Narttu zahrají ve Sklepě a Basinfirefest u 2016

V roce 2016 2x do Spáleného Poříčí zavítá skupina se zvláštním jménem Narttu. Nejprve ji uslyšíme v hudebním klubu Music sklep a následně vystoupí na prestižním Basinfirefestu 2016. To byl i důvod, proč jsem si dnes s kapelou a s jejím managerem povídla. Vzhledem k tomu, že pro mnohé z nás je to velká neznámá a tak to vezmeme hezky od podlahy.
Pánové, odkud je kapela Narttu a koho v ní najdeme?
Ahoj jsme všichni rození a hrdí jihočeši (smích)....Nee když se nás někdo zeptá odkud jsme, tak říkáme z Vimperka což je na Šumavě, ale to jistě kazdý světaznalec bude vědět. Jinak ale dneska už bydlíme každý někde jinde, ale v podstatě kousek od sebe a na jihu. Nejdál to má asi Honza (zpěvák), ten bydlí za Českýma Budějovicema, ale to není zas tak daleko. So se týče obsazení, tak je nás pouhých 6 (smích). Honza Tláskal – zpěv, Roman „Mánek" Mráz kytara, zpěv, Petr „Panky" Pankratz, ac. Kytara, kytara, Ivan „Váňa" Tláskal – basa, hlavní vokál, David „Píďa" Fridrich – solová kytara, Zdeněk „Čenda" Škopek - bicí. Kapela má samosebou i šikes manažera a tím je Zdeněk „Deny" Filip a v neposlední řadě taky hlavního technika Petra „Mesiho" Košaře. No a taky sem tam nějakou tu „grupí" jak se říká, ale to není na tenhle rozhovor vhodné ehm (smích).

Určitě stojí za to položit otázku jak jste přišli na netradiční jméno kapely?
Hele bylo to tak nějak spontálně...jako mláďata jsme ujížděli na Finskejch kapelkách a ten jazyk se nám líbil, tak sme se pro něj rozhodli. Jinak Narttu je finsky „děvka nebo taky fenka". My zůstali u tý děvky (smích)

Podiváme se do historie, kdy a jak jste vznikli? Měl už někdo z vás zkušenosti z jiných kapel?
No jako ofiko datum je 26.12.2006, ale v sestavě kytara bicí harmonika jme hráli i před tím chvíli v garáži. (smích). Vznikli sme jako hodně kapel a to v garáži na pravěkej cajk... Zkušenosti z kapel jen kytarák Píďa, 3 kluci maj ZUŠky a zbytek se tak nějak vypracoval sám.

Jak byste charakterizovali váš styl?
Nejsme zastánci nějakýho škatulkování apod. Nikdy jsme se asi nikam moc nezařazovali. Hrajem to co nás baví, hrajem něco na pomezí rock/ pop/ punk. Ale jelikož každej se vždycky ptá na styl, kterej hrajem, tak jsme se rozhodli od letošního roku, že budem originál a vymysleli jsme si styl vlastní, kterej je pro nás charakteristickej a to je WOM – ROCK. Máme to na plachtách tričkách atd. je to naše vlastní značka. Wom znamená Woman jako žena...protože převážnou část posluchačů a fanoušků tvořej holky.

Je vás šest, posloucháte všichni zhruba stejný styl muziky? Co kdo z vás poslouchá? Máte nějaké vzory?
No každej z nás poslouchá něco jinýho a je to možná někdy i maličko problém, ale my jsme v klidu a domluvíme se nějak v případě, že se takový styl promítá do naší tvorby. Stejný styl je v tom, že jde o hudbu tvořenou el. kytarama. Někdo ujíždí na metalu, někdo punk, poprock, poppunk, neopunk atd..no guláš jak prase (smích). Myslím si, že kdo nemá nebo neměl vzor to má těžký v muzice, takže určitě každej z nás má vzor. Na světě je tolik moc vzorů že bychom tady psali do večera (smích).

