Anděl na útěku po 25 letech - Kreyson opět živý…

Kreyson, slovíčko které skloňoval v 90. létech celý náš rockový národ. A nebylo divu, co persona, to muzikant par excellence. Však hudebníci do Kreysonu přišli vesměs z toho nejlepšího, co tehdejší česká rockově/metalová scéna nabízela. Deska Anděl na útěku je pro mne i nyní, tolik let od jejího vydání, jedna z nejlepších té doby a určitě je to album, které bych si vedle milovaných „starých“ Arakain vzal na opuštěný ostrov. I nyní, když razím autem po dálnici na setkání s kamarádem Danem Krobem, mi duní v autě „Anděl“. Důvodem setkání je nejen pokec s kamarádem, kterého mám rád, ale i přítomnost na zajímavé zkoušce.
Ahoj Dane, sleduju, že se ti hudebně stále daří, máš něco rozděláno se svým bandem?
Naše partička loni i letos jezdila po mnoha akcích . Máme za sebou úspěšné podzimní (2015) a jarní (2016) turné s kapelou Škwor - Hledání identity. Myslím, že se velmi vydařilo a všude byly vyprodané sály. Živě hrajeme písničky z cédéčka Rock koně také s cédéčka Šachmat.

Po odchodu z Kreysonu o tobě nebylo moc slyšet. Něco málo jsem zaznamenal. Podstatným milníkem určitě byl rok 2012, kdy jsi vydal rockovou desku DK. Kam jsi se poděl, čemu jsi se věnoval a děláš ještě leteckou modelařinu?
No jasně pořád dělám velké obří letecké modely a také s nimi závodím. Jsou to modely skutečných akrobatických letadel, které mají rozměr více jak 3 m a jsou poháněné motory od 150 ccm a výše. Teď mám dokonce jeden speciál, který nemá dvou válcový motor, ale už 4 válcový. Přijďte se někdy podívat na naší show, býváme na Modelářský dnech dost vidět a také slyšet ...lítáme akrobacii na rockovou hudbu.

Ty ale nezůstáváš jen u svého bandu, ale stojíš na počátku dalšího velmi zajímavého projektu. Můžeš nám říci, o co jde a proč tento projekt vznikl?
Jedná se o Kreyson – Anděl na útěku po 25 letech živě. V roce 1992 jsme naposledy hráli celý koncertní program Kreyson - Anděl na útěku, takže to bude 25 let od posledního živě zahraného kompletního programu Anděla na útěku. K oslavě tohoto 25. výročí jsme se rozhodli, že si tento program a písničky, které nikdo celé čtvrtstoletí nehrál, znovu zahrajeme a předvedeme posluchačům . Oslovil jsem všechny bývalé zakládající hudebníky a Kreyson - Anděl na útěku po 25 letech živě je teď právě na světě.

Jak jsi přišel na nápad na Kreyson – Anděl na útěku ? Neinspirovala tě tvoje účast na Arakain memorial Aleše Brichty?
Na Arakain Memorial jsme si po 20 letech společně zahráli s bubeníkem Bobem Vondrovicem arakaiňácké hity a zavzpomínali na trashové doby Arakainu, kde jsme spolu trávili dlouhé cestovní přesuny po Československu a také dlouhé pokoncertní noci. Na závěrečném koncertu v Praze jsme se bavili, že by jsme si zahráli Anděla na útěku jako před lety. No a teď je to už 25 let kdy naposledy zazněl koncertní program Kreyson - Anděl na útěku. Takové výročí si žádá o pěknou oslavu. S Bobem jsme se dohodli, že zkusíme oslovit ostatní muzikanty z původního Kreysonu a že ty pětadvacetiny oslavíme.

Představíš nám muzikanty, se kterými se v Kreyson memorial počítá? Původním Kreysonem prošlo dost muzikantů. Oslovil jsi všechny, jaké byly reakce, máš nějakou vyloženě zápornou odezvu?
Oslovil jsem všechny původní členy Kreysonu a řekl jsem jim o myšlence oslavit 25 Anděla. Všem tato myšlenka líbila, ale vždycky je tu nějaké ale. Každý z původních andělských muzikantů má svůj hudební projekt, nebo i více projektů najednou.

