Fany Michalík aneb Pravdu ti ukáže čas

Relativního klidu v kapele Limetal využívám k setkání s Fanym Michalíkem, zpěvákem této rockové formace, která přes všechny umělé problémy zvládla start do rockové ligy na jedničku.

Fany ahoj a jen tak k odlehčení, jak prožíváš předvánoční shon a šrumec okolo Vánoc?
Ahoj rockeři, já Vánoce opravdu mám rád, je to jediné volno, ve kterém můžu úplně vysadit a užívat si s dětmi všechny ty pohádky, na které přes rok nemám vůbec čas. Dárky a shon má na starosti žena, ale nějak moc to neřešíme, jsou to přece svátky klidu a pohody.

Naprosto základní otázka, jak ses k hudbě dostal a co zapříčinilo, že ses stal muzikantem. Ty jsi zpěvák, chtěl jsi jím být odjakživa, nebo to bylo, jak často muzikanti říkají – místo, co nebylo obsazené, tak ses do něj „napasoval“?
Moji rodiče chtěli, abych zpíval, stejně jako sourozenci, v kostele. Ale mi tam prostě chyběla drsná kytara, dunící bicí a basa a když jsem poprvé slyšel kapelu EUROPE někde na polském programu, byl jsem rozhodnutý. Psal se rok 1984 a já jsem se rozhodl stát se nejlepším kytaristou a začal jsem se sám učit. Za první prachy z brigády jsem koupil JOLANU. Ta měla jen tři struny, ale pro začátek to úplně stačilo. Hned jsem začal zkoušet s klukama první songy a hodně mě to bavilo. Já jsem nechtěl zpívat, protože když uděláš u mikrofonu chybu hned to všichni poznají, ale za kytarou schováš kdejaký kiks. Ale náhoda tomu nahrála a na jedné zábavě se opil zpěvák a já ho musel tak nějak zaskočit a od té doby tak nějak zaskakuji pořád.

Pověz mi, co posloucháš, a já ti řeknu, jaký jsi - ))) Ne, vážně, z jakých vzorů jsi vycházel, co poslouchal a změnily se tvoje vzory, nebo jdeš stále jedním směrem?
Jak už jsem odhalil byli to Europe, kteří mě úplně dostali, u toho jsem vydržel do chvíle, kdy jsem na čundru na Sečské přehradě, kde ten den lélo jak s konve, šel do kina, kde před filmem pustili klipy WHITESNAKE a to jsem se úplně po……… České kapely jsem téměř vůbec neposlouchal, asi jen to co bylo furt dokola v rádiu. Byly to nádherné 90. léta a začaly k nám jezdit kapely, které jsme znali jen z časáků z Německa. ACCEPT a WHITESNAKE byly mé první koncerty, co jsem viděl, to bylo úžasné. V autě pak mám ještě Def Leppard a Journey a jsem spokojený.

Zajímá tě nová muzika? Máš potřebu nacházet nové kapely, chodit na nové kapely? Zaujala tě poslední dobou některé naše kapela?
Přiznám se, že nové kapely moc nevyhledávám, tu a tam nějakou kapelu zaregistruji, pustím si ji , poslechnu, ale pak se stejně vracím ke klasice.

