a lepší Kreyson. Co na to jako bývalí členové Kreysonu s Karlem říkáte?
Přiznám se, že jsem tyhle věci a muzikantský kauzy pustil z hlavy. Neřešíme to. S Karlem máme tolik společných debat na téma Motorband, že se se nepamatuju, že bychom řešili Láďu Křížka. Vlastně jo, teď si vzpomínám, že jsme se nedávno potkali na vynikající akci, kde hráli jak Citron tak i Motorband. Jednalo se o zahájení teplické sezóny, takže jsme hráli doma a rozjeli to před pořádným kotlem rockerů :o)

Co kdybyste dostali lano opět se do Kreysonu vrátit s Karlem?
My jsme nyní tak pohlceni Motorband, že bychom nepřijali lano ani do Jamese Hetfielda. :o)

Jak to vypadá s koncerty? Minulý rok jste zavítali na Rock the Legends do Hořic v Krkonoších, letos pokud se nepletu, jste zahajovali kempovou sezónu v Pasohlávkách. Jak šlape kapela?
Jsem velmi spokojen a hraní si užíváme. Motorband to prostě šlape. Hrajeme a hráli jsme na pár kšeftech, neboť je momentálně Motorband zavalen prací a je hlavně ve fázi příprav nového CD, klipu a natáčení filmu. Následně pak chceme vyrazit řádně mezi fanoušky. A narvat jim ten náš nářez do hlav :o) Všechno má svůj čas a pevně věříme ve správné načasování. Sledujte náš Facebook a web a žádná novinka vám neunikne.

Můžeš prozradit setlist Motorbandu? Je sestaven ze všech alb, nebo upřednostňujete některé CD?
Je to přesně jak říkáš. Je to průřez ze všech Cd a hrajeme 2 novinky. Testujeme si, jak to funguje na koncertech.

Vám se povedlo na pár koncertů dát se dohromady i s Kamilem Střihavkou, někdejším frontmanem Motorband. Jaké to bylo oživit staré časy aspoň na chvíli?
Jednalo se o 2 vystoupení a bylo to moc fajn. Kamil je v pohodě a já mu za to děkuju. Pomohl nám i se Startovačem.

Plánuješ ještě podobnou akci s Kamilem?
Jestli někdy přijde něco podobného to nevím, ale pokud to přijde, bránit se určitě nebudu. Máme konečně manažerský tým a věci kolem plánování, marketinku a PR řeší management.

Já jsem někde na netu onehdy četl tvojí hodně upřímnou „zpověď" o dění v Motorband a o tvém životě, „visí" ještě někde? Myslím, že by to čtenáře dost zajímalo.
Tak tady to máš ZDE. Ono se toho dost určitě objeví ve filmu.

Ty máš dnes, pokud já vím, už dospělého syna, jde v tvých stopách, co se týče muziky?
Mám dva dospělé sny. Ani jeden se nestal muzikantem. Asi jak viděli moje 25-ti leté blbnutí na pódiu, tak je to odradilo, hahaha.

Jsi hlavou Motorband, kde bereš inspiraci a elán?
Muzika je zkrátka můj život. Zkoušel jsem se na to jednou úplně vysrat. Vydržel jsem to asi 3 roky.

Ovlivňují tě situace okolo tebe, nebo máš svůj jasný směr a úsudek?
Moc ne. Stačí používat zdravý selský rozum a nenechat se ovlivňovat negativní energií, která se na nás hrne po tunách z TV, internetu, novin!!!

Jakou muziku posloucháš dnes? Odklonil jsi se od muziky, kterou jsi řekněme poslouchal na začátku?
Neodklonil, ale jsem progresivní a zajímám se i o nové kapely ve stylu hard and heavy.

Libore, moc děkuju za investovaný čas a poslední otázka, co vzkážeš rockových fanouškům?
Fanoušci jsou pro nás vždy na prvním místě a děláme všechno proto, aby se jim naše muzika líbila.Těšte se na nové ALBUM...bude to jízda. STAY HEAVY!!!!!!