„Mona Lisa ze Stodolní“

„Mona Lisa ze Stodolní“, to je název nového CD Bohumínské skupiny Grog. O novém CD a nejen o něm si povídám s Martinem Sitkem.
Ahoj Martine, tak nové CD je na světě, gratuluji. Pojďme se na něj mrknout a pokud možno představit kolikáté je a kolik vody uběhlo od posledního?
Ahoj. Pokud nebudu počítat naše výroční výběrového CD z roku 2004 a singl Ego vydaný 2007, tak se jedná o naše páté album. Takže k albu „Vlezte mi na záda“, „Maso z telat“, „Nezvěstná“ a „Visalaje“ přibyl další kousek. Je pravda, že si fanoušci museli počkat na toto CD dlouhých 8 let, „Visalaje“ jsme vydali koncem roku 2008, nové songy a texty vznikaly postupně v průběhu několika let. V tomto období jsme řešili personální otázky v kapele, potýkali jsme se se značným pracovním vytížením některých členů, objevili se i nějaké zdravotní problémy, při nahrávání jsme čelili technickým komplikacím, ale vidíš, nakonec se vše v dobé obrátilo a album je na světě.

Nahráno ve stejné sestavě? A v kterém studiu?
Minulé album jsme z původního Grogu nahrávali jen tři. Zpěvák Dalibor „Panther“ Halamíček, bubeník Roman „Malvin“ Horníček a já na kytaru. Od té doby k nám ještě přibyli kytarista Mirek Satora a basák Honza „Valda“ Valuštík, který už nahrával basu na CD „Visalaje“ jako host a kdysi dávno byl naším dvorním zvukařem. Tato současná sestava kapely také natočila album „Mona Lisa ze Stodolní“. Celé album se nahrávalo opět v domácím studiu „U Valdy“, které patří našemu basákovi Honzovi. Je tam perfektní, pohodová, rodinná atmosféra a můžeme tam nahrávat v kteroukoliv dobu, takže jak byla inspirace, hned šup do studia a už se točilo. Navíc už tam vznikala předešlá tři alba, takže je to taková naše tradice. Na albu se objevili i zajímaví hosté Andonis Civopulos (kytara), Monika Agrebi (zpěv), můj brácha Libor Sitek (housle, foukací harmonika), Michaela Prchalová (zpěv), dcera bubeníka Veronika Horníčková (zpěv) a Petr Bodnár (klávesy).

Kolik obsahuje songů a jsou to všechno novinky a vaše autorské písně?
Na albu najdou posluchači 15 tracků (abych byl přesný, 2 z toho jsou intra skladeb, takže 13 poctivých songů) a samozřejmě všechny písničky jsou novinky a vlastní autorská tvorba. Na hudbě se podíleli všichni členové kapely, vždycky někdo přinesl nějaký nápad a ostatní mu to buď hned zavrhli, nebo jsme společně motiv rozpracovali a vznikla celá skladba. Většinu textů jsem napsal sám, tři přinesl bubeník Roman a poslední skladba, bonusová, je celá, hudba i text, zpěváka Dalibora. Bonus z toho důvodu, že žánrově se skladba poměrně liší od našeho rockového stylu, zazní v ní symfonický orchestr, ale věříme, že si své posluchače určitě najde.

Proč Mona Lisa ze Stodolní?
Vždycky, když se mne na to někdo ptá, dělám si legraci, že je to z toho důvodu, aby bylo naše album lehce k nalezení v internetových vyhledávačích. Hledáš informace o Moně Lise a najdeš CD kapely Grog, chceš se pobavit na nejznámější ostravské ulici se spoustou barů a klubů, na Stodolní ulici, a opět najdeš CD kapely Grog. Ve skutečnosti je stejnojmenná skladba inspirována příběhem jednoho z našich známých, který se bezhlavě zamiloval do striptýzové tanečnice z jednoho nejmenovaného klubu pro pány, právě na Stodolní ulici. Stálo ho to spoustu peněz a přesvědčování, že jí zajistí lepší život, ale dovedeš si představit, jak to stejně nakonec skončilo. Ale jak vždycky dodávám, opravdu, ale opravdu se nejednalo o žádného člena naší kapely.