Já jsem tě jako muzikanta zaregistroval až v kapele Citron někde okolo roku 1990. Pokud se nepletu, nahradil jsi Šándora. Hrával jsi před tím v nějaké výraznější kapele, nebo Citron byla první velká štace?
Ano, začal jsem hrát jako patnáctiletý s bráchou, který hrál na bicí v Petřkovicích. Do roku 1988 se hrálo po tancovačkách a jak to tak, chodí dostal jsem lano do kapely Věšák, kde začínali Jindra Kvita a Jarda Bartoň. Kapela se přejmenovala na Metabo a my začali hrát vlastní tvorbu a sjížděli celý kraj. Na zkoušky občas chodil Jindra a Jarda jen tak na pivo a pokec, a když pak Křížek s Jardou odešli a udělali Kreyson, dostal jsem lano do Citronu. Nejprve jsem jel do studia C na zkoušku a když jsem tam za mixem viděl Vaška Vlasáka a Dodo Doležala, úplně jsem se rozložil a nezazpíval ani hoří. Hrozně jsem byl na sebe naštvaný. Byl tam už i Palo Chodelka a Tibor Šándor, který už měl nazpívaný Uragán a na vizitce, kterou mi dal, měl napsané Tibor Šándor - zpěvák Citron. To jsem nechápal, proč mě tam tahali, když už je to jasné. Po týdnu mě však navštívil Vašek a Jindra a jeli jsme do studia na druhý pokus a až tam jsem se dověděl, že Tiborovi úplně odešly hlasivky a zdrcen odjel domů. Celou desku Vypusťte psy jsem pak nazpíval já a měl jsem na to jeden týden. Po posledním songu mě Tanja odvezla do nemocnice úplně vysíleného a bez hlasivek. Ve studiu se střídali muzikanti a nálada, která tam vládla, byla víc než děsivá. Některé už známé písničky jako Uragán jsem dostal za úkol úplně nazpívat jinak a to jsem fakt nedělal rád. Když jsem zpíval Uteč, dokud se dá, ten de jsem měl dvacáté narozeniny a já ve studiu vysílením omdlel. Deska vyšla a na ní vyfocený Křížek a jako zpěvák Tibor Šándor. Vůbec mě to teď už nemrzí, nemám na to období nějak hezké vzpomínky a roky a roky jsem měl aspoň klid, protože to, že jsem to zpíval já, nikdo moc nevěděl. Když se pak jelo turné k desce, jen tak pro zajímavost, nebyla jediná zkouška, jen nám Bigbítový pán bůh vzkázal, ať se to naučíme z desky. To už jsem věděl, že se blíží konec mé hvězdné kariéry.

Tvoje kroky pak vedly ke kapele Funny – můžeš nám jí představit? Co a s kým jste hráli?
Jak jsem říkal, konec po necelém roce přišel a já Jindra a Vašek jsme si chtěli po tom všem zahrát jen tak pro radost. Udělali jsme první songy a hrozně nás to bavilo a Jindra tehdy řekl “Budeme kapela pro špatnou náladu“ - jakože když si nás pustíte, nálada se Vám hned spraví. Proto název FUNNY - jako bláznivý srandovní. S Jindrou a Vaškem byla neskutečná jízda a vůbec nešlo o to tady dobývat hitparády. Točily se klipy plné krásných mladých holek, jezdilo se krásnýma autama a vznikaly krásné písně jako“ S každým ránem“. Na desce hrál bicí Dan Haffstain a Jarda Bartoň potají, tak ať o tom neví Láďa Křížek, to byla jízda. Tohle CD už se koupit asi nedá a kdybych na něj někde narazil určitě si ho sám koupím, já jsem vše rozdal.

Vydali jste s Funny dvě alba a to Funny a Čas zapomnění a to pokaždé v hvězdné sestavě. Dají se alba ještě dnes pro sběratele sehnat?
Ano ta druhá deska už byla jako „FANY“ Čas zapomnění a s Jardou Bartoněm jsme ji tvořili pro Tommu Records v podstatě na zakázku, natáčela se u Michala Davida a tam jsem se poprvé potkal s Hankou Sorrosovou a jejím manželem Jirkou Vondráčkem, kteří mi hodně pomáhali a Hanka na CD má krásné texty. Tohle CD ještě pár kousků mám a možná na něj ještě někdy dojde řada.

Tvoje jméno jsem našel i ve spojitosti s Helenou Vondráčkovou, můžeš mi to přiblížit?
Tohle období mám asi ze všech nejraději, byl jsem u Vondráčků řešit nějaký nový text a v tom tam dojela na návštěvu Helenka a já byl úplně okouzlen „šíleně smutnou princeznou“ . Slovo dalo slovo a já dostal nabídku na duet s Helenkou. Píseň se jmenuje „Hudba je v nás“ a já se tak nějak po prvé cítil jako opravdový zpěvák. Helenka mi chtěla pomoct a domluvila mi zkoušku na muzikál Pomáda, ale to chlapci narazili, když chtěli, abych se ostříhal. Myslím, že ten muzikál nakonec ani v té době nebyl. Helence bych hrozně rád za vše poděkoval a jak si občas zažertuji, dokud Helenka neměla Martina Michala, zvala mě do Řitky a pak mě Martin poslal do ….

