Ingott, Karviná rocks, 15.07. 2022

Po několikaleté přestávce zaviněné covidem se letos v Karviné v areálu lodiček v Parku Boženy Němcové opět konal populární jednodenní rockfest zaměřený hlavně na metalovou muziku. Já jsem se sem do Slezska vypravil hlavně kvůli kapele INGOTT, kterou jsem "objevil" na loňském Sorfestu na Slezskoostravském hradě a byl jsem jí nadšený. Tato výborná heavy metalová kapela vznikla před 35 lety právě zde v Karviné pod názvem INGOT. Hlavní osobností Igottu je kytarista a zpěvák Jura Šperl alias Modrý Portugal známý ze svého dřívějšího působení v legendární kapele Citron, ve které nahradil zesnulého kytaristu Jindru Kvitu, a svým současným angažmá v roli druhého kytaristy Limetallu. Modrý Portugal je také autorem textů písní Ingottu a Limetallu. Druhým kytaristou Ingottu je Martin Szczur alias Maco a mladou rytmiku bandu tvoří baskytarista a zpěvák Jiří Potáč alias Poty a bubeník David Klement zvaný Dave. Zajímavostí koncertu Ingottu na letošním Karviná rocks byl křest nového CD Ingottu, který provedl frontman Traktoru Martin Kapek. Trochu mě zklamalo, že nebylo vydáno celé nové album, ale pouze singl, ovšem Martin Kapek to vtipně při křtu CD okomentoval tak, že byly vydány jen ty nejlepší písně a ta další a slabší "omáčka" nahrávaná na LP Traktoru i jiných kapel se zde tak nenachází a nechybí. Ingott odehrál výborný koncert k nadšení početných diváků, kteří dávali najevo, že Ingott pochází právě z jejich města Karviná. Zazněly jak starší písně známé z hudebního alba Charon, tak novější z druhého alba Na cestě do nebe stavil jsem se v pekle. Mně osobně se vůbec nejvíc líbila skladba Havran, ke které kapela natočila videoklip pro YouTube. Hodně se mi líbila hra a zvuk bubeníka i baskytaristy, které může Ingottu mnoho jiných českých metalových kapel jen závidět.

IMG 20220716 130607
Vtipný byl konec koncertu Ingottu, kdy frontman hodil svoji kytaru pod pódiem stojícímu Martinovi Kapkovi, který se tam v závěru koncertu objevil. Na úplný závěr nemohlo chybět vyfocení muzikantů s fanoušky za zády, mezi kterými jsem zvedal ruce ve známém metalovém gestu i já, tak jak je to dnes obvyklé po téměř každém úspěšném rock/metalovém koncertě.

Jak všichni víme, až na výjimky koncertů některých světových hvězd, nemůžeme na žádném koncertu slyšet stejně kvalitní zvuk jako z CD nebo Blue-ray. I na tomto koncertu nedokázal zvukař optimálně nazvučit mikrofon, takže sólový zpěv trochu zanikal ve zvuku kapely, dalším nedostatkem zvuku kapely byl málo výrazný zvuk kytary v sólech, což je však obvyklé na koncertech u mnoha rock/metalových kapel, které hrají se dvěma kytarami a sólo jedné z nich pak zaniká ve zvuku té druhé. Zvuk však celkově nebyl špatný a mé rock/metalové srdce bylo koncertem Ingottu i atmosférou rockfestu velmi potěšeno.

Po Ingottu odehrály svoje standardní koncerty kapely Traktor, který hraje svůj originální Traktor-rock, a Arakain, který hraje podobný styl metalu jako Ingott, přičemž musím říct, že heavy metal v podání Ingottu se mi líbí víc než ten od Arakainu, který má proti Ingottu pouze výhodu jednoho člena kapely navíc v podobě sólového zpěváka Honzy Toužimského.

ingott karvina

Pro Rockpalace Honza Kubín, 16.07.2022