Křest už proběhl, takže trochu s křížkem po funuse, ale přece jen, kde jste ho křtili, a byl nějaký kmotr?
Album jsme křtili v našem „rodném“ městě Bohumíně. Máme zde spoustu věrných fanoušků, kteří nás již 22 let podporují a tak jsme křest ani nemohli udělat jinde. Křtili jsme v rámci našeho koncertu na Bohumínských pivních slavnostech 13. srpna 2016. Pivní slavnosti v Bohumíně jsou tradiční akce, která je každoročně navštěvovaná několika tisíci posluchači, čepují se stovky různých druhů piv, takže parádní atmosféra, ideální pro takovou významnou událost, jakou je křest rockového CD. Navíc byl tento datum pro nás symbolický, protože přesně na den před 22 lety kousek odsud Grog odehrál úplně první veřejné vystoupení. Krásně se vzpomínalo. Kmotry jsme měli dva. Rockovou zpěvačku Moniku Agrebi a kytarového mága Andonise Civopulose. Nebyla to náhoda, že jsme si vybrali právě tyto muzikanty. Jak už jsem se zmínil, oba hostují na našem novém albu. Andonis se ujal některých kytarových partů a Monika si zazpívala duet „Dál mizím s tebou“ společně s Daliborem. Mám radost z toho, že se nám podařilo oba dostat na náš křest i přes jejich značné pracovní vytížení. Do posledního okamžiku jsme nevěděli, zda se jim podaří dorazit, takže my už jsme hráli náš koncertní set a teprve až jsem asi při čtvrté skladbě zahlédl pod pódiem Moniku a Andonise, ulevilo se mi, že to asi fakt klapne. Perfektní bylo, že nejen že nám pokřtili naše CD, ale Monika s Daliborem zazpívali svůj duet a Andonis si s námi střihl šest songů z nového CD. Takže posluchači měli jedinečnou příležitost vidět tuto kytarovou legendu společně s Grogem na jednom pódiu. Parádně jsme si to užili, a to hlavně díky našim fanouškům, kteří vytvořili nezapomenutelnou atmosféru.

Adonis Civopulos je také na desce jako host. Dá to hodně práce zlanařit jednoho z nejlepších kytaristů u nás?
S Andonisem se znám již asi dvanáct let. Tedy já ho znám už mnohem déle, někdy v 80-tých letech, když jsem začal poslouchat rockovou muziku a zkoušet hrát na kytaru, jsem jej zaregistroval v kapele Věry Špinarové a uchvátil mne svým kytarovým uměním. Tehdy by mne ani ve snu nenapadlo, že si s ním po třiceti letech společně zahraju na jednom pódiu. Osobně jsme se pak setkali někdy v roce 2004 na koncertě Grogu a prý jsme se mu líbili, zvláště pak prý ten kytarista s šátkem na hlavě . Někdy v té době jsem jej oslovil, zda by s nechtěl podílet na našem CD „Visalaje“ a on nebyl proti. Společně jsme pak zažili spoustu krásného jamování při přípravě alba a nekonečného diskutování o muzice při láhvi dobrého vína. Andonis není jen výborný muzikant, ale hlavně úžasný a pohodový člověk. Moc rád na tu dobu vzpomínám. Připadalo mi logické ho oslovit i pro natáčení alba „Mona Lisa ze Stodolní“. Bylo sice obtížné skloubit jeho čas s naším, ale když nemohl on do studia, přivezli jsme studio k němu, takže nakonec jsme všechno zdárně natočili. A teď už je to jen na posluchačích, aby posoudili, jak se nám to podařilo.

CD je pár týdnu mezi lidmi. Jaké jsou ohlasy?
Upřímně jsem překvapen, jak velký zájem mezi fanoušky o toto CD je. To, co se u alba „Visalaje“ prodávalo dva roky, je u „Mony Lisy ze Stodolní“ za tři měsíce po vydání pryč. Pokud to tak půjde dál, budeme muset udělat reedici. A velký zájem je i o novou kolekci triček a mikin, které jsme u příležitosti vydání alba nechali vyrobit. Takže pokud máš zájem, rychle objednávej na našich stránkách http://www.grog.cz/obchod.html, dokud ještě jsou. Co se týká ohlasů na CD, tak jsem ještě nezaznamenal negativní reakci. Album je pestré, takže každý si tam najde tu svou oblíbenou skladbu. Věřím, že ne jen jednu . Posluchači si můžou vybrat tvrdší songy, rockové pecky nebo krásné balady. Jediný, od koho jsem slyšel kritiku, jsou muzikanti z kapely, ale tak je to vždycky. Něco natočíš a vydáš a už víš, jak bys to teď udělal jinak a líp. To tě posouvá dál.

