Tonda Rauer a Harlej u zpovědi Honzy Holého

Harlej v loňském roce oslavil 20 let. Když jste s kapelou začínali, tušils, že by kapela mohla mít takový úspěch? Vždyť to ze začátku byl takový, neuraž se, sranda projekt, bokovka nebo vedlejšák.
Myslím, že cokoliv člověk dělá, tak vždycky doufá, že to někdo ocení. S Harlejem to bylo to samý, netočili jsme „Aj mena ou bejby hel“ pro sebe, věřili jsme, že si to CD posluchače najde, ale jestli jsme mysleli na to, že Harlej přežije 20 let, to netuším. Každopádně jsem za to strašně šťastnej a vážím si toho.

Ke dvacetinám si kapela nadělila s ročním předstihem již deváté cédéčko „Na prodej“. Právě vloni se uskutečnilo výroční turné, které vyvrcholilo koncertem ve vyprodané Lucerně. Z tohoto vystoupení jste natočili video. DVD už je v prodeji, kdy vyšlo a jak se jmenuje, co na něm fanoušci najdou?
DVD vyšlo před zahájením jarní tour, která se k němu vázala. Jmenuje se „Tak tady máš, Bože, co jsi chtěl“ a je na něm kompletní, nezkrácenej záznam Lucerny. 38 písniček o celkový stopáži 168 minut. Díky tomu, že koncert byl tak dlouhej, tak se na DVD nevešly žádný bonusy. To samý se nám stalo už před deseti lety, takže k tomu „bonusovýmu“ DVD se zase budeme muset dopracovat někdy jindy 

Při výročním turné s Harlejem vystupoval i původní zpěvák Vláďa Šafránek. Myslím, že to fandové ocenili. Plánujete i nějakou další spolupráci?
Nevím, tohle je těžký. To, že s náma Vláďa absoloval jako host celý turné bylo příjemný jak pro fandy, tak pro nás. Ale my máme Harlej a Vláďa Walda Gang, obě strany jsou dost vytížený a mají dost svojí práce, každopádně máme připravený jedno malý překvapení. 

Pokud vím, tak jste nikdy veřejně nevysvětlili, proč se cesty Harleje a Šafránka před lety rozešly. Vím, že to nebylo úplně v dobrém, ale přesto jste nevedli mediální válku, což dokážu ocenit. Znamená to, že jste zůstali přáteli a nemáte spolu momentálně žádný problém?
Ani po letech není co vysvětlovat, to se prostě stává. Únava materiálu, pár problémů, který se vzájemně neřeší a je to.  Nikdo s tím nic nenadělá  Jsme ale rozumný lidi, proč si někde veřejně něco zbytečně předhazovat. Těch deset let Harleje a i roky, kdy jsme s Vláďou spolu hráli před tím, byly strašně prima, tak proč si ty vzpomínky kazit a nějakejma blbostma se rozhádat. Mě bylo jasný, že se po čase zase začneme bavit, jen idioti si kazej život dlouhodobou záští kvůli volovinám. Už dlouho jsme opět v pohodě a vážně mezi sebou nemáme žádnej problém. Myslím, že i to, že jsme Vláďu pozvali na výroční tour a on to přijal, je na to jasná odpověď.

Mezi pravidelné letní štace Harleje patří letní parket Výrava u Hradce Králové. Kdo to tam zná, tak ví, že je pódium i hlediště zastřešené. Jenže mezi pódiem a zastřešeným parketem je pár metrů, kde může publikum zmoknout. A je tu ještě jedna specialita. Při závěrečné děkovačce hází Libor Fanta do publika paličky a vždy nejméně jeden kousek mrskne právě na tu protilehlou střechu, takže se k fandům nedostane. Někteří fanoušci se tomu smějí, jiní se mračí. Nemyslíš, že je to z jeho strany zbytečná provokace?
Je to prostě sranda, není to nic moc na řešení  Ale Výrava je koncert, na kterej se všichni každej rok těšíme. Je to už taková letitá tradice, myslím, že letos to bylo po čtrnáctý.

