Ota Husák probouzí (nos)FERATu
- Číst 4337 krát
- Galerie Obrázků
Západní Čechy byly vždy rockovou líhní, však v minulosti daly rockovému světu kapely jako Odyssea, Sapon, Tudor. Dnes se zastavíme na pár slovíček s Otou Husákem, který pamatuje dobu, kdy v Plzni a okolí vládly dvě kapely a to Fata Morgana a následně Ferat. Fata sklouzávala více do cirkusového pojetí vystoupení, což se jí zdárně dařilo a její kousky s rakví proslavily kapelu po celých Čechách. Ferat dával více důrazu na muziku a kapelou prošla spousta vynikajících muzikantů, kteří se uchytili později jinde, ale právě o tom si chci s Otou povídat.
Ahoj Oto, jinak nejde začít, než jak ses k muzice dostal ty? Kde jsi našel vzory a co podnítilo tvůj zájem stát se muzikantem.
Ahoj Honzo, zdravím tě a čtenáře Rockpalace. K muzice jsem se dostal, když mi bylo 16 let, tak mě totálně okouzlila metalová vlna, která sem přilétla z Anglie – jedná se hlavně o kapely Iron Maiden, Judas Priest. Později kolem 17 let jsem propadl kapele Accept, líbily se mi jejich kytary, ty jejich sóla a vůbec přebuzený zvuk kytar. Musel jsem okamžitě prodat motorku Mustang, abych si mohl koupit svou první elektronickou kytaru. No a tak to nějak začalo...
Pokud se nepletu, i ty ses mihl v legendární Fatě Morganě, tehdy jí kraloval Dan Šakal Švarc. Proč jsi odešel ze slavné kapely a tam se asi i někde okolo roku 1985 začíná psát historie Ferat?
Ano, tam se začal formovat Ferat na bázi Faty Morgany. Nakonec jsme se od Dana a Faty odtrhli, společně s Marcelem Šamanem, Michalem Pošvářem a Romanem Velinovem, z důvodu neshody s tehdejším manažerem Faty Morgany, což byl otec Dana. Myslím si, že Dan a jeho otec chtěli jít jiným směrem. Poté jsme si sedli s klukama do hospůdky na pivo a vymysleli jsme název Ferat.
Jistě je to zajímavý název? Ferat jak jste k němu přišli?
Název Ferat vymyslel Michal Pošvář zcela spontánně u již zmíněného piva v hospůdce Dominik v Plzni. V tom samém okamžiku jsme řešili i zkušebnu, kterou jsme vyřešili v menším rodinném domku na Doubravce, díky mému bývalému kolegovi z práce. Pauza netrvala dlouho a nová skupina Ferat byla na světě.
Startujeme éru Feratu, jak jste začínali s hraním, kdo s tebou v kapele byl.
Zakládajícími členy kapely byly tedy, Marcel Šaman – zpěv, Ota Husák – kytara, Roman Velinov – basa a Michal Pošvář – bicí. Protože jsme všichni věděli, že se blíží podzim, když jsem měl odcházet na vojnu, museli jsme vyřešit kytaru. Našli jsme po krátké době druhého kytaristu, kterým se stal Dan Krob. V této sestavě jsme sehráli několik písní a ještě před mým odchodem na vojnu, jsme vystoupili na našem prvním koncertě v Šeříkovce v Plzni jako předskokani legendární kapely Sapon v roce 1987. Některé písně jsme hráli už ve Fatě, například „Metalový král" (Ota) a „Metalová holka" (Marcel) – první tvorba byla z dílny Oty a Marcela.
Jak to vypadalo s vystupováním v té době: Byla zlatá éra heavy metalu (nemyslím z pohledu bolševiků), ale lidé měli po této hudbě hlad. Hráli jste koncerty nebo zábavy?
Potom jsem odešel na vojnu a do kapely nastoupil druhý kytarista Radek Reddy Kroc. V této době se vystupování dostalo do velkých obrátek kvůli nové éře heavy metalu a jak říkáš, lidé po této muzice měli hlad. Z tohoto důvodu jsme se začali stávat legendou na tamní, zejména plzeňské scéně a okolí – stali jsme se průkopníky rychlejšího metalu. Byla to zlatá éra, které jsem se bohužel nemohl zúčastnit, protože jsem byl v zeleném mundůru. V tomto období na nás Ferat chodilo hodně lidí. Vystupovali jsme na zábavách a ve vesnicích sálech – v této době ještě neexistovala klubová scéna. Například v Chodové Plané byl sál narvaný tak, že praskal ve švech, lidé stáli před vchodem, nemohli se dostat dovnitř (sál o kapacitě cca 500 lidí). Strašně mě mrzí, že jsem se nemohl tohoto období účastnit, protože to byla doby, kdy na Ferat chodilo nejvíce lidí. Aktuálně pracujeme na tom, aby se toto období vrátilo.
