Tak se všichni userte, je tady Kolinss!!!

Debustrol, průkopníci thrash metalu vydají studiové 11. album, nepočítáme - li dva živáky Protest live a Vyznání smrti live. Kapela vznikla v roce 1986 a metalovému světu o sobě dává vědět o dva roky později, kdy jako mimopražská kapela úspěšně vystupuje vedle kapel Kraken či Törr na I. ročníku Death Metal Session, což byl víc než husarský kousek Vlasty Henycha v dobách kulturního temna. Pokud dobře počítám, tak rok 2016 znamená 30. výročí kapely. Celou existencí kapely se jako nit táhne nepřetržitá aktivita leadera a jak se říká „hubu nevymáchanou", který si nebral servítky v žádném režimu a v žádné době, Martina Kolinsse.

Ahoj Kolinssi, jaké je to být legendou? Amerika má své Slayer, my máme svůj Debustrol. Napadlo tě někdy na začátku, že to dotáhneš tak daleko?
Ahoj a Díky za kompliment!!! Samozřejmě, že jsem to chtěl s DEBUSTROLem někam dotáhnout a hrát s ním co nejdéle, ale že to bude až tak... jsem opravdu netušil... A díky všem našim věrným fans za podporu, kterou v nich za ta léta máme!

Nemá cenu pitvat historii kapely, která je velice podrobně popsaná na webu Debustrolu, ale stejně se zeptám, jak se vám povedlo v dobách temna vůbec vystoupit na některém koncertě? Už jen ty názvy musely soudruhy dráždit – Antikrist, Protest... a to nemluvím o vzhledu a muzice, která měla k „častuškám" hodně daleko. Na Stavbách mládeže jste asi nehráli-)))
Vystoupili jsme všeho všudy jen párkrát a vždy to smrdělo velkým průserem. Většinou dotyčnou akci rozehnali příslušníci SNB... Největší akce byl již zmiňovaný Death Metal Session v Praze pod vedením Vlasty Henycha. Tam to v roce 1988 vlastně všechno začalo a bez téhle akce by o nás asi těžko někdo věděl. Tam jsme se rozhodli natočit naše demo Vyznání smrti atd...

Jaké hudební vzory jste tehdy měli, popř. čím jste byli ovlivnění? Kde vznikla myšlenka hrát tak rychle? A konečně, co posloucháš dnes?
Hrát rychle a bez kompromisů s českými texty byl můj sen už od malička. A po poslechu dvou stěžejních alb v roce 1983 od Metalliky – Kill em All a od Slayer- Show No Mercy... jsem měl s Melmusem spoluzakladatelem DEBUSTROLu úplně jasno. Budeme nejrychlejší a nejšílenější kapela v Čechách s českými texty... Vždy jsem poslouchal kromě dechovky veškerou muziku, která mě nějak zasáhla. Hudba je buď dobrá a nebo blbá... A když se mi to líbí, tak poslouchám cokoli třeba od Abby až po Bethowena...

V roce 1991 vám vyšla první oficiální deska NEUROPATOLOG, kdy obal vám posvětil sám Robert Englund, představitel Freddyho Kruegera v Noční můře ze serie kultovního hororu Nightmare. Jaký to byl pocit? Držet svoje první hudební dítě? Před listopadem 89 to byl nesplnitelný sen všech kapel.
Ten pocit nelze vyjádřit slovy. Desku jsem viděl prakticky poprvé, když jsme jeli metrem na koncert kde se měl konat křest této desky, který byl v Praze v kulturním domě Barikádníků. Vystupovali jsme z metra na stanici Strašnická a najednou u stánkového prodejce na nás vybafnul obal s Frredy Kruegerem... Paráda !!!