Ví o těchto aktivitách Láďa Křížek, jehož jméno je s Kreysonem takřka neodmyslitelně spjato?
Ano ví. Když jsem s Ladou Křížkem letos v červnu o tom mluvil poprvé ( to byl zrovna ve studiu s Citronem) řekl mi, že se teď musí naplno věnovat Citronu a také svému akustickému hraní a že si současný Kreyson představuje jen jako projekt nájemních muzikantů jako jsou např. Grapow a Terrana, kteří by mu hráli, co on by potřeboval. Oslavu výročí Kreysonu by možná viděl spíš až po 30 letech takže v roce 2019-2020. Pak jsem s ním o tom znovu mluvil na tiskovce Citronu k Tour Rebelie Rebelů a tam opět potvrdil svůj názor. Myslím si a věřím, že se k oslavám Anděla připojí, i kdyby to mělo být jen na pár koncertů na konci roku 2017 až bude mít víc času u Citronu.

Mnozí muzikanti, mají svoje závazky k domovským kapelám, plánujete tedy nějaké alternace? Kdo za koho v případě potřeby zaskočí?
Zpěvákův názor jsem ti už popsal. S Jardou Bartoněm je to trošku jiné, s ním jsme to probírali dost dopodrobna a rád by se oslav Anděla na útěku zúčastnil. V současné době má hodně hraní s kapelou Limetal, natáčí novou desku a připravují svoje jarní turné.
Slíbil, že pokud se mu to nebude křížit termínově s Limetalem tak se na některých koncertech objeví a rád zahraje svoje úžasná sóla a oslaví s námi 25 let Anděla.

S Karlem Adamem se dost často potkáváme u nás v hospůdce a probíráme muziku. Oslavy Anděla na útěku jsme probírali několikrát a Karlovi se to velmi líbí a bude s námi příležitostně slavit. Teď pracuje na novém materiálu a také na DVD s kompletní historií skupiny Motorband, se kterou hraje.

Takovou milou novinkou je, že jsem také oslovil kytaristu z poslední sestavy Kreysonu Radka Reddy Kroce se kterým jsem před 30 lety hrál v kapele Ferat a který se významně podílel na oživení Kreysonu. Beru ho vlastně jako dalšího zakladatele po té velké pauze. Je to velmi skvělý kytarista výborný skladatel a férový kluk. Po situaci, která vznikla s rozpadem Kreysonu jsem nevěděl, jaká bude jeho reakce. Ale když jsem mu řekl, že se jedná o oslavy Anděla k 25 let výročí a hraní všech písniček z desky, tak byl úplně nadšenej. Vždyť hrál v Kreysonu 10 let a to je taky velký důvod k oslavě. Jsem moc rád, že se oslav Anděla zúčastní.

Jaká bude tedy sestava?
Bude asi nejlepší citovat naše oficiální info:
„Vzhledem k současné velké vytíženosti původních muzikantů Kreysonu a jejich současných kapel je stálá sestava Kreyson - Anděl na útěku po 25 letech živě stabilně složena ze 3 bývalých členů Kreyson ( Vondrovic, Krob, Kroc)a ostatní bývalí členové budou hostovat dle jejich volných termínů. Původní zpěvák je v současné době zaneprázdněn účinkováním v kapele Citron a Anděla na útěku se v roce 2016 nezúčastní. Je však možné, že si ve svém nabitém programu udělá čas a na některých akcích 2017 vystoupí. To se týká i ostatních bývalých členů kapely Kreyson.
Sestava 2016 :
Bob Killer Vondrovic - bicí (Arakain, Kreyson)
Daniel Rohlik Krob - kytara, zpěvy ( Arakain,Kreyson)
Radek Reedy Kroc - kytara , zpěvy ( Kreyson, Torr) host: Jaroslav Bartoň ( Citron, Kreyson, Limetal)
Stanislav Jokki Jokiel - basa, host: Karel Adam (Moped, Kreyson, Motorband),
Petr Doldy Dolének - zpěv host: Ladislav Křížek (Vitacit Citron,Kreyson, )
Marek Elrin Svoboda - klávesy, zpěvy

Očekáváte i nějaké negativní reakce….viz kauza Citron/Limetal
Anděl na útěku vznikal společně a každý z nás „andělských“ muzikantů do písniček vložil svůj „ andělský“ díl. Nevidím žádný důvod, proč by s námi nechtěl někdo slavit. Písničky vznikají proto, aby se hrály a připomínaly dobu, ve kterých vznikaly a fanouškům oživovaly jejich pocity, vzpomínky a přinášely nové zážitky. Odehrajeme poctivý bigbít a připomeneme posluchačům dobu, ve které s námi prožívali svoje mládí…