Takže teď? Rádia, tisk, televize?
Určitě bychom chtěli toto CD představit co nejvíce posluchačům. To je i důvod, proč teď tady spolu sedíme, ne ? Ale vážně, určitě sis všiml, že jedním z našich partnerů, kteří podpořili toto album, je i rádio Čas Rock, takže nás můžeš slyšet právě na vlnách tohoto rádia, letos jsme hráli na Motoscuku, akci pořádané právě tímto rádiem, a další společné aktivity připravujeme. V plánu máme i spolupráci s ostatními rockovými médii a portály, ale vše je ještě ve fázi jednání, tak bych nechtěl předbíhat. Co se týká televize, chtěli bychom realizovat klip na některou skladbu z nového alba a představit ji ve vysílání rockových hudebních kanálů. Uvidíme…

Trochu jsem zapomněl zeptat se na booklet. Co obsahuje a kdo je autorem?
V kapele jsme měli bouřlivou diskuzi, zda má ještě v dnešní době internetu a streamování muziky cenu vydávat CD nosič, kdy už si to prý nemá většina posluchačů na čem přehrát. Tvrdě jsem si prosazoval názor, že CD má své kouzlo, můžeš ho někomu darovat, obsahuje texty, fotky, voní novotou…. Pamatuju si, když jsme za totality jezdívali na ostravskou hudební burzu a kupovali si elpíčka našich idolů a těšili se, jestli uvnitř bude potištěný obal s texty, fotkami. Dodnes je mám schované. Teď vím, že jsme se rozhodli správně, že jsme vydali CD. Je zabaleno v luxusním digipacku, ten obsahuje dvanáctistránkový booklet se všemi texty a fotkami kapely výborného orlovského fotografa Jana Trely. A navíc jsem si parádně užil focení, zvláště při focení titulní fotografie alba s modelkou Veronikou. Graficky jsem se na obalu podílel osobně. Žádný z oslovených grafiků nebyl schopen uspokojit mé náročné požadavky . Jak říkal v žertu jeden můj kolega: „Ten obal je lepší než ta muzika.“ Teda doufám, že to říkal v žertu .

Nějaké zvláštní promo nebo tour k nové desce?
Jak už jsem říkal, budeme se snažit naši muziku dostat k posluchačům a získat ještě více fanoušků. Na toto bychom se chtěli v nadcházejícím období zaměřit. Turné k nové desce neplánujeme, ale na všech našich koncertech většinu skladeb z nového CD hrajeme, takže fanoušci nejsou o nic ošizeni. A všechny aktuální informace o dění v kapele je možno nalézt na našem webu www.grog.cz.

Rok jde do závěrečné třetiny. Jaký byl pro GROG? Co vás ještě čeká?
Vzhledem k tomu, že tady teď společně posloucháme a prohlížíme si naše CD „Mona Lisa ze Stodolní“, tak samozřejmě úspěšný. Jsme rádi, že se konečně toto CD podařilo dokončit, už jsme to slibovali fanouškům několik let, a kdybychom je letos nevydali, jsem přesvědčen, že by nás na koncertech utloukli . Ta závěrečná fáze byla celkem dost hektická, dodělávali jsme mix, mastering, do toho příprava grafiky pro tiskárnu jednak na CD, ale i na trička, příprava nové podoby našeho webu, organizace věcí kolem křtu, aby vše klaplo… Fakt jsem toho v té době moc nenaspal, takže teď si to užívám.

Děkuji za rozhovor a ať se Mona Lisa líbí a dobře prodává.
Za celou kapelu ti děkuji za pozvání a za příjemné povídání s tebou.

Odkazy:
www.grog.cz
https://www.facebook.com/pages/Grog/165419563487280
http://bandzone.cz/grog
https://www.reverbnation.com/grog4
https://www.youtube.com/channel/UCaXCCg192sFRJ7XoQaLDoJg
https://twitter.com/Grog_music