Megakoncert Ortel a Libor Šíba

Každý, kdo trochu sleduje naší hudební scénu musel zaregistrovat až hysterii, která spustila vyhlášením ankety Zlatého slavíka okolo Tomáše Ortela a jeho umístěním na druhém místě (Tomáši dodatečně blahopřeju). Vše se umocnilo prohlášením Davida Kollera Ke Kollerovi se přidávají další hvězdičky a nemohu se ubránit pocitu, že jde jen o jejich zviditelnění. Myslím, že každý úspěch si člověk musí vydřít a do klína nikomu sám od sebe nespadne. Po zveřejnění kauzy Kaufland/billboardy k Megakoncertům Tomáše Ortela jsem vyhledal Libora Šíbu, promotéra těchto Megakoncertů, abych si s ním o přípravě na Megakoncerty o hysterii okolo Tomáše popovídal.

Libore ahoj, pojď se mi trošku představit. Ty jsi promotér, jak se k tomu člověk dostane, jak vypadá práce promotéra a jaké máš v této branži zkušenosti.
Začínal jsem poměrně v raném mládí za dob, kdy se z normalizačního komunismu stávala okolo sebe kopající mrtvola. Zhruba někdy v roce 1985 ve svých 15-ti letech jsem zakládal první fan klub plzeňské Odyssey. Na té jsem také v podstatě vyrostl a přes ní přivedl řadu kamarádů a spolužáků k pořádnému big beatu. Samozřejmě jsem vyrostl na Deep Purple, Black Sabbath, Jethro Tull a podobných kapelách. Naprosto obrovský zájem jsem však směřoval k tvorbě Franka Zappy, který se stal mým celoživotním oblíbencem. Začátkem devadesátých let jsem si jako velmi mladý ucho pronajmul mekku big beatu - letní parket ve Vinařích u Čáslavi, který jsem zrekonstruoval a začal tam pořádat pravidelné víkendové akce. Už tenkrát jsem měl obrovskou chuť objevovat nové kapely a přivézt je do republiky. Byly to poměrně divoká léta, ale velmi rád na ně vzpomínám. Byl to jeden velký rock and roll. Přivezl jsem tehdy do republiky třeba new yorské crossoverové Disoderly Conduct, na tu dobu velmi našláplé polské X-Rays, taky polskou legendu TSA, zakladatele Dead Kennedys Jello Biafru, nebo Henryho Rollinse s Rollins Bandem a řadu dalších interpretů. To byly počátky mé promotérské práce. Pak jsem odešel z republiky a žil nějaký čas v Izraeli ve městě Netanya. Také supr období. I tam jsem se motal okolo muziky a seznámil se s mými velkými přáteli Orphaned Land. Kdo by tenkrát tušil, že to tahle kapela dotáhne tak daleko.

Cesta života mne pak zavála za ženou mého srdce do Hradce Králové a zhruba před dvěma lety jsem začal pracovat U Letců v Hradci Králové. Tehdy se začala psát nová kapitola mé promotérské práce pro Runway Club a Letní scénu. Za dva roky se nám podařilo z Runway Clubu, který je největší klubovou scénou v Hradci Králové, vytvořit prostor s pravidelným programem zaměřeným převážně na tvrdší odnože rockové hudby. Letní scéna U Letců má dvacetiletou historii, tudíž zde bylo na co navazovat. Některé hudební projekty jsou natolik dobré, že si je nemůžeš prostě jen nechat pro sebe. Když jim naprosto věříš, je potřeba je zkusit prodat dál. Takže v tomto směru to byl u mne přirozený pracovní vývoj.

Jak je to s tebou s muzikou? Máš oblíbený vyhraněný žánr a nebo jako promotér bereš každého kdo tě osloví?
Muzika je buďto dobrá a nebo špatná. Musím danému projektu věřit. V tomhle směru věštím velkou budoucnost kapele Big Dog. Je to neskutečnej válec. Nějaké věci dělám s black metalovými Welicoruss a v současné době samozřejmě celou šňůru Megakoncert Ortel. Na scénu se také vrátila death metalová smečka Sabathory, pro které bych v budoucnu rád udělal nějakou práci. Na podzim 2016 mám rozpracovaný reunion jedné kapely, která se zcela nesmazatelně zapsala do dějin české rockové hudby. Na tomto návratu pracuji s onou kapelou velmi intenzivně a myslím, že budou lidé velmi překvapeni, co se chystá. K tomu si přidej promotérskou práci pro Runway Club a Letní scénu U Letců a pochopíš, že se opravdu nenudím. Do toho jsem přijal nabídku promotérsky pracovat na akci s nadnárodním dosahem, která se uskuteční 9 - 10. září 2016, což bude poděkování hrdinům, kteří v bitvě u Vídně ukončili Osmanskou invazi do evropy. Po 333 letech se nám to klepání kebulema o kobereček vrací, tak bych vcelku rád uvítal, kdyby jim ty muslimský prdele zase někdo nakopal.