Chystáme recenzi na vaše CD. Pojďmě si ho s předstihem trochu představit. Jak vzniklo? Texty jsou v češtině, takže si skládáte sami a textujete? A kdo z vás? Má kapelník právo veta, nebo se demokraticky domluvíte co na CD bude?
Takže CD Tady a teď vznikalo cca během roku 2014 ve zkušebně, jako většina našich věcí. Donesly se nápady, texty a nálada a jelo se tak dlouho až z toho vylezlo něco s čím jsme mohli do studia. Točili sme u Honzíka Kapáka ve studiu Hellsound, kde je pokazdý výborná atmosféra a Honza je super týpek, takže ok. Tam se to ladilo nahrávalo, předělávalo, až je z toho placka. Na desce si s námi v jedné z pecek zazpívala i Bára Hájková (Bags). Texty máme všechny v češtině, až na jeden nebo dva, který už dávno nehrajem. Textů je mraky ani si už všechny nepamatuju. Textujem si sami. Hlavní textař je náš kytarista a „tatínek" kapely Mánek, pár textů složil i Honza a tak dva vznikly náhodou na zkoušce (smích). Nikdo asi nic nevetuje, snažíme se domluvit, aby byl každej spokojenej. Děláme to přece pro zábavu, tak se nebudem hádat.

CD Tady a teď obsahuje 11 skladeb i s bonusem, můžete nám každou skaldbu přiblížit jednou dvěma větama? O čem je, jak vznikala?
01 Zasypal nás důl 3:12 Energická svižná pecka o tom jak partu horníků sasypal důl a jim nezbývá než kalit a hrát karty (smích). Trocha černýho humoru na začátek.
02 Až 3:03 Je středně rychlá písnička se zpěvným refrénem. Je o tom až se na naší zemi zastaví čas a o dvojici lidí, který to rozdělí.
03 Nevíš si s tím rady 4:14 Je pomalá zpěvná píseň o chlapci a hvězdě. Mezi děvčaty oblíbená (smích)
04 Šedivý páry 4:41 Je hopsavá údernější melancholická věc o životě asi nejtvrdší na albu.
05 Tady a teď 3:01 Je konečně né o lásce, ale o sexu o párty a chlastu (smích).
06 Zhasínám prázdnej byt 3:02 Tahle pecka je pro mnohá děvčata srdcová záležitost. Je to pomalá věc o rozchodu dvou lidí, takže je to jasný (smích). Několikrát za sebou vyhrála Kisparádu na rádiu Kiss JČ. Není kytarová, ale chystáme jí předělat, možná (smích).
07 Jednou to zmizí 4:34 Středně rychlá prolínající se hopsavokolíbavá pecka o tom, že jednou to prostě zmizí. Je ze života. Taky velmi oblíbená u fanynek.
08 Zmrzlina 3:16 Je rychlá skoro punková parodie na závislost chlapce na kopečkovou zmrzlinu (smích) Je to prostě „delikátní".
09 Majáky 4:47 Tvrdší věcička o údělu námořních majáků na pobřeží.
10 Strašák Viktor 4:19 Pilotní pecka a singl k desce. Hodně oblíbená věc. Je k ní i povedený videoklip. Je to o malé holčičce a jejím strašákovi stojícím v poli. Holčička roste a časem na zapomene, že nějakého měla...no doják hroznej. Doporučuju (smích)
11 Traktůrek (bonus) 2:06 No a konečně zásadní pecka (smích) parodie na televizní seriál o malém červeném traktůrku (3 až 6 let) (smích). Ale šlape to a dobře se zpívá fanouškům.

Co videoklipy??
Oficiální videoklipy máme dva. Strašák Viktor a Za zrcadlem. Další klipy jsou spíše made in home, ale i tak jsou celkem povedené a my jsme za ně rádi. K novej desce přibudou další, to je jasný. Jinak Viktora točil Zdenda Kajer a režie Nina Ščamborová a Za zrcadlem točil i režíroval Dominik Kučera. Myslím, že se oba celkem líbí a nemaj moc negativních ohlasů. Co člověk to názor, takže tak. Ale sledovanost mají celkem slušnou, tak máme radost. Natáčení bylo zajímavý, mělo to být na podzim v listí a nám napadl na dva dny natáčení sníh a po zkončení slezl a bylo krásně. No nen....lo by tě to? (smích) ale jo nakonec dobrý. S holkama byla sranda se štábem taky. No a s Dominikem jsme se taky nasmáli. Oba klipy najdou fanoušci na Youtube na kanálu Narttu TV Na regionálních televizích, a na klik.tv.

Jaká skladba je pro vás hit?
Hele jak bylo řečeno asi Strašák Viktor. Myslím si že boduje nejvíc, ale třeba maj kluci jinej názor nevím (smích) Pak ještě frčí stará pecka Letíme jako šílený.