Z této doby se datuje třeba již zmíněná Fata Morgana, ale i Hadesův Tudor... potkávali jste se na některých akcích??
V této době jsme s Fatou společně nevystupovali. Se skupinou Tudor jsme odehráli několik společných koncertů po mém návratu z vojny, když jsem vystřídala Radka Kroce, který šel taky na vojnu. Mezitím Dan Krob odešel do kapely Arakain a na místo něho nastoupil Leoš Válka. Michal Pošvář odešel do skupiny Triumf a na místo něho nastoupil za bicí Alan Reisich. Nová sestava tedy byla Marcel, Ota, Leoš, Roman a Alan. Tato sestava fungovala asi půl roku, kapelu opustil Marcel Šaman. Místo Marcela jsme hledali nového zpěváka a po konkurzu jsme přijali Jirku Berouška. V této sestavě jsme fungovali pouze krátce a nakonec se mikrofonu ujal Ota i s kytarou. Ferat začal postupně přitvrzovat až do stylu thrash-metal.
Ferat byl pojmem, měli jste v té době šanci dostat se mimo region Plzně?
Tam jsme se dostali až o vydání sampleru Ultra Metal, kdy jsme začali vystupovat po celé České republice, zejména na Moravě společně se skupinou Terminátor, Kabát a Master's Hammer. V tomto období jsme měli společné koncerty s kapelou Debustrol například v Praze, v Plzni v Šeříkovce apod.
Prolomením roku 89 jste i vy měli možnost natočit album. První skladba se dostala na sampler Ultrametal. Jaké to bylo po tolika letech prakticky undergroundu být v profi studiu a natočit skladbu, která vyšla na oficiálním LP a konečně za pár měsíců si splnit sen a vydat klasické LP Rainhold, které bylo v angličtině. Proč?
Tady tě musím, Honzo trochu opravit – první album Rainhold bylo v češtině, ale na sampleru Ultra Metal jsme prezentovali dva songy v angličtině. Odjeli jsme turné na Moravě s Kabátem, s Master's Hammer pod taktovkou firmy Monitor. Když jsme se poprvé ocitli ve studiu (Citron v Ostravě) s producentem Milošem Doležalem, byla to pro nás nezapomenutelná zkušenost a zážitek. Spolupráce s Milošem byla pro nás velká zkušenost na profi úrovni. Tím jsme se posunuli o kousek blíže k profesionální dráze. Na sampleru Ultra Metal jsme ty dvě skladby (Theres only little time a Warning you) natočili v anglickém jazyce, protože jsme cítili, že angličtina se lépe hodí do našeho stylu. Tím se skvěle nastartovalo naše první album Rainhold, které bohužel vyšlo až v roce 1993, když jsme si mysleli, že vyjde hned po Ultra Metalu. Tím se naše vize rozpadla a Ferat opustilo několik členů. Alan odešel do Debustrolu a Leoš se začal věnovat soukromému podnikání. První album Rainhold vyšlo jako z nouze ctnost po rozpadu Feratu v sestavě na půl hostujících členů – Alan, Ota, Martin Ruttner. V té době jsme dostali nabídku od Bonton Music natočit desku na půl fungující sestavě, tak že není divu, že hned po natočení desky se kapela rozpadla.
Jak vznikaly skladby v té době? Kdo textoval, kdo psal muziku? Dokázali jste se domluvit, nebo bylo právo veta kapelníka??
Skladby vznikaly tak, že nápady nosil Ota a Leoš, neexistovalo žádné právo veta, tak že aranže jsme tvořili společně dohromady. Všichni v kapele měli ucelenou představu, písně vznikaly společnými silami. Texty vznikaly též společně + jsme občas využili text od externích textařů a kamarádů například Petr Korál, Michal Sýkora.
Další album vzniká až za 6 let a to Parapsychology v 1999? Proč tak dlouhá odmlka? Ferat byl po prvním albu v laufu, takhle na vás fanouškové pomalu zapomínali.