Máš několikaletou zkušenost v organizování akcí, tak určitě registruješ „odliv" lidí na koncertech či klubech, V čem vidíš příčinu?
Pohodlnost a rozmlsanost. Dá se říci, že týden co týden tady v republice hraje nějaká zahraniční kapela. Lidi jsou přesyceni. No a mladá generace, ta to má v píči uplně. Těm stačí YouTube.

Máš nějakou akci, která se ti vyvedla na 100% a rád na ní vzpomínáš a opačně, jsou akce, které by jsi nejraději vymazal?
Velmi rád vzpomínám na Grandmothers Of Invention, což jsou bývalí spoluhráči Franka Zappy. To byla naprostá hudební lahůdka. No a z druhého konce bych asi řekl koncert Carvina Jonese. Tohohle chlapíka, kterej je černej jako bota a v duchu odkazu muzikálnosti černošských bluesmanů hraje jako novodobý Hendrix jsem přivezl do Runway Clubu vloni. Eric Clapton o něm říká, že je to takovej mladej kocour z Phoenixu. Hudebně to byl naprostej orgasmus, ale přišlo mi celých 36 platících. Byla to ale moje chyba, špatně jsem odhadl datum a načasování koncertu. To mě zabolelo opravdu hodně!
Vzpomínám si, jak jsem byl před lety v Praze v Rock Café na koncertu Ark společně s Jornem Landem. Pod podiem se kymácelo pár postaviček, který ani neměli tušení, kdože jim to zpívá a hraje. Hrozná tragikomedie. Dneska je tenhle maník branej za jednoho z nejlepších hard rockových a metalových zpěváků. Já jsem si tuhle tragikomedii prožil s koncertem Carvina Jonese.

Setkáváš se s kapelami, jaké je to s nimi být v zákulisí? Měly některé kapely nějaké zvláštní podmínky, které nebylo snadné splnit?
Já osobně jsem nikdy neměl nějaké prazvláštní extempore v tomhle směru. Vlastně, počkej... Před lety jsem měl před sebou možnost udělat koncert Nazareth. To byla fakt prča. Měli v papírech ohledně cateringu napsaný flašky whisky, které ani nejsou v naší zemi normálně k dostání. Když jsem spočítal jen catering do backstage pro Nazareth, tak jsem se na to asi při částce 130 000 vykašlal a poslal jsem to k vodě. Taky jsem slyšel od kámošů, co dělaj Rock Of Sadská o nehorázném chování v tomto směru od Destruction a jejich managmentu. A to byl opravdu masakr. Banda blbů jak se patří.

Dostáváme se k Tomášovi Ortelovi, jak jste se vy dva poznali, kde vznikl nápad k Megakoncertům?
Nápad Megakoncertů vznikl v mé hlavě, přednesl jsem ho Tomášovi, ten souhlasil a já se do toho pustil. No, takhle to zní poměrně jednoduše, ale ve zkratce se to tak dá říci -) S Tomášem jsme se poznali při loňském koncertu Ortel u nás U Letců. Mám rád lidi, se kterýma si na něčem plácnu a oni to dodržej. Na rovinu musím říci, že Tomáš je naprostej profík a řada rádoby – zneuznalejch - umělců, kteří zapoměli aspoň ze slušnosti na Slavících zatleskat, by se od něho mohli profesionalitě přístupu a pokoře učit a zase jen učit.

