Michal Guman - hard rock je můj smysl života

Michal Guman není zas tak známé jméno v rockovém světě, přesto se už jedná o zkušeného hardcovníka, který prošel kapelami jako například Weget či Nyx a dnes je třeba jeho skvělý vokál poznávacím znakem Kabát revival west, jednoho z těch hodně podařených klonů Kabátů. Jeho hlas vás docela jistě donutí zbystřit pozornost. Mne nadchnul svými ukázkami na FB, že jsem se rozhodl ho vyhledat a optat se na pár otázek.

Michale ahoj, jak se k muzice dostal, kdy jsi začínal?
Ahoj tak muzika, no dlouhá cesta už od dětství jsem tihnul k muzice. Někdy v 16 letech první kytara, poprvé jsem udeřil do strun a od té doby mě dostala v 17 první rodinná kapela až do vojny. Po vojně jsem nastoupil zpět do rodinné kapely Regent . Pak jsem od muziky odešel a začal se věnovat studiu Bible. Krátce jsem byl i kazatelem, pak rodina děti. .no pak obnova kapely Regent, ale po krátké době a nehodách jsem odešel s myšlenkou postavit novou kapelu ..první název Weget. Sehnal jsem muzikanty, které každý odsuzoval ale podařilo se nastartovat Weget. Kapela prošla personální změnou - na bicí Petr Faigl, druhá kytara Ladislav More, basový kytarista Josef Bažo, no a jelikož jsem skládal muziku již v Regentu tak materiál pocházel z valné většiny z mé dřívější tvorby. Ke zpěvu jsem přišel z donucení jelikož nebyl zpěvák a tak jsem začal i zpívat. Tak to je Weget.

Jsi samouk nebo máš nějaké hudební vzdělání?
Tak hudební vzdělání nemám, jsem samouk. Vzdělání mám biblické a v podstatě se člověk stále učí ..nové trendy ..a tak snažím se, abych se hrou na kytaru i zpěvem nezůstal na místě a přizpůsoboval se všemu novému v muzice.

Kdy jsi zjistil že chceš zpívat a proč? Byl za tím nějaký vzor?
Zpěv v podstatě se budu opakovat začínal se mnou jako zpěvák bratranec Bárt Guman. Já jsem zpíval jen vokály, po čase z kapely odešel tak jsem začal zpívat sám. Vzory.. nevím zda mě někdo ovlivnil ..prostě to jsem nějak neřešil ...songy. .texty jsem si psal na míru výhoda vlastní tvorby.

Jak Nyx tak Weget, tak konečně i tvoje tvorba jsou dobrý bigbít, takže k hard rocku máš kladný vztah?
Jasně hard rock ..heavy black hard core i český big bít ...je to můj život miluju to.

Ty jsi, jak už jsem naznačil hrál ve Weget a Nyxu, můžeš ty kapely přiblížit? O jaký druh muzioky, šlo, kdo tam hrál a co tvořilo playlist kapel.
Tak Weget jsem již zmínil, ale samozřejmě personální změny byly. Kapelou prošlo několik muzikantů jmenovat všechny? Základ jsem uvedl, co se týče play listu - vlastní tvorba od počátku až mnohem déle nějaký cover Nyx taky zkušenost, v podstatě šlo o garážovou kapelu šel jsem do toho protože jsem byl málo vytižený asi v Nyx bicí Petr Hůrka, basa Pavel Vachovec a druhá kytara Láďa Jandečka tuším že ex Sapon. .tak se podařilo z garáže vypadnout a hrát převážně taky vlastní tvorbu a covery na tu dobu vzpomínám rád podařilo se odehrát za rok cca 40 koncertů. .pak musím zmínit kapelu Sifon. ..skvělá kapela tam jsem nastoupil rychle a taky rychle hodil ručník do ringu. Tehdy jsem to časově nezvládal. Čas na přípravu byl vražedný mezi tím vztah ..který dostal přednost.

Ty jsi v těchto kapelách ukončil činnost a šel jsi k Alanovi do jeho Kabát revival westu. Alan je znám svou neuvěřitelnou precizností a je výborný muzikant ( ex Debustrol Kečup, LSD...) Jak se pracuje s takovým kapelníkem?
A je to tady -)) Kabát revival West a Alan.....ano je puntičkář ale jak říkáš skvělý muzikant a jak se s ním pracuje? Oú jé někdy masakr ale v pohodě on má nějakou vizi a v kapele máme všichni prostor v tom nás Alan neomezuje takže řekl bych pohoda. Pro mě revival ..výzva? ...tak jsme parta kamarádů zatím tam jsem a budoucnost? ?

Ty jsi začal na Facebooku prezentovat svojí tvorbu, Chystáš CD?
Na FB jsem oprášil muziku Wegetu z dob mého působení. V něm prezentuji zde kytaru a můj zpěv a jestli něco chystám? Jasně chci..

Co muzikanti okolo tebe? Nebo to bude projekt One man?
Tak v hlavě něco mám ale ...zatím nevím muzikanti zatím nejsou, ale myslím že budou mám připravené texty i muziku ale nespěchám. CD chci a bude to o dost větší nářez. Kdyby měů nějaký muzikant zájem, ať se mi ozve přes můj profil na FB.

Ta muzika je dobře i nahraná, kde jsi to nahrával?
Tak 2 CD jsme s Wegetem točili ve studiu Kdyně ale přece už je to starý cca 10 let  dnes už je zvuk někde jinde nicméně to co jsme nahráli, za tím si stojím.

Co tě jako muzikanta ovlivňuje? Jakou muziku posloucháš?
Dobrá otázka paradoxně poslouchám něco jiného než hraju ...mám široký záběr ...King Diamond kult a AC/DC taky kult. Kdybych měl jmenovat všechny kapely.. je jich moc mám srdce rockera i metalisty -)

Ty píšeš i texty, kde hledáš inspiraci?
Jo texty i muziku ..inspirace? V mém životě je jí dost a okolo mě taky jen to chce ty správný slova nedělám nic složité naopak vše jednoduché.

Kdybys mel možnost, s jakou kapelou by sis chtěl zazpívat?
Hehe já s jakou kapelou?..zazpívat ? Abych řekl pravdu ani nevím a ani bych to svým řevem nikomu nechtěl kazit. -)

Když jsme se spolu bavili, mluvil jsi o vlastním CD, jak jsi s ním daleko?
Hm CD .. tak určitě chci a bude ale daleko moc nejsem, protože Kabát revival West je vlastně na počátku a všichni makáme. Ale tím neříkám že v revival umřu.

Půjde jen o jednorázový projekt, nebo máš v plánu postavit kapelu a dělat klasický bigbít?
Chtěl bych určitě kapelu. V Kabátech zpívám a kytara mi chybí, takže určitě o tom hodně přemýšlím.

Kde tě lidi najdou, když si tě budou chtít poslechnout? Webové stránky asi nemáš?
Ne webovky nemám jsem na FB a slyšet? Na vlastní nebezpečí teď momentálně v kapele Kabát revival West.

Ahoj a děkujeme za rozhovor