Výravu bavil Alkehol, Krucipüsk, Traktor a Trautenberk

Letní sezona open air koncertů pomalu ale jistě končí. Nejinak tomu je i v zastřešeném areálu Výrava u Hradce Králové. Zde se uskutečnila předposlední akce. V pátek 9. září zde vystoupily kapely Alkehol, Krucipüsk, Traktor a Trautenberk.
Areál se od 16 hodin začal slušně plnit. Nakonec přišlo odhadem kolem dvou tisíc posluchačů, takže sice bylo plno, ale velké fronty se tentokrát nekonaly.
Jako první zahrál oblíbený ALKEHOL. Ten hraje na Výravě poměrně pravidelně, vloni jsme se tady taky viděli. Mám tedy možnost srovnání. Tentokrát koncert začínal osvědčenou peckou „Hospodo, nalejvej“, vloni to byla novější záležitost „Víkend“. Ten zazněl taky, ale později. ALKEHOL do lidí napral jednu pecku za druhou. Namátkou vzpomenu „O chlastu“, kterou zpívala celá Výrava, nebo „Odpočívej v pokoji“. Zazněly i dva „alkeholicky“ předělané covery, a to „Lejboy“ a „Nonstop“. Kluci na pódiu se bavili a bavilo se i publikum. Za mě rozhodně super.
Překvapilo mě, že kapela oprášila letitou akustickou skoro baladu „Pivo dělá hezká těla“, kterou tentokrát zelektrizovala a nebylo to vůbec špatné. Uvědomil jsem si, že převod „elektrických“ hitů na akustiku dělá kde kdo, ale převést akustiku do elektriky je dost originální řešení. Publikum si vyřvalo dva přídavky. Byly to hity „Na Slamníku“ a tradicionál „Buráky“.
P9090106
KRUCIPÜSK zahájil svůj set rohatou sestavou. Jako první zazněla píseň „Bullshit“, následovala hitovka „Druide“. Pak to šlo ráz na ráz. Jedna pecka z druhou. „Rock´n´´roll to není prdel“ nebo „Cirkus dneska nebude“. Hájičková kumpánie zraje jako víno. Tahle parta rozhoupe snad každé publiku. Patří mezi koncertní jistoty. Došlo i na skvěle klipově zpracovaného „Mamánka“ nebo třeba „Keltskej osud“ a „Musim do Mexika“. Hodně dobré vystoupení završily přídavky. Nechyběla „Láska je kurva“. Je to boj, ale je krásnej.

P9090110
Pak už přišli na řadu pánové z TRAKTORU. A začali pěkně zostra, bez nějakých rekvizit a přehnaných cingrlátek do lidí nasypali úvodní „Defenestraci“. Hodně hráli z posledních dvou desek. Ze stále ještě aktuální novinky „Sedmá strana kostky“ zazněla titulní skladba, stejně jako „Omezenej druh“ a temný „Mordor kabaret“. Pomalejší „Testament“ má předpoklad navázat na starší hity kapely, které dočista zlidověly. Z CD „Šachoffnice“ TRAKTOR zahrál též titulní píseň, ale taky na Výravě zazněl „Horizont“.
Ze starších věcí mi v paměti utkvěla hláška „Neber si rockera“, kterou kapela kdysi uváděla slovy, že je sice prokázané, že rockeři jsou nejlepší manželé a tátové. Neskromně si myslím, že rocková manželství jsou ta nejlepší. Aspoň u nás doma to stoprocentně platí. Zazpívali jsme si taky „Vstaňte, pane Lincolne“. Sešli jsme se ve vesmírných „Katakombách“ a nakonec nám letos přibyl další „Letokruh“ a třeba nám jednou dojde „Prach a vzduch“. Snad k tomu mám ještě daleko.

P90901470
Na kapelu TRAUTENBERK jsme s manželkou nečekali, protože já jsem ráno musel do práce a moji drahou polovičku čekal výlet s kamarádkami na vinobraní. Inu, někdo musí pracovat a někdo se může bavit. TRAUTENBERK mě osobně příliš nebaví, podstatné ale je, že baví další lidi. Když má kapela fanoušky, tak je to fajn. Tak to má být. Slibuju, že si Anče s Kubou poslechnu někdy příště naživo. Třeba jejich humor pochopím.
Příští sobotu 17. září se uskuteční na Výravě letošní poslední akce. Tentokrát se nebude hrát v zastřešeném areálu, ale akce se uskuteční těsně vedle na velké louce. Vystoupí zde kapely Škwor, Dymytry, Rybičky 48, Horkýže Slíže, Miro Šmajda & Terrapie, Limetall. Vstupenky jsou k dispozici v obvyklých předprodejích.
Pro Rockpalace Honza Holý