Povídání s Radkem Reddy Krocem o konci jeho působení v Kreysonu a nástupu k Törru

Kolem kapely Kreyson to začalo v posledních měsících vřít. Láďa Křížek (LK) se pro nemoc nezúčastnil jednoho z mála letos avizovaných koncertů kapely v Kuřimi. Ostatním členům skupiny to oznámil na poslední chvíli a oni se rozhodli vystoupit bez něj a k mikrofonu povolat záskok. Pak dostaly věci rychlý spád. Na internetu prosáklo ne zrovna lichotivé vyjádření samotného principála, který se údajně nechal slyšet, že staví nový Kreyson a starou sestavu nechá vyhnít.

Vzápětí přišel s prohlášením Luděk Adámek, který za zbylé muzikanty (byli jimi Radek Reddy Kroc, Peter Boška a Michal Kolouch Daněk) oznámil konec působení v Kreysonu a Láďův konec v Luďkově Vitacitu.
Radek Reddy Kroc provázel Ladislava Křížka v současné době nejdéle. Působil na všech nahrávkách po reunionu Ládi v rockových vodách. Hrál na všech studiových i živých nahrávkách LK a Kreysonu po roce 2007. Společně hráli v Kreysonu a Vitacitu i jako duo v akustické verzi LK. Teď se rozhodli jít každý jiným směrem.

Přesto se vaše cesty nerozchází zrovna v dobrém. Proč k tomu došlo? Co tomu předcházelo?
V první řadě bych chtěl říct, že s Láďou jsem se rozešel hlavně z osobních a lidských důvodů, nedokázal jsem se s ním po deseti letech spolupráce postavit na jedno podium do kapely, kterou dříve nebo od počátku nazýval rodinou! Ta hlavně nikdy žádnou rodinou nebyla!
Vždycky šlo jen o Láďu a Láďovy zájmy, jeho peníze a prospěch. V podstatě se jednalo spíše o skupinu Ladislav Křížek a Band. Samozřejmě, že to k čemu vlastně došlo, předcházelo jeho angažmá v kapele Citron, která již také nepůsobí v původním složení. Je to shoda náhod, nebo je podobnost čistě náhodná? Nechci to komentovat. Každý má svou cestu a dostane po právu, co si zaslouží! :o)
Kreyson byl tudíž odstraněn na druhou kolej i když byla předběžná dohoda ze strany Ládi. Mazal nám med kolem úst, že pojedeme koncerty paralelně, že pojedeme koncerty 50/50, například 20 koncertů kapely Kreyson a 20 koncertů Citronu.
To se však nestalo, jaká je situace všichni rozumní a kdo do toho trochu vidí, si dokáže udělat obrázek sám. Odchod všech členů kapely od Ládi ne jak se prezentovalo, že byli odejiti. Bylo již dva roky přemýšleno, že budou odejiti (!!! ), aby je nahradili mladší a výkonnější hráči a hlavně aby nebyli finančně nároční! :o)

Ladislav se v poslední době věnoval spíš Citronu a Kreyson defacto nehrál. Letos oznámil snad jen dva koncerty. Vadilo to ostatním členům Kreysonu nebo zůstávali loajální?
Koncertů Kreysonu bylo celkem na letošní rok plánováno 5. Myslím si, že bylo cílené a v něčím zájmu abychom neodehráli ani jeden z těchto koncertů ... Měli jsme být s klukama z kapely tak nějak necháni na pospas vyhnití :o( Klukům samozřejmě tyhle věci vadily a moc...

Ty jsi v poslední době nastoupil do Törru. Víš něco o dalších plánech kluků z Kreysonu? Luděk bude jistě pokračovat s Fanym Stehlíkem ve Vitacitu, co „Kolouch" a Peter?

Kluci mají každý nějaký projekt. Luděk s Fanym Stehlíkem, Michalem Daňkem a s Danem Horynou hrají ve Vitacitu, Péťa Boška učí na Hudební Akademii v Praze el. kytaru. Hraje s Ivou Frühlingovou. Michal Daněk funguje ve více kapelách (Vitacit, David Kraus, Petr Kolář, Marta Jandová...). Jinak bych chtěl podotknout, že jsme s klukama stále blízcí kamarádi a zůstali jsme v kontaktu.