Jak jsem pochopil, tak „Laco“ bude sedět doma. Připomíná mi to cimrmanovskou hru „O Hamletovi bez Hamleta“, nebo jak to je to s logem kapely? Kdo ho vymyslel?
To je už obecně známá věc. Autorem loga Kreyson jsem já a kromě loga jsem vymyslel a ručně namaloval i celý obal LP Anděla na útěku pak další obaly pro kazety a VHS videonosiče a veškeré podklady pro promo a fanklub. Vytvořil jsem i speciální písmo, kterým je napsán titul desky Anděl na útěku. Název Kreyson vznikl kombinací názvů našich bývalých kapel Arakain a Citron ...arakron ...arakson...kson...kreison...Kreyson, to měkké i jsem pak při navrhování loga změnil na ypsilon a udělal z něho pomyslný chránič nosu jako je na rytířské helmě. Logo je helma s křížem nahoře a neni to žádné křesťanské písmeno Tau, jak si někdo mysli. Zadní stranu obalu jsem také maloval ručně a celý obal desky jsem sám vyrobil jako maketu ve velikosti jedna ku jedné, kterou pak fotograf pouze ofotil na diapozitiv pro tiskárnu. V roce 1990 nebyly v Československu počítače a grafické programy masově rozšířeny a tak se veškerá grafika musela malovat ručně. Ještě pořád mam schované originály i dalších svých návrhů loga. Kromě švédského vydavatelství, které mě oslovilo se žádostí o poskytnutí licence na vydání desky Kreysonu, si nevzpomínám, že by mě někdo někdy v ČR jako autora loga o licenci požádal…..

Pojďme ještě do historie, kdo je autorem skladeb a textů?
Autorem textů je Láďa Křížek a pan Jan Krůta, který napsal Vzdálenou. Autorem hudby jsme byli my všichni bývalí zakládající členové kapely. Sice se na pak desce pod všechny skladby podepsal Láďa Křížek a někde připsal Jardu Bartoně, ale realita byla poněkud odlišná o tom by mohli vyprávět i další bývalí členové Kreysonu . V době vzniku kapely jsme byli jako opravdoví kamarádi, měli jsme podobně nadšené pocity, prožívali jsme společně listopad 1989, kdy se lidi spojili proti režimu, zvonili jsme klíčemi na manifestaci na Václaváku, jezdili jsme na dovolené a společně na chaty a na ryby, vyvolávali duchy a žili pro budoucnost. Tvořili a skládali jsme s nadšením a bez představy, že se nakonec budeme hádat o to, kdo je vlastně autorem? Ne, ne… šli jsme do toho s nasazením a s elánem. Správně by měla být pod andělskou deskou podepsaná kapela Kreyson. A tehdy to byl opravdu silný Kreyson.

Hodně velké překvapení je účast Boba Vondrovice, chystáte se na delší spolupráci anebo půjde, jak to bylo v rámci Arakain memorial, jen o výjimečné vystoupení z důvodu jeho pracovního vytížení?
Bob Vondrovic zvaný Killer hraje absolutně naplno, od května už zkoušíme třikrát týdně a jeho forma je úžasná. Na zkoušce si střihnem i Arakain Šeherezád, Amadeus nebo Proč a to i po 2 hodinách hraní. No a když Bob spustí dva kopáky, tak je to až neuvěřitelné co dokáže. Je to ale vlastně pochopitelné, vždyť bubeník, který vymýšlel, ve studiu nahrál a pak živě hrál skladby Arakainu Thrash the Trash se v něm nezapře. Bob Killer také s Alešem Brichtou natočil desku Hattrick, kde jsou slavné písničky jako např. Nechte vlajky vlát. Věděl jsi, že jeho otec je velmi slavný bubeník a učitel na bicí nástroje, který nahrál slavné party jako např. úvodní melodii ze seriálu 30 případů Majora Zemana, A červy se rozlezou a další …

