Ve středu 8. 6. 2022 se uskutečnil unikátní koncert v Pražském planetáriu

Unikátní byl v tom, že publikum tvořili nejen běžní návštěvníci, ale také klienti s mentálním a kombinovaným postižením z Centra sociálních služeb Tloskov a Laguna Psáry. Jak řekl ředitel CSS Tloskov a zároveň kapelník Projektu XIII Matěj Lipský, šlo o nevšední sociální experiment. Podle našeho názoru tento experiment vyšel. Klienti i běžní návštěvníci se promíchali a ve velmi pohodlných sedačkách sledovali koncert a neskutečné vizualizace hvězd a planet, které během vystoupení byly promítány na největší kopuli ve střední Evropě.
Jako první se publiku představila synth-popová zpěvačka Binery ze Slovenska. Její skladby zklidnily celou atmosféru. Binery vnesla prvek jemnosti a ženskosti. Její produkce byla zajímavá v tom, že kombinovala hudební základy z počítače a živě nahrané smyčky nejrůznějších nástrojů jako například kalimba, guitalele, speciální klávesy a různé druhy perkusí. Její půlhodinový set nabídl průřez dosavadní tvorbou. Zajímavostí je, že její písně zní na každém koncertě jinak, protože částečně odráží aktuální energii zpěvačky a aktuální nápady a improvizace. Ačkoliv Binery hraje zcela odlišnou hudbu než Projekt XIII, všechny uchvátila svým přirozeným, milým vystoupením a krásně zabarveným hlasem.
2P8A1760
Po krátké pauze planetárium ztemnělo a na modře nasvícené pódium za zvuku intra Futura Exito nastoupili muzikanti z Projektu XIII. Poté spustili titulní skladbu Ad Radices Tergum ze svého debutního alba, které se ten večer chystali pokřtít. Na kopuli se promítaly hvězdokupy a mlhoviny, ale první vizuální vrchol nastal při následující skladbě Homo Politicus, kdy za kapelou postupně vycházelo Slunce, které se postupně rozprostřelo přes celou kopuli, a návštěvník měl možnost vidět zblízka sluneční erupce.

2P8A2283
Následovala stejnojmenná skladba ze singlu Vládkyně bezmoci, při které se nad kapelou objevila planeta Země, což mělo symbolizovat nesmyslnost válečných konfliktů na planetě, kde má každý z nás vyměřený svůj čas. Další byla skladba Angels, jediná anglicky zpívaná písnička Projektu XIII. Jak uvedl Matěj, je to proto, aby textovému poselství rozuměli i fanoušci v zahraničí. Projekt XIII je totiž populární například v Mexiku, Brazílii a v Indonésii. Další z vizuálních vrcholů přinesla písnička Vítr do peří, kdy se nad hlavami diváků otáčela naše galaxie.
Kapela dále zahrála ze svého prvního EP písničku Proroctví, která se dotkla nejednoho fanouška gotického rocku. Jistě není bez zajímavosti, že kapelu přijel osobně podpořit zakladatel gothic rocku v Čechách - zpěvák a kytarista XIII. Století – Petr Štěpán.
Skladba Svět je test, kterou kapela vzdává hold svým oblíbenců z 80. let - The Cult. Poté přišla na řadu skladba kytaristy Rafana – Temná zelená, která má v sobě hitový potenciál a sálem se opět nesla vizualizace hvězd a Slunce, tentokrát však v zelené barvě. Následující písnička Maska jakoby předurčila následující dění. Kapela pozvala na pódium kmotra CD Petra Korála (známý hudební publicista, moderátor a také osobnost scény v anketě Břitva). Následně publiku vysvětlila, že CD nemá, leda že by jim pomohl někdo z vesmíru. Sál opět potemněl a do prostoru planetária vešli Predators CZ/SK – cosplayeři v maskách Predátorů a Vetřelce. Ti předali Petrovi Korálovi CD a křtitelnici.

2P8A2408
V ní se ukrýval tekutý dusík, takže samotný křest byl pěkně efektní, neboť se tekutina ve vzduchu měnila na kouř a kmotr si naštěstí neublížil. Poté Predátoři s Vetřelcem zůstali na část skladby Průvodkyně temnotou a následně odešli do vestibulu planetária, kde se s nimi, po skončení koncertu, měli možnost návštěvníci vyfotit.
Následující skladbu Nosferatu v síti uvedl Matěj se slovy, že dnešní upíři lidi vysávají skrze mobily, tablety a počítače. Jakoby se upír ukrytý na internetu naštval a na poslední skladbu Planety vášní kapele zablokoval počítač. Naštěstí po krátké pauze, kterou Matěj vyplnil vtipnou historkou ze života v Tloskově, počítač naběhl a závěrečná skladba přinesla čistý gothic rock s vizualizací průletu planetami. Poté si diváci vytleskali přídavek, na který se kytarista Rafan převlékl do hábitu měsíčníka (z pohádky Princ a Večernice) a na kopuli se promítaly pro odlehčení pasoucí se kozy v trávě. Nutno dodat, že kromě Matěje a Rafana hrají v kapele další znamenití muzikanti: Tomáš „Kobdzey“ Kašpar – bicí, Petr Maliňák – klávesy, Martin Jandourek – baskytara, Dan Kroft – kytara.
Tento koncert se určitě zapíše do gothic rockové historie, protože pokud se nepleteme, Projekt XIII byl první gothic rockovou formací, která v planetáriu zahrála a naplno využila možnosti ojedinělé vizualizace. Bylo to prostě fantastické a za sebe jsem rád, že je tu další ryze gotická kapela.

284461363 5516626268350434 8286119418544221775 n

foto v galerii Markéta Šedivá