Jak jsem již zmínil v předešlé otázce po vydání Rainhold se Ferat dostal do mrtvého bodu mrazu a ostatní členové se tohoto důvodu věnovali jiným projektům. Poté jsme se potkali po několika letech na koncertu Lucie v amfiteátru s Radkem Krocem a shodli jsme se na tom, že bychom se měli znovu dohromady a začít dělat pořádnou muziku a tak vznikla velice silná sestava Feratu ve složení – Ota Husák, Radek Kroc, Roman Velinov a Radek Sladký. V této sestavě se nám podařilo zvítězit na soutěži Rock Made in Gambrinus v roce 1998. Koncertovali jsme na festivalech po celé České republice a v Německu, kde jsme převálcovali i německé kapely. V důsledku vítězství na Rock Made in Gambrinus jsme dostali možnost natočit album Parapsychology, které bylo vydáno v roce 1999. Sponzoring nám tehdy zajistil plzeňský pivovar. Po vydání desky Parapsychology v roce 1999 jsme objížděli dále všechny České festivaly s novým manažerem Richardem Malátem, pronikali jsme až do Německa. Poté v roce 2001 přišel rozpad kapely, tak jak už bývá zvykem, což byla velká škoda. Dnes jsme mohli být úplně někde jinde a nepřišli bychom o fanoušky.
Koukal jsme na váš profil na Bandzone a koukám, že tam máte uvedené nevydané alba. Můžeš nám to přiblížit, proč desky nevyšly?
Milý Honzo, v tomto případě se nejedná o regulérní nahrávky, ale o demo nahrávky, které jsme točili v domácích podmínkách na zkušebně. Jde o demo Eurohouse (2001), které je, rád bych zmínil nadčasové a dá se říct, že je to předzvěst na poslední desku v této silné sestavě. Ale bohužel jsme tuto desku po rozpadu v roce 2001 nestihli natočit. Poté Kill´n Roll, které vzniklo ve zkušebně v roce 1991. Nahrávka Mad Cap je záznam z koncertu v Nezvěsticích.
Hodně dlouho se ve Feratu nic nedělo, kolik to bylo let?? Pověsil jsi muziku na pomyslný hřebík, nebo jsi byl k vidění v nějaké jiné kapele?
Na hřebík jsem muziku pověsil na dva roky, kdy jsem relaxoval a meditoval a přemýšlel jsem o tom, zda v muzice pokračovat nebo ne. Posléze jsem se rozhodl a začal jsem plánovat nový projekt, který dostal název Lister. V tomto projektu jsem si rozšířil své obzory, které ve mně zrály už delší dobu. Se skupinou Lister jsme se snažili překročit hranice našeho hudebního posunu a začali jsme v kapele koketovat s elektronikou – elektro metal. Bohužel v této kapele došlo k vnitřním neshodám a byl jsem nucen tuto kapelu opustit... Byla to pro mě velká zkušenost a v hudebním vývoji jsem se posunul o kus dál.
Měl jsi myšlenku že Ferat opět povstane? Psal jsi do šuplíku skladby s tím, že je jednou použiješ, nebo jsi ten šuplík měl zavřený a nechystal sis nic?
Že Ferat opět povstane jsem v sobě nosil s tím, že se pokusím oslovit bývalé členy, kteří byli v roce 1999 v nejsilnější sestavě. Došlo i na dvě zkoušky v této sestavě, ale tím to skončilo, jelikož Radek Kroc byl časově vytížen se skupinou Kreyson. Jednalo se tedy o pokus vzkříšení, který se nezdařil. Poté jsme ještě celou záležitost řešili, ale z časových důvodů jsme to nebyly schopni dotáhnout do zdárného konce. Písní v šuplíku jsem měl vždy spousty, ale ne všechny se týkali Feratu, spíše sólové tvorby. Většinou to u mě funguje tak, že kapelu postavím dohromady a pak začnu tvořit – musím v sobě nakopnout pomyslný motor, aby se to rozběhlo. Týmová práce je velice důležitým činitelem v mojí tvorbě.
Dnes už víme, že Ferat opravdu jako Fénix vstal z popela, co bylo impulzem? Co popř. kdo rozhodl, že se opět postavíte na startovní čáru?
Impulsem k znovunastartování Feratu bylo to, že jsem působení v Listru hodně věřil, ale bohužel to nevyšlo. V tomto období jsem potkal Alana a dohodli jsme se, že začneme opět zkoušet bez ohledu na název kapely. Nakonec jsme se shodli na opětovném názvu Ferat.