Po rozkolu v Kreysonu jsi na facebooku nabízel k prodeji nějaký textil a další propriety související s touto skupinou. Podařilo se ti jich zbavit? Předpokládám, že ses tímto gestem chtěl odstřihnout od minulosti. Nebo tomu bylo jinak?
Ano ty věci jsem všechny udal a to velmi rychle... Ano, chtěl jsem se tímto zbavit minulosti a začít novou kapitolu. Taky jsem si řekl, že ty jsou to jenom věci a někomu můžou udělat radost. Událo se mi toho v osobním životě za posledních půl roku hodně věcí, nejen odchod z Kreysonu...

Jak ses dostal k Törru? To je přece dost jiná black muzika než white metal Kreysonu? Kapela léta hrála ve třech a druhou kytaru měla jen v období kolem druhé desky Institut klinické smrti. Jinak si stačila se základním obsazením ve třech. Nevím, jestli je to otázka přímo na tebe, ale co kluky vedlo k rozšíření sestavy?
Vzhledem k tomu že jsem nechtěl nečinně sedět doma a nehrát, což by byla pro mě jasná smrt, tak jsem uvažoval, že bych posílil nějakou dobrou zajetou partu. Potkal jsem se s Radkem Sladkým (www.magmakoncert.cz), s kterým mě pojí dlouholeté přátelství a kamarádství. Hráli jsme spolu léta v kapelách Paradox a Ferat. Zeptal jsem se ho, jestli neví o nějakém angažmá, že sedím doma na pohovce a koušu si zbytečně nehty! :o) Zhruba po 14 dnech mi Radek zavolal, že se o tom bavil s kukama v kapele, s Otou Herešem a Honzou Bartošem a pokud budu chtít a mít zájem, můžeme to zkusit společnými silami ve dvou kytarách s Törrem! Nabídka mě potěšila a zalíbila se mi ta myšlenka. Nehledě k tomu, že Otu Hereše znám a také léta považuju ho za kamaráda a přítele. Hlavně vím, že má skvělý nápady a je výbornej kytarista a skladatel! Nová deska Törru a nové věci zní ve dvou kytarách na živo masakrózně! :o) Hned na první zkoušce to sepnulo tak jak má. Myslím, že z toho máme všichni radost. Doufám, že lidi a fanoušci budou mít taky radost! :o)

Törr připravuje novou desku, budeš se podílet víceméně jako nájemný hráč, nebo na ní budeš mít i svůj autorský podíl?
Deska už je v podstatě natočená a bude to mazec. Autorsky se na ní podílet nebudu, ale u kapely Törr jsem již stálým členem a ne nájemným hráčem nebo jen na dočasný záskok.

Reddy, s Láďou jsi byl dost vytížený, plánuješ nějaké další projekty nebo hostování v jiných skupinách?
Momentálně neuvažuji působení v dalších projektech. Törr slaví v příštím roce 40 let od založení a od toho se samozřejmě bude odvíjet i koncertování. Bude toho poměrně dost podle toho, jak se začínají plnit termíny v kalendáři...

Kde tě můžeme v nejbližší době vidět hrát?
Nejbližší koncerty máme 5. 8. v Újezdu u Přelouče a 6. 8. v Harrachově. Můžu prozradit, že v listopadu jedeme 6 koncertů společně s kapelou Root. Koncerty již máme na stránkách kapely www.torr.cz

Server Rockpalace se věnuje hlavně podpoře českých kapel, co bys vzkázal jeho čtenářům a kapelám?
Chtěl bych vzkázat všem, aby svůj čas, který máme na tomto světě vyměřený, věnovali rodině, svým nejbližším opravdovým přátelům a kamarádům a aby dělali to, co cítí od srdce a baví je to! Přeju všem pevné zdraví, abychom se mohli potkávat na koncertech a užívat si vzájemně tu atmosféru! Děkuju za zkušenost, kterou jsem dostal a za opravdové fanoušky a kamarády, které jsem po dobu působení v Kreysonu potkal. Moc si toho vážím!

Text Jan Holý
Foto archiv Radka Kroce