Jak se s Tomášem dá vyjít? Nechává celou organizaci Megakoncertů na tobě, nebo to spolu konzultujete?
Jak se s Tomášem dá vyjít, jsem popsal už v minulé odpovědi. Pracujeme spolu na bázi vzájemného respektu k práci toho druhého. To je naprostý základ pro dobré fungování. Celá organizace je zcela na mne. Je potřeba si uvědomit, že Megakoncert Ortel dělám promotérsky zcela já sám. Ortel a ostatní kapely smluvně zajištuji pro potřeby této akce. Samozřejmě že podstatné věci s Tomášem, coby hlavním headlinerem, konzultuji, aby nebyly v rozporu s jeho vnímáním a vizemi, které svoji tvorbou prezentuje. Vhledem k faktu, že naše vidění světa je velmi totožné, tak v podstatě nedochází k nějakým třecím plochám.

Kdy se to celé spustí a v jakém městě a můžeš nám vyjmenovat města, kde budete hrát?
8. dubna v Liberci. Každý z Megakoncertů trvá v rovině živé produkce takřka 6 hodin. Dvě hodiny před začátkem už z podia jede rockové pecky dj rádia Patriot, resp. bývalý dj. rádia Patriot a dnes již majitel své stanice rádio Petrorock – Petr Petrorock Veselý. Po skončení koncertu v Liberci hned v útrobách Kulturního domu začíná afterpárty s rockotékou do pozdních ranních hodin. Bude to tedy vlastně taková celonoční pařba  Následuje Havlíčkův Brod, Kladno, Mladá Boleslav, Olomouc a Hradec Králové. V podzimní části je již potvrzené Ústí nad Labem a Ostrava.

Četl jsem, že leckde protestují občané nebo radnice proti vystoupení skupiny Ortel. Už byl někde zrušen některý koncert z plánovaných měst, nebo jsi musel najít jiné prostory?
Tak předně, vždy musíš hledat za něčím něco. Všeobecně známé kauzy, jako je cenzorský zásah Kauflandu proti billboardům, které byly na jeho pozemcích, ačkoliv smluvní vztah byl podepsán s reklamní agenturou, nebo přeložení původního Megakoncertu Ortel z Prostějova do Olomouce se přetřásaly na netu a v tisku ze všech stran. Jak říkám, musíš ale za tím vždy hledat něco jiného. Když jsem se třeba dozvěděl, že se učitel Univerzity Palackého v Olomouci šel zeptat na radnici, jestli má v den konání Megakoncertu Ortel v Olomouci doporučit zahraničním studentům, aby nevycházeli do ulic Olomouce, tak první co mne napadlo, že ten člověk musí být naprosto neskutečný idiot. Začal jsem si tedy okolo dané věci zjišťovat informace a situace se má hnedle v jiném světle. Když si vezmeš fakta, kolik procent studentů Univerzity Palackého je zahraničních, tedy štědře si platích studia, když vezmeš fakt, že v zastupitelstvu města jsou lidé vzešlí z Univerzity, nebo že je před volbami do Akademického senátu a stejně je to s rektorem univerzity, tak hned člověku dojde, že akorát tak v rámci svých osobních a politických zájmů zneužívají téma Megakoncert Ortel. Stejně je to s Davidem Kollerem Všeobecně je znám fakt jeho koketování s politickou kariérou, i když se on sám na venek tváří, že by se s něčím takovým jako je politika nikdy nezašpinil. Ale zašpinil a dělá to podprahově už několik let. Pak tady taky máme stav, že měsíc po prohlášení, že nebude hrát tam, kde hrál Ortel, popř. nebude spolupracovat s pořadateli, kteří Ortel dělají, tak vyjede reklama na velké koncerty Lucie. Taková kauzička se hodila před nastartováním promo k třem velkým koncertům Lucie. V tohle případě se Koller a jeho managment chovají jako ty největší politická prasata. Rozdělují hudební společnost v zájmu jakýhsi v uvozovkách vyšších mravních cílů a přitom je to jen jasně myšlený marketingový tah v rámci svých politických cílů na jedné straně a obchodních zájmů na straně druhé. To že se v dané situaci snaží přiživit třeba Cocotte Minute už je zase věc jiná, odvozená od do sebe zahleděnosti jejich frontmana Zellera. Následuje řada zneuznalých punkových kapel. Ostatně současná punková scéna v Čr je ta největší žumpa, kdy už dávno nejde o punk, ale o hromadu závisti. Najde se mezi nima hromada starých poctivých punků, kteří neřeší hovna a chtějí hlavně hrát. Ostatně kdo je normální, tak hraje, sděluje svou hudbou své pocity, baví lidi a nemá potřebu se zviditelňovat na kauzách jiné kapely, respektivě se přiživit touto formou na slávě a popularitě někoho jiného o kterou se sám nikterak nezasloužil. Tohle je mravní špína toho nejhrubšího kalibru! Ale shrňme to. Vše je o lidech. Tak kde sedí na radnicích a na ředitelských postech kulturních domů normální lidi, tak to prostě jde!