Vzniklá kapela se musí obsadit nástroji, kde jsi hledal? Byl to problém? Je tam někdo s tebou ze staré party?
Ze staré party je Feratu Alana a já + Standa Štrunc (basa), který se mnou působil v meziobdobí v kapele Wiwatt. Jediný problém byl ten, že jsme půl roku sháněli dva kytaristy. Konkurzem proběhlo několik lidí a nakonec jsem potkal Karla Stehlíka, který obsadil kytaru a později Alan zapojil druhého kytaristu Josefa Joyeho Justicha.
Jak to bude vypadat s playlistem Feratu? Budeš stavět na staré slávě thrash metalové kapely, nebo dojde k napsání skladeb nových? Lidé určitě budou chtít slyšet staré songy.
Playlist Feratu je úplně nový, jsme tvůrčí skupina, která je s dobou, vyvíjí se a graduje. Neradi se vracíme k minulosti, ale uvědomujeme si, že je nutné pro skalní fanoušky oživit nějaké staré pecky. Máme to v plánu v nejbližší budoucnosti.
My jsme se zmínili, že kapelou prošly neuvěřitelně velká jména jako Alan Reisich (ex Debustrol, Kečup, LSD), Radek Sladký (dnes Torr), Radek Kroc (dnes Kreyson), můj veliký kamarád Dan Krob (ex Araikain, Kreyson, dnes Dan Krob)...vídáte se spolu někdy? Neuvažuješ o nějaké akci, kam všechny tyhle hudební velikány sezvat a zavzpomínat?
Občas se vídáme s Radkem Krocem, zajdeme na pivo a Alan vlastně aktuálně ve Feratu hraje. S ostatními jsem se dlouho neviděl, a tudíž jsem ani nepřemýšlel o vzpomínkovém koncertu. Ne všichni tito členové, které si zmínil, působili na Rainhold a Parapsychology, tudíž by bylo obtížné s nimi navázat koncertní spolupráci. Zatím nic takového neplánujeme, ale do budoucna nad tím zauvažujeme.
Jaké máš plány s Ferat do budoucna? Chystáte koncerty, připravuješ desku, nebo to je všechno v bázi rozjezdu?
Vše zatím na bázi rozjezdu. Po desce samozřejmě toužíme, ale zatím nahráváme a připravujeme demo. Aktuálně se soustředíme na koncerty a připravujeme nové skladby. Tvorba je různorodá a zraje jako víno... Vize do budoucna máme, ale zatím nebudeme prozrazovat, necháme se sami sebou překvapit.
Jinak co poslouchá Ota v roce 2016? Došel jsi k nějakému hudebnímu posunu od dob mládí? Posloucháš stejné kapely, nebo ses dostal do jiných vod?
Ano, dostal jsem i do jiných vod. Neposlouchám jen metal, ale i jiné další různé styly. Tak že u mě došlo určitě k jistému hudebnímu posunu. Poslechnu si jazz, soul, funky, hip hop, metal, hard core, elektronika. Prostě si užívám a nasávám krásy celého širokého hudebního světa a netopím se pouze v jednom bažinatém rybníku... Mám rád, když si mohu poslechnout nové hudební vlivy, jako i rád se vracím ke kořenům a starším deskám. Neomezuji se pouze do jednoho hudebního stylu.
Oto, kde lidé najdou nějaké informace, web kapely, popř kam se mohou ozvat pořadatelé, kdyby chtěli zorganizovat váš koncert, popř vás pozvat na festival??
Momentálně aktualizujeme profil na Bandzonu a na Facebooku. Pokud bude mít někdo zájem nás pozvat na koncert nebo festival, může nás kontaktovat na telefonním čísle 777 124 196.
Co bys vzkázal našim čtenářům Rockpalace?
Všem čtenářům Rockpalace hodně hudebních zážitků a hodně dobré muziky, aby chodili na naše koncerty v hojném počtu a cítili se na nich dobře. Držte nám všichni palce, ať už se jednou konečně taky nerozpadneme!!! Až přijdete na náš koncert, tak chceme ty vaše palce vidět zaťatý v pěst...
A já jen mohu doporučit všem milovníkům pořádné muziky, aby se přišli podívat na pořádnou dávku heavy metalu 26. 3. 2016 do Kalikovského mlýna v Plzni – Ferat a Extáze a nebo 23. 4. do Music klubu Sklep ve Spáleném Poříčí - Ferat a blovický Aligator a Attax.