Zastavím se u zpěváka, jak jsem slyšel na zkoušce, je opravdu výborný a výborná náhrada za Křížka. Kde jsi ho našel?
Zpěváka Petra Doldy Dolénka jsem předloni oslovil na spolupráci v rámci akustického projektu Bohemica, kde zpívá tak úžasné skladby jako je například Lásko voníš deštěm. Poté s mojí rockovou kapelou odjel dvě turné Hledání identity se Škworem. Ověřil jsem si na koncertech, že jeho hlasový rozsah přednes je natolik výtečný, že může zazpívat veškeré písničky z Anděla na útěku. Zároveň jeho barva hlasu je velmi osobitá a dokáže velmi čistě zpívat a úžasně ladí a když mi Láďa Křížek potvrdil svůj postoj, tak jsem Doldyho oslovil a on nabídku zpívat Anděla na útěku přijal. Je to velmi pracovitý muzikant, skvělý člověk a kamarád. Z písniček, které zpíval Ladislav Křížek má velký respekt a přistupuje k jejich interpretaci velmi vážně, ale přesto tak trochu po svém.

Je vidět, že vás to nesmírně baví. Není to první zkouška, kterou máte. Jaký je to pocit po tolika letech opět mačkat stejné akordy?
Jak jsi sám viděl tak z kapely srší energie a nadšení. Písničky jsou nadčasové a máme z hraní skvělý pocit. Všichni muzikanti se dlouho znají a jsou to pohodoví kluci. Všichni se snaží, aby byl výsledek co nejlepší a věnují tomu hodně času.

Vznikne z celého projektu nějaký záznam. Studiová deska nebo živák či video? Fanoušky by to jistě zajímalo.
Všichni jsme se shodli, že v této sestavě natočíme novou desku. Účast přislíbil i Jarda Bartoň, který je pro nás všechny velkým vzorem a těšíme se na jeho sóla. Každý z členů kapely má své autorské ambice a na nové desce dostanou všichni svůj prostor, aby byla deska rozmanitá a byla odrazem energie všech muzikantů. Co se týká živáku, tak si to v dnešní době Youtube každý z fanoušků většinou pořídí sám a nasdílí to přátelům. Necháme to na nich, a když se jim to bude líbit tak ať točí.

Jestli dobře chápu, tak je Kreyson - Anděl na útěku je zaměřený pouze na album a kdysi legendární turné k Andělovi, takže uslyšíme jen skladby z tohoto alba?
Ano i ne. Na starých videích z koncertů Kreyson – Anděl na útěku z roku 1990 si můžeš poslechnout naše skladby, které pak následně vyšly až na sólové desce Zlatej chlapec, ale složili jsme je a hráli už na začátku kapely. U některých skladeb v té době nebyl ještě ani text a tak zpěvák zpíval jakoby anglickou hatmatilkou ( po muzikantsku „svahilsky“). No a tyto skladby s českými texty budeme hrát také. Jedná se o Oběti slávy a Poslední den jsi má. Samozřejmě zazní v původních aranžích skladby jako Vzdálená - Čarovná noc - Nejde vrátit čas - Svědomí - Skalp - Fade Out - Upíří láska - Ztracená archa - Anděl na útěku . Některé skladby pak také zazní i v akustické podobě.

Dostanou staré známé písně nové aranže, jako se tomu stalo songům Arakainu a Kreysonu na desce DK?
Ne, ne ba naopak!! Aranže jsou zachovány podle desky a jsou obohaceny živými klávesy a vokály čtyřech muzikantů. Aby vše znělo jak má jsme přijali šestého muzikanta, který hraje na klávesy a zpívá.Také nepoužíváme žádný pomocný metronom do uší a už vůbec ne zpěv z playbacku, jak to bylo zvykem na turné Zlatej chlapec nebo na videozáznamu z koncertu v Plzni - Anděl na útěku Live. Když kapela hraje živě tak vytváří společně s publikem neopakovatelnou energii .

Bude existovat nějaký informativní web, kde se lidé dočtou, kdo na jakém vystoupení z muzikantů bude, nebo kde budou moct načerpat informace?
Vše bude zveřejněno na agenturních a kapelních stránkách WWW.KREYSON.CZ, kde je kompletní nabídka naší umělecké agentury Kreyson s.r.o., která kromě Kreyson - Anděl na útěku nabízí i ostatní umělce, kapely a zajištění koncertů včetně zvuku , světel a podií. Na Agenturní činnosti se podílí i někteří muzikanti. Samozřejmě je nás možné sledovat na FB stránkách Kreyson s.r.o. umělecká agentura nebo přímo kapelu na FB Kreyson Memorial.