Jednu dobu jste měli poměrně zdařilý Black Sabbath revival. Pak mě dostala vaše překopávka legendární ABBY – proč ABBA?
Jen tak z legrace jsme si udělali svůj revival s názvem Black Sabbath are DEBUSTROL a jezdili jsme v době volna po různých revivalových akcičkách a ukazovali ostatním jak se ten revival má vlastně pořádně dělat... haha. No ta naše překopávka legendární ABBY dostala do kolen i mne... haha

Dost historie! Debustrol je stále v laufu, můžeš nám představit muzikanty, kteří s tebou zahájí jubilejní třicátou sezónu? Z původní sestavy už jsi zůstal sám a kytarista TRIFID. Stýkáš se ještě s lidmi, kteří s tebou začínali?
Sestava je od roku 2010 stále stejná. KOLINSS-kytara/řev, TRIFID-kytara, ZED-basa, HERR MILER- bicí. ZED a HERR MILER s námi hrají až na různé míchanice prakticky již od roku 1995. S ostatními bývalými členy kromě SKULLA II se kterým hraji v HARLEJi se nevidím...

Jste ozdobou festivalů, kde vás letos můžeme čekat? Chystáte speciální songy k 30. výročí kapely nebo pojedete tradiční set? K XX. výročí kapely jste nachystali luxusní DVD a tehdy jsi byl i hostem našeho Rockpaláce v Rock radiu Šumava, k třicetinám chystáte taky nějaké příjemné překvapení?
Letos se ukážeme mimo jiné na Brutal Assaultu a Obscene Extreme. A pak na dalších rockových a metalových festivalech regionální úrovně. Určitě budeme hrát největší prdy a obě nové písně. K třicátinám chystáme již zmíněné nové album.

Připadáš mi maličko jako dr. Jackylle a pan Hyde, nasraný výraz a projev s Debustrol a následně pohodářské vystupování s Harlejem, nebije se to občas v tobě?
No já jsem spíš pohodovej týpek, kterej si dá rád pivko, takže v DEBUSTROLu se vyřvu a pak už se jen směju... haha

Vím, že jste na desce makali a průběžně zveřejňovali nové věci. Videoklip k válu Zakuklenci vidělo na portálu YouTube za tři týdny téměř 30 tisíc fanoušků. Většina lidí ho chválí. Mně svou atmosférou a vizuálním zpracováním připomíná legendární Údolí Hádu. Přitom text reaguje na aktuální situaci s imigranty z arabského světa. Bylo záměrem kapely připomenout staré dobré časy a zároveň naprat do lidí aktuální pravdu? Kdo tě zná, ví, že nejde o klišé tohle byl a je Debustrol.
Na desce makáme pořád. Finální natáčení proběhne od poloviny srpna do půlky září. Tyto dvě písně jsme natočili, abychom měli na tour alespoň dva nové fláky a k tomu i klipy. Vše jsme si financovali sami za pomocí přátel a podle počtu shlédnutí to vypadá, že jsme se trefili tzv. přesně do černého... Jestli ti klip ZAKUKLENCI připomíná atmosféru našeho prvního klipu ÚDOLÍ HÁDU, tak to je jen dobře. Ale žádný záměr v tom určitě nebyl. Text je takový, jaký je. Popisuje situaci bez servítek a kompromisů, ale žádnou pravdu, a nebo nějaké politické záměry v tom určitě nehledej... Nejsme kapela a nikdy jsme nebyla, která by tady někoho moralizovala...

Předpokládám, že na novém albu půjde o pořádný nářez jak svině a že úlet typu Chytrá past se znova konat nebude. Je to tak?
Ne to se bát nemusíš... haha ... Myslím, že obě dvě nové písně jasně naznačily jakým směrem se bude nové album ubírat...

Jak se album jmenuje, kdy vyjde a jaké songy můžeme čekat a kolik jich bude? Kdo ji vydá, kdo dělal produkci a v jakém studiu se natáčela?
Album se bude teprve natáčet, takže zatím pracovní název je VÁLKA. Natáčení proběhne, jak jsem již psal od poloviny srpna do poloviny září. Vyjít by mělo do 27.10. 2016 v tento den proběhne, také křest na velkém Pražském koncertu v paláci Akropolis za spolu účasti kamarádů s HYPNOS a MALIGNANT TUMOUR. Produkci si děláme sami jako vždy a natáčet se bude ve studiu René Pavezy LOCO. Vydavatele zatím žádného nemáme... Ale nějaká jednání probíhají. Mělo by tam být deset až jedenáct nových gigs i s těmi již zveřejněnými.

