Limetal je přesvědčen, že pravdu ukáže čas

O „kyselé" přestřelce mezi Citronem Radimem Pařízkem a odpadlíky z téže kapely, kteří dnes působí pod názvem Limetal, jste jistě již četli nejen na našem webu. Zatímco „původní" Citron odjíždí jednou úspěšné turné za druhým a právě v těchto dnech doslova dobývá slovenské haly, kluci z Limetalu vydávají druhý singl, jehož přílohou jsou staré písně Citronu s novými texty. Nebo je singl přílohou desky? Těžko říct.

Singl přináší dvě nové skladby: Posel špatných zpráv / Chiméra času. Autorem první z nich je Jura Šperl, hudbu k druhé písni napsal Jarda Bartoň. O texty se v obou případech postaral Jura stejně jako na většiny nových textů na druhém disku.

Singl Limetal pořídil ve studiu Bomb Jack. O mix a mastering se postaral Wendel Dreiseitl. Musím říct, že odvedl dobrou práci. Nahrávka zní tvrdě a přitom velmi moderně. Přestože se jedná o klasický heavy metal, nejde o žádnou vykopávku. Kapele to sluší. Oba kytaristé nezapřou svůj typický rukopis. Nahrávce vévodí skvělý hlas Fanyho Michalíka a myslím, že se nejedná zrovna o jednoduchý pěvecký výkon. Fany prostě umí! A to se dá říct o všech muzikantech otrkaných „starým dobrým Citronem".
Ex-Citrony, zpěváka Fanyho Michalíka a kytaristy Jaroslava Bartoně a Juru Šperla s basákem Vaškem Vlasákem (haha, to je skoro absolutní rým) se spřáhnul talentovaný bicmen Lukáš Pavlík, který své kvality prokázal už v řadě známých skupin.

Obě desky jsou zabalené do slušivého digipaku, který zdobí obraz Petra Godothora Vašíčka. Na něm je bůh času a posel špatných zpráv Chronos, který laxně třímá mezi prsty pikové eso, kartu smrti, jež se v příštím okamžiku může ocitnout v držení kohokoliv z nás. To připomínají dvě zhaslé svíce za Jindřicha Kvitu a Standu Hranického. Kartu kapelu věnuje nedávno zesnulému Lemmymu.

V bookletu se doslova píše: „A přestože je kyvadlo hodin právě ve svém nekonečném pohybu, písek v přesýpacích hodinách svůj krátký časový úsek již vyměřil - tedy pouhý zlomek věčnosti, jeden další příběh se stal minulostí, avšak jeho pravda zůstává navždy zaznamenána v knihách vázaných v kůži, z nichž jedna je černá, povystrčená a celý stoh je díky ní nestabilní. Na zemi leží lehce rozvinutý testament, sepsán samotnými členy kapely, má tajný obsah a je pečetěný naprostým odhodláním. Sotva znatelná opona na okraji je sice připravena ukončit toto dějství, ale z perspektivy je jasné, že je příliš vzadu a nemůže nic zastavit."

Nestabilní rozhodně není forma Limetalu. Věřím, že se této sestavě podaří uchytit na českém hudebním nebi a kapela se prosadí i s novým repertoárem. Velká deska se už chystá.
Druhý disk aktuální kolekce je kompletně živá nahrávka, kterou kapela pořídila ve Starém divadle v Hranicích na Moravě. To patří Vaškovi Vlasákovi, takže na to měli kluci dostatek času. A proč deska s dnes již klasickou hudbou Citronu a novými texty vznikla? Radim Pařízek se s dnešními členy Limetalu. Prostřednictvím svých právníků jim zakázal hrát věci Citronu.

„Samozřejmě, že jsme řešili, co s tím. Právníci nám radili hrát ty písničky dál. Žádný soud na světě nemůže takový nesmysl připustit. Vždyť my jsme autory té hudby. Je to jako kdyby zakázal Lennon McCartneymu hrát Help! Nakonec jsme se ale dohodli, že zvolíme jinou cestu, aby se pořadatelé koncertů nestávali rukojmími v našem sporu," říká baskytarista Vašek Vlasák.

Limetal proto zákaz od bývalého spoluhráče bere jako výzvu a rozhodne se písničky přetextovat, což kapele posvěcuje i OSA. „Texty vznikaly v pohodě. Pořád je o čem psát a když máš jako základ znamenitou muziku, jde to samo. Snažil jsem se, aby téma korespondovalo s hudbou a byla v tom kvalita," vysvětluje kytarista a textař Jura Šperl.

Níže uvádím aktuální playlist a za rovníkem je původní název.
1. Pravdu ukáže čas = Tvá odvrácená tvář
2. Dej si s tím pohov = Dej mi s tím pokoj
3. Už víme svý = Už víme svý
4. Když city zkamení = Půlnoční město
5. Sto falešných frází = Už zase mi scházíš
6. Šarvátka = Moravská děvčátka
7. Mříže snům = Valašský rok
8. Bigbít = Bigbít
9. Kurtizány = Kurtizány
10. V tu ránu = V tu ránu

V případě písně „Už víme svý", byl text nově změněn. „Bigbít" a „Kurtizány" pochází z desky Bigbítový pánbů a jejich texty nebyly Pařízkovým dílem. „V tu ránu" je cover písně Judas Priest „United", který do češtiny již v minulosti převedl Michal Bukovič.

Všechny skladby dostaly modernější kabátek. Svěžeji zní bicí i kytary. Nejsou kompletně přearanžované, jen se víc přibližují aktuálním trendům. Zvuk je úderný a dostatečně čistý. Kapela na desce hraje tak, jako na koncertech. Vše bylo nahráno živě.

O mix a mastering se postaral Roman Masha Šandor, kterého můžete znát z rockové kapely Vizir. V jeho Mercury studio vznikaly nahrávky mimo jiné Karla Gotta. Masha opravdu umí udělat dobrý pop i rock.

Nové texty jsou kvalitní. Mají hlavu a patu, v některých písních je skryté poselství. Kdo chce, ten pochopí. „Nové texty pžijali naši fanoušci skvšle, jen nás požádali, abychom ty věci nahráli na nějaké album. Chtějí si je totiž na koncertech zpívat," dodává zpěvák Fany Michalík.

Fandím Limetalu a těším se na první kompletně autorskou desku. Pravdu ukáže čas!

Jan Holý