Ty jsi i v několika kapelách hostoval, prozradíš nám v jakých?
Víš co, já už ani nevím, s kým jsem kdy stál na podiu, a snad se to nikoho nedotkne, ale po tom všem už jsem v podstatě nic nikomu nechtěl dokazovat tak sem se věnoval podnikání a jestli mě někdo z mých kámošů vyhecoval tak možná jednu písničku. Už jsem fakt myslel, že má hudební kariéra skončila a to až do chvíle kdy, se za mnou zastavil Vašek, jestli bych neodezpíval pár koncertů místo Standy Hranického, který měl nějaké zdravotní problémy. Věř mi, že jsem v tu chvíli nevěděl, co mám dělat, ale setkáním se Standou, který si to přál, sem se rozhodl, že ano. Z každého koncertu jsme se skládali na léčbu a já měl dobrý pocit, že mu pomáháme to trápení každou návštěvou zmírnit. Rád bych také touto cestou poděkoval všem fanouškům za obrovskou podporu a těm, kterým jsem se nelíbil, se omlouvám, dělal jsem to pro Stanika a možná, až čas nám zodpoví, jestli jsme Standovým odchodem do bigbítového nebe neměli skončit a hned postavit novou kapelu.

Ted k tvé mateřské skupině. Limetal měl minulý rok raketový start. Ač to seběhlo všechno strašně rychle, bylo vše promyšlené a dotažené. Kde jste vzali po všech těch nesmyslných tahanicích sílu se znovu postavit na start a prakticky s neznámým jménem?
Já za sebe říkám, že nic promyšlené dopředu nebylo, jsem přesvědčený, že dnes bych dělal vše jinak, ale znáš to, to asi je pak každý chytrý. Vůbec jsem netušil, co to je rozjet novou kapelu a do toho názory všech, kteří vůbec neví a netuší, proč a co se vlastně stalo. Hrozně mě mrzí, jak si dokážou fanoušci nadávat a urážet, jak si někteří vytvoří falešný profil a ví přesně, co a jak bylo před x lety. Tady si dovolím citovat jednoho moudrého člověka“ nemůžeš-li říct o někom něco hezkého, je lepší mlčet“. Jsme rádi za to, že fanoušci diskutují, ale neurážejte se. Jediná síla, která nás žene dál, je opravdová láska k hudbě a proto vznikla nová mladá kapela složená z mladých talentovaných hráčů s názvem LIMETAL. Jarda, Vašek a Jura jsou v podstatě jen podobní bývalým hráčům v Citronu, Citron je v podstatě jen Radim Pařízek, který užívá takto i pseudonym a nahrál všechny kytary, basu a nakonec to sám nazpíval. To si určitě zase schytám, no s takovou určitě toho slavíka nedostanu!!!!!

Vy jste museli přetextovat většinu textů, musím říci, že k lepšímu, jelikož co mi na někdejší kapele vadilo, byly právě často slabé texty. Jak si se s tím popral jako zpěváky ty? Byl jsi zvyklý zpívat delší dobu něco, a teď, prakticky přes noc sis musel zvyknout vypouštět nová slova a fráze.
Taky jsem si myslel, že to bude jednodušší, budeme hrát staré a do toho postupně nasadíme nové songy, ale jsme v České republice a přiznám se, že nás opět náš bývalý kamarád překvapil a použil všech svých starých kamarádů a neuvěřitelným způsobem nás donutil udělat nové texty. A tady bych rád našemu kamarádovi opět poděkoval, Jura Šperl otevřel svou jasnou mysl, zahalenou do půl litra Fernetu a napsal opravdu super texty, jen podotýkám co text, to jedna láhev. Nebyly to laciné texty.