Předpokládám, že tvorbu Ortel znáš, našel jsi ty rasistické, nenávistné texty? Já se přiznám, že mi to nějak uniklo.
Ale prdlajz! Znovu jde jen o upravování si faktů, jak se to komu hodí. Dokola furt vidíme, jak média a různí pomatenci sepisují petice nebo píší články, které jsou svojí kvalitou za hranicí novinářské idiocie. Furt bude na talíři, že Tomáš hrál v Conflict 88, jejich skladbu používá jako hymnu Dělnická strana, ačkoliv ta si ji přivlastnila bez jakéhokoliv respektování autorských práv a duševního vlastnictví Tomáše Ortela. Když se zeptáš tědlech mamlasů, ať ti oni sami odcitují nějaký text, který je rasistický apod., tak začnou blábolit o skrytém poselství, které je z tvorby Ortel na první pohled přece jasné a podobné hámotiny -) Pravda je taková, že Ortel ve svých textem zcela bez okolků zpívá o problémech současné společnosti. Ale opět za tím musíš hledat něco jiného a to především závist. Během dvou ročníků si to na Slavíka naštráduje kapela z Plzně, která si vytře prdel s tím českým mainstreamovým rybníčkem, má plné sály a obrovskou míru popularity. Sály tak plné, že se o tom leckomu z toho místního hudebního písečku může jen zdát. No a ten píseček je natolik malý, že ti, co už jako prasátka na tom písečku chrochtaj a jsou v podstatě existenčně na něm závislí, tak mají strach, že pomejí už tolik nezbyde. A tak se pomlouvá a pomlouvá. Téma domělého rasismu se k tomu hodí, je lehce zneužitelné a hlavně ty jsi přece ten dobrý, když rasista nejseš, ale ten Ortel ano! Kdo si ale za svoji tvorbou stojí, je pracovitý a jeho pracovitost je zůročena popularitou, tak se v klidu na zbytky v korejtku může vysrat. Velmi v tohle oceňuji třeba postoj Pepy Vojtka z Kabátu. 70% národa Ti v klidu řekne, že chce žít v poklidu a nemít strach o své domovy, dcery a syny, manželky, rodiče. A stejně tak Ti řeknou, že tady nechtějí žádné ekonomické utečence z Blízkého Východu nebo Afriky a to vzhledem k neslučitelnosti jejich hodnot s našimi hodnotami a k bezpečnostním rizikům % z toho vyplývajících. Stejně tak Ti 70% národa bude říkat, že nejsou rasisti, ale serou je hordy cikánů a ostatních nepřizpůsobivých občanů, kteří pobírají sociální dávky a nemakaj. Pro jistotu, nemluvím o cikánech, který makaj stejně jako ostatní lidi v týhle společnosti, aby zase nějakej idiot netvrdil, že říkám, že všichni cikáni nemakaj. Je tedy naprosto v pořádku, pokud hudebníci tyto své postoje a obavy chtějí vyjádřit ve své tvorbě. Jsou to problémy současné společnosti. Stejně se ale najde blb, kterej zase začne tvrdit, že jde o to skryté nahnědlé poselství, které Ortel svoji tvorbou přináší a bla bla bla, o formu, jak to kapela Ortel podává, prostě nic neříkající obecné fráze, které mají jedinný cíl, dehonestovat Tomáše Ortela a jeho kapelu.

Je to vše průhledně prvoplánové. Všimni si, jak už třeba mají pisálkové potřebu ve svých článcích uvádět Tomášovo občanské jméno Hnídek, tedy už v počátku mají potřebu urážet, resp.jakousi formou snížit hodnotu autority. Když píšou o Lucii Bílé, tak nepoužívají prvoplánově její občanské jméno a nepíšou o ni jako o haně Zaňákové. Michal David a řada dalších také používají umělecká jména a je to v pořádku, jen u Tomáše Ortela to v pořádku není? Mimochodem, také se nikdo nenaváží do frontmana Cocotte Minute Zellera a nedělá si prdel, že jméno Martin Podaný nezní moc rockersky. Prostě je to Zeller a hotovo. Tak proč Tomáš Ortel není prostě Tomáš Ortel?! Kdo chce psa býti, hůl si vždycky najde!

