Nářez s Dívčí školou

Girlschool se opět ukázaly v Praze tuto sobotu. Když to nevyšlo zhruba před rokem jako support slavných Motorhead a Saxon, vrátila se děvčata zhruba po roce a půl zpátky do Prahy na Novou Chmelnici. Poprvé Dívčí škola přijela do Čech na Benátskou noc na Malou Skálu u Turnova, kam jsem za nimi jel přes půl republiky. Teď, pokud dobře počítám, to bylo jejich třetí vystoupení v naší republice.
Na Nové Chmelnici měly původně vystoupit tři kapely – Roxor, obnovený Iras a Girlschool. Iras bohužel ze zdravotních důvodů jednoho z muzikantů nevystoupil. Těšil jsem se na set této CZ legendy moc, ale zdraví je určitě důležitější a tak Ivanovi držíme palce, ať vše dobře dopadne. Konečně i další jména pro dnešní večer jsou velice zajímavá - Roxor a Girlschool. Na Chmelnici jsem s kamarádem dorazil krátce před půl sedmou. Mám Girlschool hodně rád už od 80.tých let. V roce 81 jsem si z tehdejší Jugoslávie přivezl album Hit And Run. Nechal jsme si je v obchodě přehrát a intro a C´Mon Let´s Go jako první skladba mě nenechala na pochybách, jakým směrem se bude album ubírat a že i tehdejší slečny to umí pořádně rozbalit. Mám všechna alba, ale nejraději se vracím právě k Hit And Run z roku 81 a Screaming Blue Murder z roku 82.
Díky včasnému příchodu jsem mohl být přítomen celé zvukové zkoušky kapely. Dámy na podium vypadají jako „sousedky od vedle“, volné kalhoty, ležérní oblečení a vůbec nepřipomínají rockery, jak je člověk znal ze stránek časopisů a klipů. Ale už na zvukovce jim to hraje víc než dobře. Následující zvukovka nymburského Roxoru byla na rozdíl předchozí velmi krátká. Do sálu se pomalu začali trousit lidé, z těch známějších třeba Vlasta Henych. Ve finále v sále může postávat necelá stovka lidiček. Nic moc na takové jméno. Má to něco do sebe, žádné tlačenice, na baru jsme obsloužení hned.
Před půl devátou zní intro a Roxor v čele s leaderem Ondrou Markem (Ondro díky za plechovku Roxor!!) spouští Správný směr a ten konečně dali celému vystoupení. Roxor hrají spolu dlouho a je vidět, že kapela je vyhraná a šlape jako hodinky. Bigbít jak má být. Vystoupení odsýpá – Křížová výprava, Fata Morgana…v Cestě do pekel na podium přichází sličná „pekelnice“ v krátké sukýnce a s čertovskými růžky na hlavě. Myslím, že nejednomu pánovi se v té chvíli zvýšil tep. Následuje Kazatel- titulka k výbornému letošnímu albu. Ondra zpívat umí a je vidět, že si to on i celá kapela užívá. Přes Království samoty, chystanou klipovku Kdo si počká, ten se dočká až po konečnou Metal Heart (nezaměnovat s Accept) jsme se s Roxorem dostali do finále. Co ale opravdu nechápu, proč v závěrečné skladbě Metal Heart přibíhál na pódium další kytarista (což by bylo ještě k pochopení, ale proč měl na sobě masku, aby vypadal jako hodně nepovedený Ace Frehley¬¬??) Každopádně Roxor jsem slyšel po delší době a kapela se posunula opět o notný kus cesty dál a je dobře, že skladby z Kazatele tvořily nosný pilíř koncertu. Deska je opravdu výborná a těším se, až zase Roxor vymyslí materiál na další desku.
Krátká přestávka, zhasnutí světel a spuštěné intro oznamuje příchod hvězd dnešního večera – ryze ženské kapely Girlschool. Dámy vlítly na podium a spustily Demolition Boys z prvního alba. Když jsem v úvodu psal, že dámy vypadaly jako sousedky od vedle, tak na podium už „vlítly“ rockové dračice oblečené v kůži a v sestavě - leader kapely Kim McAuliffe - kytara a zpěv, Denise Dufort – bicí, Enid Williams – basa a zpěv a stále krásná Jackie Chambers – kytara a zpěv, kterou můžeme vidět mimo jiné i v Iron Maidens (ženský revival IM). Pak už reproduktory sypaly hit za hitem od prvotního již zmíněného C´Mon Let´s Go, Hit And Run, The Hunter, došlo i na skladby Screaming Blue Murder (pamětníci jistě vzpomenou na kolínský Hever a jejich Chraňte naše lesy) nebo Hellrazor (opět Hever a Slepičí chovatel)….kapela sáhla i k poslednímu albu se skladbami Come The Revolution a Také It Like A Band. Celý koncert měl spád a švih, bez zbytečných proslovů. Leader Kim odzpívala většinu skladeb a je možné odpustit i chvilkové problémy s basovou kytarou. Lidé v sále se víc než bavili a kapela hrála v plném nasazení, i když jistě pamatuje větší návštěvnosti na svých koncertech. Dámy se vracely na podium ještě dvakrát se skladbami Race With the Devil a Emergency.
Určitě veliké poděkování patří Zdenkovi Stejskalovi, díky kterému hráli Girlschool v Praze už po druhé. Konečně Zdenkovi mimo jiné děkujeme za hudební zážitky jako Loudness nebo Chris Holmes (ex W.A.S.P.), Adam Bomb…. Info najdete na www.myguitarstraps.cz