Už se ti stalo, že by ti třeba na chvíli vypadl nový text a jel jsi starý?
Jasně!! Těší nás, že každý náš koncert navštíví někdo, kdo má za úkol nahrávat vše, co se děje na podiu, o čem já mluvím, jestli náhodou nezazpívám kousek sloky po staru, aby pak právníci měli na co reagovat. Jasně, že si dělám ze všeho prdel, dovedeš si představit ten dopis “já v zastoupení našeho klienta RP, vás žádám, abyste se prosím nepletl a nezpíval dej si s tím pokoj ale dej si s tím pohov!!!“ A já odpovím: Už se to nikdy nestane“

Zdá se, že i váš management funguje dobře. Pokud se nepletu, ukázal se Limetal na všech festech, kam nedosáhly „dlouhé prsty Šedé eminence“, popř. kde se pořadatelé nedali zastrašit telefonáty a emaily. Pár jsem jich sám četl. Kde všude jste vlastně hráli a na jaká místa vzpomínáte nejvíc?
Něco Ti řeknu, po tom všem co jsem už zažil jsem vůbec nevěřil, že si zahrajeme na nějakých vyhlášených akcích, ale o to víc si vážím všech na kterých jsme hráli, protože ten tlak nás zrušit, ututlat a zničit byl velký. Dík patří všem pořadatelům, kteří to nevzdali a také vydavatelství BrainZone, které stálo za námi. Pravdu ukáže čas, snad se toho ještě dožijeme.

Jak to s vámi vypadá na rok 2017? Už máte nějaké koncerty naplánované?
Tohle spíše otázka pro managment a ten to fakt nemá jednoduché, jen co zveřejnil nějaký koncert, už tam úplnou náhodou vyjíždělo auto z Ostravy. Takže a pro jistotu žádný koncert nepovím, my jsme totiž kapela, která jako jedna z mála na světě tutlá do poslední chvíle, kde se bude hrát.

Vrátím se k vydání posledního singlu Zpověď, z kterého opravdu mrazí, kde je mimo tebe i Standa Hranický, jak vznikl?
Tomu asi zase neuvěříš, ale když umřel Standa chtěli jsme mu udělat koncert někde v Ostravě a tak jsme vymysleli termín a já tvořil playlist, jenže do toho přišel zákaz hrát ty původní songy, pak a to asi byla náhoda, nikdo nechtěl ten koncert pořádat a úplnou náhodou byly všechny termíny dokola kolem zabukované jedním rádiem hlásající „všem lidem dobré vůle“. Pak ale přišel s nápadem syn Standy, že našel stopáž některých písní a to jen Standův zpěv a tak díky dnešní technice jsem k tomu mohl dozpívat já sloky a aspoň takto vzdát hold úžasnému a skromnému člověkovi. Výtěžek jsme pak věnovali nadaci Ondrášek, která se o Standu do poslední chvíle hezky starala. Je to krásná píseň.

Co nová tvorba? Sice je za vámi úspěšné 2CD, ale přece jen se těším na nové CD, které bude autorsky zcela vaše. Zdá se mi, že Limetal více tíhne k heavy metalu, než to bylo u vaší předešlé kapely.
LIMETAL je především hudba kterou jsme tvořili všichni a každý tam dal kus toho, co cítil. Já to mám s hudbou tak, že buď je dobrá, nebo se mi nelíbí a pak ji neposlouchám. Mám dobrý pocit z dobře vykonané práce a snad poprvé ve studiu jsem cítil naprosté souznění.

Chystáte novou desku, v jaké fázi se právě nachází? Kde se bude nahrávat, počítáte s hosty nebo zvládnete všechno sami?
Deska je v podstatě úplně hotová a celou jsme ji nahráli u našeho kamaráda Vaška Dreiseitla ve studiu Bombjack.

Jak se vám na desce pracovalo? Vidíš rozdíl v nahrávání s předchozí kapelou a nyní?
Ten rozdíl je gigantický, ve studiu byla pohoda a určitě na to budu vzpomínat jen a jen v dobrém. Doufám, že si na to v domově důchodců vzpomenu a že budou holky koukat…..