Koukal jsem, že na Megakoncertech máte různé kapely, podle čeho jste je vybírali? Na jakého hodně zajímavého hosta mimo věčného rebela Aleše Brichtu se můžou návštěvníci Megakoncertu těšit? Jak bude takový Megakoncert vypadat, na co se mají diváci těšit: Můžou čekat něco speciálního? Překvapení?? Bude to průřez playlistem Ortel – takové best of?
No, věčný rebel Aleš se těší podle zpráv od jeho managmentu velmi moc a já to docela chápu. Měl jsem nedávno možnost vidět jeho vystoupení a musí říci, že Aleš Brichta je ve skvělé kondici a jeho kapela šlape jako hovado. Big Dog jsou kapitolou sama o sobě. Už jsem to říkal, že téhle kapele předvídám velkou budoucnost. Na živo je to rozjetá lokomotiva s prvky symfonického rocku, ale hlavně baterie kytaristů Kamil Grim a Šimon Spilka vás svými riffy budou trhat na kusy. V kombinaci s krásnou eterickou zpěvačkou to opravdu nemá chybu. K Nové Růži ani snad není co dodávat – Čok, Baláž, Roškaňuk a Honig, to je co jméno, to pojem české rockové hudby. Henych 666 - takhle to vypadá, když nejpravověrnější z nepravověrných Vlasta Henych k sobě přibere mladou krev. Má ve své kapele naprosté zjevení na domácí scéně a to mladého kytaristu Lukáše Netíka, který mimochodem také drhne struny u velkého černokněžníka Big Bosse v jeho Big Boss Bandu nebo ve své domovské formaci Lili Vilit. Návštěvníci budou velmi překvapeni monstrózností celé show Megakoncertů Ortel. Celé to dohromady váží takřka 28 tun a vozí to dva kamiony. Celý tým, který se podílí na každém večeru čítá dohromady 36 lidí a to nepočítám hudebníky a lidi okolo nich. Máte se opravdu na co těšit.

Kde se dají sehnat vstupenky a můžeš nám ty jako promotér prozradit, jak se to prodává?
Vstupenky se dají zakoupit několika způsoby. I přes mediální masáž a řadu nesmyslných článků nadále v síti Smsticket, jelikož není pravdou, že by chtěli svůj výdělek věnovat nějakým uprchlíkům, ale Dětskému Traumatologickému centru Fakultní nemocnice v Brně. Ctíme, že si každý může se svým výdělkem dělat co chce a tudíž nám nijak nepřísluší v tomto případě do toho ticket portálu smsticket nějak kecat. Za druhé v síti Ticketpro. Další možností jsou předprodeje na pokladnách příslušných kulturních domů, nebo městských Infocentrech, kde se budou Megakoncerty Ortel konat a v neposlední řadě si lze vstupenku objednat prostřednictvím emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. pro zaslání prostřednictvím České pošty a.s. Není důvod, proč bych nemohl prozradit, jak se vstupenky prodávají? -)) Prodávají se skvěle a předprodej naprosto překonává naše představy.

Nedávno jsme se spolu bavili, bylo něco k půlnoci a říkal jsi, že jsi přijel právě z cest a začínáš úřadovat. Zabírá ti organizování Megakoncertu tolik času? Kolik času mu věnuješ?
V současné době v podstatě veškerý svůj pracovní čas, takže zhruba 18 hodin denně.

Na takové akci je veliký důraz na kvalitní zvuk a světla, máte jednu firmu, která s vámi bude jezdit, nebo to budete řešit koncert od koncertu? Očekává se velká návštěvnost, nezamýšlíte o živém CD, popř. DVD záznamu? Co vzkážeš našim čtenářům?
Zvuk i světla budou velmi kvalitní a jak jsem už říkal, tak opravdu monstrózní. Celé turné Megakoncert Ortel spolupracujeme s jednou firmou. Jsou to naprostí profesionálové, mají jeden z nejlepších aparátů v téhle zemi a hlavně se dlouho známe, tudíž jim naprosto důvěřujeme. Otázku HD záznamu jsme už avizovali nedávno a ano, během Megakoncertů Ortel pořídíme live nahrávku Ortel. No a co bych chtěl vzkázat? Tak rozhodně ať si lidi nenechaj srát na hlavu a přijdou se svobodně bavit, bude to stát za to !