Kreyson se vrátil i s "Andělem na útěku"

Je sobota 17.12.2016 a přijíždíme do vesnice Dominikální Paseky kde se v Podrbrdské hospůdce koná koncert kapel Kreyson s hostem Enola Gay.

První kapelou večera je Enola Gay. Kapela, která vznikla v roce 2011 a hraje ve složení Milan Kratochvíl– kytara zpěv, Karel Neuman– baskytara, Petr Harsa– kytara a Martin Kubice- bicí . Začíná hrát okolo osmé a do přítomných sype vlastní kvalitní rockové i metalové pecky z alb- Vzpomínky (2014) a Nejsem Blázen (2016). Energická kapela zahrála písničky Závist, Blázen, Fet, Patriot, Nesmíš to vzdát, Loutky, Prolhaná, Pláč, Houmles, Vzpomínka, Zpověď, Tanec prokletých duší a celý svůj program zakončuje písničkou Démon Války. Mladoboleslavská kapela hrála bezmála hodinu a má slušně našláplo. Příznivci kvalitního heavy metalu se mají na co těšit při návštěvě jejich koncertů.

21.00 a na podiu se chystá kapela Kreyson v čele s Danielem Krobem, který oslovil všechny bývalé i zakládající muzikanty Kreysonu.
Metalová kapela Kreyson slaví 25. výročí koncertního programu k desce Anděl na útěku. Zakládající členové Daniel Krob, Robert Vondrovic a bývalý člen Radek Kroc se rozhodli připravit obnovený program pro turné v roce 2017. Program složený kompletně z písní vydaných na albu Anděl na útěku (1990) se od roku 1992 nehrál a jeho znovuuvedení bude tak pro dlouholeté fanoušky připomínkou starých časů, těm mladým pak představí tvorbu kapely v době, kdy prožívala období své velké slávy.
Zaznívá intro a na podium pomalu přicházejí členové kapely Bob Killer Vondrovi – bicí, Daniel Rohlik Krob – kytara, zpěvy, Radek Reddy Kroc – kytara, zpěvy, Stanislav Jokki Jokiel – basa, Petr Doldy Dolének – zpěv, Marek Elrin Svoboda- klávesy, zpěvy.

Radek Reedy Kroc, který hrál v Kreysonu 10 let hrábne do strun a zaznívají první kytarové rify, pro mě dlouho očekávaného koncertu. Píseň Oběti slávy, tato písnička sice nevyšla na desce Anděl na útěku, ale hrála se na koncertech již při turné v roce 1990 Anděl na Útěku.
Přidává se zbytek kapely a koncert začíná. ,,Dost, už bylo těch chvil, když jsi zapomínal, že se jednou vrátí, svůj osud sám sis podepsal.“ S netrpělivým očekáváním jsem čekal, až Doldy zazpívá. Musím říct, že Dan našel v Petrovi náhradu. Petrův zpěv je ,,svůj“ a je cítit respekt z písniček, které zpívá. Návrat do roku 1991 se povedl a najednou se cítím jako před 25 lety na koncertech kapely, kterou jsem měl ze srdce rád a uznával ji. Další písničkou je Ztracená Archa. Energie sálá z podia. Přítomní začínají pařit. Kreyson, jak je vidět už na první pohled, žije i bez Křížka. Další peckou večera je Skalp, s úvodním sólem Reedyho, Nejde Vrátit čas a Fade Out. Muzikanti jdou do písniček naplno. Dan si bere španělku a přichází pomalejší část koncertu – Poslední den si má a Vzdálená, s kterou si Petr poradil výborně!

„ÓÓÓó Kreyson“ zní v sále a je jasné, jaká písnička bude následovat. Kreyson zpívali i všichni přítomní posluchači. Petr odešel z podia a kapela hraje instrumentální skladbu, ve které se střídají sóla každého z muzikantů. Každý ze sebe dostává všechno to, co umí!!!!

Petr se vrací a bicí začínají Anděla na útěku. Souhra muzikantů je dobíjející pro všechny pařící. Písničkami Svědomí, Upíří láska a Čarovná Noc se kapela loučí. Dav je nechce pustit z podia a Kreyson přidává písničku, kterou si převzali a předělali rockově po svém. Od Marušky Rottrové – Lásko voníš deštěm. Musím přiznat, že jsem jel na koncert s různými pocity a očekáváním. Přeci jen, Kreyson bez Křížka? Ale jo jde to a všichni kluci z kapely to všem ukázali. Po novém roce chystá Kreyson turné a prozatím v těchto místech: Pardubice, Šumperk, Olomouc, Ostrava, Brno, Prostějov, Plzeň, Mrákov, Spálené Poříčí, Blatná, Třinec, Kuřim.

Kapela bude v tomto složení pokračovat dál i po turné a dle slov Dana „se můžem těšit i na novou studiovku“, která se bude připravovat. Každému, kdo by měl sebemenší pochyby o tom, že to prostě bez Ládi nejde, doporučuji navštívit koncert Kreysonu a přesvědčit se na vlastní uši, že to prostě JDE!!! Kreyson se vrátil i se svým Andělem na Útěku.

Kauzu Kreyson – název kapely, logo atd nechci moc řešit. nemám na to právo nejsem právník, ale dneska jsem slyšel po letech Kreyson plný sil energie a muziky. Tak leť „anděli“ jen leť, ať tvoje písničky přináší do srdců jen pohodu klid a naději že vše špatné je pro něco dobré a že písničky který Kreyson nahrál nezůstanou jen někde ve vzpomínkách.

autor článku a fotografií - Petr Černohorský
zveřejněno se souhlasem autora a I-Klik portálu kde najdete i rozsáhlou fotogalerii