Jura Šperl je textař par exellent, necháte mu opět volnou ruku, nebo se o texty budete dělit? A jak je to s muzikou?
Jura úplně přesně dokázal vystihnout atmosféru všech songů a přesně se trefoval do mé svahilštiny a to je někdy opravdové šílenství. Někdy se třeba upravovaly jen slovíčka, ale vcelku to je geniální dílo. Nápady se tvořily postupně, každý něco a tak je to i na desce. Neřešíme čí je co, ale jako celek je to LIMETAL.

Kolik skladeb bude na desce?
Tohle je ještě věc nejasná a já nechci plácat, jde o to, že řešíme nějaké bonusy a taky se na nás snad i usmálo trochu toho štěstíčka a proto jsme celé vydání desky posunuli. Na jedné návštěvě u Vaška v divadle si poslechl naše už hotové písně jeden producent a ten nám nabídl, že se pokusí ty songy smíchat v Americe. Víš co, já si říkám proč né, já fakt nikam nespěchám a bude-li to k lepšímu, stojí to za to.

Jak vznikaly skladby, přímo ve studiu, nebo jste na nic pracovali průběžně během roku? S novým albem se pojí křest, už se ví kde a kdy?
Každý z nás měl nějaké songy nachystané jako na cd Citronu a taky se některé i dokonce jako demáče už nahrávaly s Radimem, celá situace se ale pak začala dramatizovat a hádky nebraly konce. Já už skoro ani nechci o tom mluvit. Pak se mi vrací vzpomínky na Vypusťte psy a to už fakt nechci. Určitě bude křest jak v Praze tak i u nás na Moravě, aspoň já bych si to tak přál.

Můžeš prozradit, v jakém duchu se deska ponese, nebo bude žánrově rozmanitá?
Tohle bych fakt nechal na každém, já za sebe říkám, že je to tak jak v životě, není jen sranda, není jen smutek. Jsem hrozně rád, že se nám podařilo vytvořit krásnou baladu o naší kamarádce a velké fanynce, která, byť těžce nemocná, jezdila na naše koncerty a dodávala všem sílu, kterou tak sama potřebovala. Karolína se nedožila svých dvacátých narozenin a píseň, která je na desce nám ji navždy bude připomínat jako nesmírnou bojovnici, která nikdy neměla špatnou náladu a každý koncert měla úsměv na tváři, ale hlavně nikdy si na nic nestěžovala, i když věděla, že se jí brzo “zastaví čas“.

Jak slyší v kapele muziku ostatní? Máte jasno ve stylu, nebo žánrově každý posloucháte něco jiného a to se pak odráží na celém albu?
Styl byl jasný hned od první písně“ Na tenkém ledě“. Ta v podstatě odstartovala celou tvorbu. Já měl velkou radost, jak na ni všichni na youtube reagovali . Super byly i hned další songy, na kterých jsme v podstatě vyzkoušeli to, že ať je autor u každé písně někdo jiný, důležité je, že zní jako celek a to protože jsme je tvořili všichni dohromady.

Všichni v kapele Limetal jste hodně ostřílení matadoři, jak spolu vycházíte?
Je to stejné jak v manželství, je v tom tolerance a úcta. Těšíme se na každý koncert, pak je většinou v šatně velká sranda a tak je to pestré a zajímavé.

Kde lidé najdou informace o Limetalu, popř. máte FB profil?
Ano máme stránky www limetal.cz jsme taky i na facu. Občas si čtu diskusi, kterou nijak nemažeme ani do ní nějak nezasahujeme a za každého nového fanouška jsme rádi, ono co si budeme říkat v „ jediné rockové televizi“ nás asi nenajdeš, tak se o nás moc jinak ani neví. Žádný názor teda pokud není vulgární nemažeme, ale jak už jsem říkal, Vám co se naše hudba nelíbí, nekazte radost všem těm, co jí mají rádi. Zvláště pak ti, co mají falešné profily a baví se neustálým rýpáním.

Co bys vzkázal všem našim čtenářům??
Všem Vašim čtenářům přeji hlavně zdraví a štěstí a skutečně krásné Svátky Vánoční . Hrozně rád bych změnil svět k lepšímu, ale nevím jak na to. Ale jestli se Vám bude líbit nějaká z písniček na novém CD LIMETAL a vykouzlí na tváři úsměv, pak ty dny a stovky hodin ve studiu měly význam.