Hraní je pro tebe drogou, to je známá věc. Kromě Harleje vystupuješ i s Alkeholem. Můžeme tě vidět i v jiných projektech?
Trojice lidí z vedení fanklubu Harleje mě před lety oslovila, jestli bych si s nimi nezašel zahrát do zkušebny. Na další zkoušku doputoval Vláďa, protože jsme potřebovali, aby tam někdo zpíval a bylo se podle čeho orientovat, no a vzniknul z toho takovej srandaprojekt Tak jo! Hrajeme jen asi třikrát do roka v podstatě uzavřený akce pro známý a dáme dohromady jen 10 písniček, je to takovej mejdan. 

Alkehol měl v šuplíku tolik nevydaných písní, že vydal pro úzký okruh fanoušků disk s názvem Nevydané skladby. Dočkáme se něčeho takového i od Harleje?
My jsme s Alkeholem nikdy takovej disk nevydali, to je omyl  Tenkrát jsme si dali dohromady všechny nevydaný věci na disk pro nás, aby se nám neztratily a omylem se to dostalo mezi lidi. Oficiálně vyšlo ven jen pár věcí na online stažení. S Harlejem v podstatě žádný takový věci nemáme. Když se nám to nelíbí, tak to ani nedoděláváme. Existuje snad jen jedna nebo dvě nevydaný věci.

V polovině 90. let jsi věnoval sílu a energii i skvělé desce projektu BRAIN. Název vznikl přesmyčkou BRIAN. Kdyžtak mě oprav. Podílel se na něm i Vláďa Šafránek. Paralel s Harlejem tam vidím ještě více, když připomenu osobnost textaře Tomáše Miřátského.
Vláďa někdy tuším v roce 1992 přišel do thrashovýho Brianu, kde jsem byl já a můj spolužák z vejšky Tomáš Miřátský tam psal texty. Po nějaký době se Brian v podstatě rozpadnul a my jsme s Vláďou začali dělat věci z jinýho soudku, chtěli jsme to zkusit i v jiných polohách. Skládali jsme, a protože ty písničky byly najednou trochu ze dvou světů, oddělili jsme je a vznikal budoucí Brain a budoucí Harlej. Na Monitoru si tenkrát vybrali Brain a já jsem za to rád, sice by jinak vzniknul Harlej o něco dříve, ale asi bychom nikdy nenahráli Příliv. Mám to CD strašně rád, je to asi moje nejoblíbenější CD, který jsem kdy nahrával a jsem na něj fakt pyšnej. Udělali jsme pak ještě demo na další desku, ale to už se rozjel Harlej, tak to šlo k ledu. Pár věcí jsme pak použili do Harleje, třeba Sbírku nebo Uschlej list. Taky jsme do Harleje použili jednu věc ještě z Brianu, takovej tehdejší pokus udělat to jinak v době, kdy ještě Brian fungoval, to jsou Oči na dně moří.

Myslím, že podobně laděné album od té doby v českých zemích nevyšlo. Přeci jen to byla výjimečná záležitost. Jak na tuto spolupráci vzpomínáš?
Jak už jsem napsal, mám to CD hrozně rád. Je tam spousta vzpomínek na dobu, kdy jsme to dělali. Na Přílivu se odrazila spousta osobních věcí, kterýma jsme tenkrát všichni procházeli, pro mě je to hodně osobní deska.

Kde tě můžeme v nejbližší době vidět hrát?
Těch míst je naštěstí strašně moc. Miluju živý hraní, není to fráze, je to tak. Od neděle čekám na pátek až to zase začne . Když náhodou nehraju, tak vlastně ani nevím, co mám dělat.  Koncerty jsou na www.harlej.cz a www.alkehol.cz a nebo v hlavičce mýho facebookovýho profilu. Tam si každej měsíc vypisuju svojí „Tonda tour“ 

Server Rockpalace se věnuje hlavně podpoře českých kapel, co bys vzkázal jeho čtenářům a kapelám?
Čtenářům vzkazuju ať si neničej život zbytečnejma kravinama a vážej si každýho dne, kdy jsou v pohodě. Každá minuta života, kdy je člověk zbytečně nasranej se už nikdy nedá vrátit zpátky. A kapelám bych vzkázal, ať věřej tomu, co dělají, jdou za svým snem a vytrvají, stojí to totiž určitě za to. 