Texty budou zase asi tvoje, oceňuju tvůj smysl pro použité výrazivo, většinu tvých brutálních textů nelze brát vážně. Je to prdel, zábava, jindy to je krutopřísný manifest s opravdu hrůzným textem, ve kterém nechybí poselství. Např. Yugoslavia nebo Vyhlazení. Které nelze brát jako humor. Přitom vím, že jseš velkej srandista a pro vtip nejdeš daleko. Na jaký popud vznikají tyto texty?
Texty si vymyslím a nafrázuju sám. Jde mi to pak líp do huby. Texty DEBUSTROLu jsou opravdu brutální což prostě k naší muzice patří. Někdy je to velká zábava o vraždách a vrazích, jindy Protest a nebo Válečné vážnější téma. Texty vznikají samovolně. Vždy začnu něco komolit a téma se z toho pak vyvrbí samo...

Mám rád specifickou lyriku Debustrolu. Většinu věcí je třeba brát s nadsázkou, ale zároveň stojí za zamyšlení. Objeví se na aktuálně vydávané desce nová slova, jako byl před časem „Apokalismus" nebo „Vietkong" nebo názvy jako na CD Přerushit, které je plné podobných „srostlých" perel?
No určitě na tom si celkem zakládám. Pár mnou vymyšlených zkomolenin tam určitě zase najdeš...

Album nejsou jen texty, ale i muzika. Kdo jí tvořil. A co celek, máte na desce nějakého hosta, nebo jste si vystačili sami?
Muziku skládám společně s bubeníkem ve zkušebně. Vždy přinesu nějaký tvar a tam to spolu dokončíme a z aranžujem do finální podoby. Mám tento způsob skládání rád. Je v tom ten správnej život a má to koule. Skládat na počítači muziku je podle mě o hovně... Proto se mi teď většina nové produkce vůbec nelíbí... Je to na mě přeprodukovaný a moc umělý. Taky jsme se rozhodli nepoužívat při natáčení metronom. Což jsme si taky v nových písních vyzkoušeli a zní to jak za stara... parádně to dejchá... Už v písni ZAKUKLENCI se objevil jako host René Paveza z LOCOMOTIVE u kterého jsme to natáčeli. A myslím, že to píseň krásně oživilo... Takže už bych to s hosty dál asi moc nepřeháněl...

Všiml jsem si, že se některé „debustrolí" přesmyčky a shluky slov (nevím, jak to jinak nazvat) přenesly do běžného jazyka. To musíš mít jako autor textů jistě radost? Mám teď na mysli výrazy Lebkokult, Nozdrometal, Smrtosabat.
Jo je to prdel. Masakristi z textu Nakažená zrůda jsou myslím úplně nejúspěšnější...

Martine, děkuju, že sis na nás našel čas a už se těším, až zase na živo uslyším tvůj dnes už legendární slogan, Tak se všichni userte, je tady Debustrol. Apropós, pamatuješ, kdy jsi to použil poprvé?
Taky díky za možnost vyjádření. Slogan jsem vymyslel úplnou náhodou... Když jsme natáčeli v roce 1988 naše demo Vyznání Smrti, tak zvukař Adolf Langhans, který to s námi spáchal a slyšel ten nátěr poprvé v životě mi řekl, že by to chtělo na začátku něco zařvat ať to má ještě větší koule... No a mne nic chytřejšího prostě nenapadlo.... haha

Co vzkážeš našim čtenářům Rockpaláce?
Díky všem našim Věrným fans za podporu... Přijďte se podívat na BODÁM TĚ A TY ŘVEŠ JAK TOUR s Hentai Corporation a těšte se na naši novou desku !!!