Kabát rozparádil Náchod

Kabát zavítal v rámci svého turné Cirkus Kabát zřejmě poprvé do Náchoda. A byl to cirkus se vším všudy. Hrálo se v obrovském šapitó, kam se vešly dva sektory po tisícovce diváků. Trošku mi to připomnělo 27 staré moje první setkání s Kabátem naživo. Tenkrát se hrálo v nedalekém Pohoří, kde je zvláštním způsobem zastřešený parket, v podstatě šlo taky o takové šapitó pod plátěnou střechou. Už tenkrát mě Kabát bavil a to byla tehdy stále ještě teprve vycházející hvězda. Fenoménem se stal až později.

Kabát model 2021 nepotřebuje žádné extra efekty, pyrotechniku (aby neshořel stan) ani jiné rekvizity. Vystačí si se svými písničkami, skvělými průpovídkami frontmana Josefa Vojtka, který své hlášky doslova chrlí jako sopka. Vojtek se v Náchodě navíc prezentoval nejen jako zpěvák, vtipný konferenciér, ale taky jako hráč na foukací harmoniku a doprovodnou kytaru. Kytaru si poprvé připnul na krk při songu Balada o špinavých fuseklích, kterou tradičně zpívá její autor Milan Špalek. Podruhé zahrál na španělku v aktustickém country bloku, na který publikum reagovalo stylově jako na Portě: „Umí“.

Ale to jsem trošku přeskočil. Úvodní song začal na minutu přesně ve 20 hodin. Byli to „Banditi di Praga“, které následovala píseň „Dávám ti jeden den“. Oceňuji, že Kabát hodně lovil svůj repertoár z hluboké minulosti. Ovšem nechyběly ani věci z posledních studiových desek. Z Do pekla do nebe zaznělo třeba „Western Boogie“ a z Banditů „Potkali se v Paříži“. Nechyběly sranda písničky Pakliže nebo Krutý krtek Joy.

Samozřejmě zazněl skvělý „Šaman“ nebo hloubavá „Kdoví jestli“. K léty prověřeným jistotám patří „Dole v dole“ nebo „Corrida“. Zde uvedená „Náchodská Žízeň“ zazněla již před přídavky. No a pak přišly zlaté hřeby. Předposlední Moderní děvče zpíval celý stan a totéž se dá říct i závěrečné Pohodě.

Kabát jsem viděl asi po desáté ale po docela dost dlouhé době. Turné po halách, kdy bylo pódium uprostřed stadionu, mě moc nebavilo, ve stanu to bylo úplně jiné kafe. Užili jsme si to s rodinou naplno pod pódiem. Trsátka a paličky kolem nás sice lítaly, ale žádný suvenýr tohoto ražení jsme si neodvezli. Ale zážitek to byl parádní. Zazpívali jsme si opravdu pořádně, a to Kabát vynechal některé pecky, které ještě před pár lety na koncertech chybět nemohly. Koncert trval hodinu a tři čtvrtě. Neměl slabé místo.

Pro Rockpalace Honza Holý