Miloslav Orcígr přivádí Abstinu

Klávesový hráč Miloslav Orcígr, občasný studiový hráč, jež prošel kapelami jako TURBO, SIFON, AKROBAT, CITY, GEPARD, WHITESNAKE REVIVAL, MSP Michala Šindeláře, SAPON, vydává po pěti letech své další sólové album ABSTINA.
Ahoj Mílo, ABSTINA je na světě, jaký máš z ní prvotní pocit?
Ahoj, po dvou a půlletém snažení konečně vyšla (byli jsme o půl roku rychlejší, než při předchozím albu). Se zvukem a výkony všech zúčastněných hostů – kamarádů jsem velice spokojen. Všichni odvedli práci, za kterou se nemusí stydět. Totéž lze říci o bookletu, pod kterým je podepsán Richard Rotter, mimochodem též webmaster Turba. Pěkně jsme se vyřádili.

Začněme od začátku. Kolikáté je to tvoje sólové album a názvy předešlých?
Toto album je čtvrté, před ním vyšly Toccata, Invence a Emerse. Koncem léta ještě chystám Best of s jedním studiovým bonusem. A tím bude moje sólová diskografie uzavřená.

Při nahrávání si se obklopil známými muzikanty, kamarády Tomášem Navrátilem, Radkem Zíkou a dalšími, které nám na jednotlivých postech určitě rád představíš.
Bude pro mě ctí a povinností je představit. Již zmíněný Tomáš Navrátil, natočil kytarové a basové party, dále sólové vokály a sbory. Radek Zíka sólo zpěv, Zdeněk Jakubec (Pumpa) taktéž sólový zpěv a sbory, Miroslav Jabko Hanuš – Čech, žijící léta v Bavorsku, obstaral kytarové party ve stylu pana Malmsteena. Za bicí usedli Roman Tolja Krajdl (Pumpa) a Roman Pezlar (Whitesnake revival, Extra band revival a MSP). Míchání a mastering provedl Michal Rajtmajer, kterého jsem při té příležitost zneužil k natočení několika kytar a baskytar.

Byl složitý výběr muzikantů, nebo už jsi měl od začátku jasno, koho konkrétně na který nástroj chceš?
Výběr byl naprosto jednoduchý, neboť všechny znám téměř celý život a vím o jejich kvalitách. Většina z nich totiž už nahrála předchozí album Emerse.

Předpokládám, že autorem veškeré hudby jsi ty. Kolik je na albu skladeb a jsou mezi nimi i nějaké instrumentálky?
Předpokládáš velice správně, pouze skladbu číslo osm napsal z velké většiny Jabko. Album obsahuje 12 skladeb a 3 bonusy, z toho instrumentálek je 10, 3 z nich jsou pouze klavírní nebo varhanní.

Dostali jsme se k textům, oslovil jsi Tomáše Pícla z GREYMONU.
Texty jsou přesně podle mého gusta. Tomáš se trefil do mého vkusu, protože přesně ví, jaký typ textu vyžaduji. K jeho skvělé práci nemám žádných výhrad.

Na 21.4. je plánován křest ve STRAŠICÍCH. Kdo se zhostí úkolu a pokřtí ABSTINU?
Ano, je přesně v tento den od 18:00 ve Společenském domě. Kmotrem bude opět Petr Korál, který křtil Emersi.

Petr Korál je také zpěvák, uslyšíme ho na pódiu zpívat?
Živě neuslyšíme nikoho, při křtu zazní pouze reprodukovaná Abstina a to ještě v redukované podobě.

Plánuješ k albu i videoklip?
K albu žádný klip neplánuju, protože tento styl hudby je pro většinu českého konzumního publika dost složitý. Navíc by natočení bylo nákladné a výsledek téměř nulový, neb jak už jsem zmínil o tuto hudbu naše masmédia nemají zájem. Stačí si pustit jakékoliv komerční rádio, či televizi a je to jasný...

Ty i ostatní muzikanti jste vytíženi, plánujete nějakou promo tour k ABSTINĚ?
Neplánujeme, de facto odpověď na tuto otázku je zodpovězena v předchozích větách.

Teď tě zaměstnávalo nové cd, ale můžeme tě vidět a slyšet i v nějaké skupině?
Paradoxně nyní působím v Turbo revivalu, repertoár doplňujeme Gepardem... Také mě můžete občas potkat v několika symfonických orchestrech.

Pár slov na závěr ... Chceš něco vzkázat fanouškům, osobně je pozvat na křest?
Chtěl bych jim popřát hezký poslech Abstiny (rozhodně se u toho neřiďte názvem a neabstinujte) a rád je na křtu uvidím v co nejhojnějším počtu. Tobě děkuju za rozhovor.