CD hraje dobře, kde jste ho nahrávali a musím podotknout, že má i poměrně zdařilý obal. Kdo vám ho udělal?
Jak bylo řečeno výše, nahrávali jsme ve studiu Hellsound v Česticích u Volyně. No od Honzíka Kapáků to musí hrát dobře (smích). Foto na obal dělal Dominik Kučera, modelka byla Lenka Nováková a grafiku dělal kamarád Tim a ostatní Mára Houška. Myslím si, že se to nakonec i povedlo (smích).

Vzhledem k tomu, že budete v brzké době koncertovat na Plzeňsku jednou v Music sklepu ve Spáleném Poříčí společně s Gallileo a pak na počátku léta na Basinfirefestu, bude nás zajímat, jak vypadá váš koncertní playlist? Přehrajete album, nebo máte ještě nějaké skladby v zásobě?
No tohle album není první, a proto budeme tahat jednak nějaký starší oblíbený pecky, pecky z Tady a teď ale i pecky nový, který jsme ještě živě nehráli. Uvidíme, necháme se překvapit jaký to bude. Jinak playlist bude standart, tak na cca 50 minut plus nějaký případný přídavky. A bude upravitelnej podle druhu akce.

Jak se těšíte na veliké podium Basinfirefestu a jeho atmosféru? Máte zkušenosti z festivalů?
Na Basin se těšíme asi nejvíc ze všech akcí co pojedem. Jednak tam mnozí z nás jezdí celá léta pravidelně pařit, třeba já nelituju jedinýho ročníku, vždycky super i když třeba pršelo a jednak se tam vystřídalo mraky božích kapel a ještě jako bonus jsou tam letos Reckless Love a s těma musí bejt foto jinak neusnu (smích). Hlavně je to festival na velký úrovni a jezdí tam spousta super lidí, bude tam spousta našich známých muzikantů, takže my si to užijem ve velkým stylu. Zkušeností máme za ta léta dost celkem. Jeli jsme větší akce. Jeli sme tour s Harlej a Škwor, jeli jsme Magmafesty, Light Show, kde bylo tak nařezáno že sem neviděl na konec Pardál festy apod. Festivalů máme za sebou celkem dost, ale na Basin se jak říkám těšíme moc.

CD Tady a teď je z roku 2014, chystáte něco nového? Skládáte?
No od Vánoc něděláme nic jiného doma nás ženský proklínaj (smích). Jo jasný makáme na nových věcech. Teď na Vánoce vyšel singl „Za zrcadlem" i s videoklipem. Byl to takovej dárek našim fanouškům za podporu, ale na playlistu se určitě objeví. Jinak desku chceme vydat ještě letos, tak uvidíme jak nám budou hvězdy přát.

Kde najdou lidé nějaké podobnější informace o kapele, kam se můžou obrátit ohledně zájmu o CD nebo vystoupení?
Tak jednak fungujou webovky www.narttu.cz, kde jsou tyhle informace, ale stránky se budou do začátku sezóny upravovat a budou maličko jiný. Na stránkách je i e-shop i odkazy na rajče, fcb, youtube atd. Jinak cdo, tričko a nějaký ty sarapatičky si buď objednaj nebo koupí na živáku. Funfuje samo i Facebook/narttu a Bandzone a máme i internetový prodej hudby ve společnosti Supraphone, kde si lidi naší hudbu koupi online. Vystoupení se sežene taky na stránkách kde je číslo na manažera nebo e-mail.

Určitě se nevidíme naposled, brzo vyjde na našem webu rockpalace.cz recenze na vaše CD a já si vás ještě vyzpovídám po vašem vystoupení ve „Sklepě". Takže co byste vzkázali našim čtenářům závěrem?
Tak na recenzi se těšíme, i když bude jakákoliv. Do Sklepa se taky moc těšíme, ještě jsme tam nehráli. Máme ten víkend dvě akce tak to bude super. A čtenářům bychom vzkázali, ať se jim naše hudba líbí, pokud si jí poslechnou, těšíme se na nové tváře a nové zážitky jak na podiu, tak na baru (smích). Doufáme, že se jich sejde ve Sklepě co nejvíc a na Basinfirefestu se pak s nima uvidíme. Mějte se rádi užijte mládí......těšíme se na Vás wom-rockeři a wom-rockerky..... Kluci z Narttu.