Adam Bernau Feit nová tvář Benefit

Králové tancovačkového bigbítu Benefit mění zpěváka, a protože miluju tuhle kapelu, jsem strašně rád, že vše proběhlo v gentlemanské dohodě a pánové si nevzali za vzory jisté „celebrity“ našeho hudebního průmyslu. Adam Bernau Feit je novým mužem, který nahradí legendu našeho bigbítu rockera Dana Zeppelina Horynu, který se rozhodl věnovat svou energii jen domovské kapele Merlin. A jakožto člověk zvídavý jsem se s Adamem ihned spojil a vznikl tento rozhovor.

Adame, ahoj! První „splašená“ otázka, jak se člověk dostane k Benefitu?
Ahoj, no to je otázka za všechny prachy a to hned na začátek. Více méně, se vlastně ráno vzbudí s tím, že bude budovat kapitalismus svojí prací a najednou mu zazvoní telefon na jehož druhým konci je Milan Vipler a že má pro mě nabídku, abych šel zpívat do BENEFITU. Prvních pět minut jsem si myslel, že si ze mne dělá někdo (vezmem to slušně tenhle rozhovor) srandu, jelikož mí kamarádi jsou opravu podaření a rádi se nazýváme Údolím sviní. Po pěti minutách, když mi Milan řekl, že by se za mnou stavil, tak jsem pochopil, že to asi sranda nebude, a pak už to šlo samo...

Benefit – co to pro tebe znamená, byl jsi někdy na vystoupení?
No jéjej, pro mě to bylo překvapení velký, jelikož na BENEFITU jsem vyrůstal. Jestli si správně pamatuju, tak mě k němu přivedla máma někdy kolem 13-ti let, když mi je pustila a já věděl, že tohle je kapela, kterou budu milovat. Pak už přišly takový ty telecí léta, kdy jsme s kámošema tady z Libice a hlavně s největší kámoškou Evou obráželi snad všechny parkety a sokolovny, kde BENEFIT hrál. Takže ve výsledku, abych odpověděl na otázku, na BENEFIT jezdím od 14-ti let a každej koncert je pro mě velká show, a proto se tam rád vracím.

Tak se můžeme vrátit na počátek, jak ses k muzice vlastně dostal?
Já vím, že to možná už bude znít jako „klišé“, ale zase ta moje máma. Mamča byla velice nadaná klavíristka, a tak asi nějakej gen zůstal. Nikdo mě k muzice v mládí nijak moc nehnal (měl jsem pohodové dětství, mohl jsem si vybrat sám, co mě bude bavit), ale jak to tak bejvá na vesnici, tak byly tady tři možnosti: 1. fotbal (ten mě baví dodnes, akorát mi ho přítelkyně zakázala – já se vždycky zraním), 2. hasiči (to mě taky baví, ale v žádným spolku nejsem – ale jsou to kamarádi), 3. bejt rebel (nosit vošoupaný džíny, mlátit do kytary, dělat klukoviny a hlavně poslouchat rock&roll). Dneska je jasný, že trojka byla nejlepší volba.

Jsi samouk, nebo máš nějaké hudební vzdělání na zpěv?
Já vlastně vůbec zpěvák ani bejt nechtěl, což je zajímavý :). Když jsem se zhruba před 10 lety přestěhoval do Prahy, hledal jsem kapelu (to jsem byl ještě kytarista) a vyhrál jsem konkurz do perfektní kapely Black Alert, kde jsem nastoupil na post kytaristy. Bohužel v době, kdy se hledal kytarista, se rozhodl i zpěvák, že odejde a jelikož jsem si na zkoušce furt broukal songy, tak bubeníka Berryho nenapadlo nic lepšího, než s blížícím se koncertem mě obsadit i do týhle role. Pak jednoho krásnýho večera, kdy jsme hráli u mýho velkýho kamaráda Lukáše Písaříka v klubu, se mě tamní zvukař Freddy zeptal, jestli chci do odposlechu víc svojí kytaru nebo zpěv, když jsem mu řekl, že kytaru, tak mi řekl, kamaráde, to nechceš. Tam vlastně vznikla myšlenka, že budu jenom zpívat. Pak už se to celý rozjelo a začal jsem chodit na zpěv právě k Lukášovi Písaříkovi (skvělej učitel, asi nejlepší na mezinárodní konzervatoři) a u něj jsem zůstal, vlastně dodnes (akorát teď na to není moc čas).

Jak to bylo s tvými vzory? A vůbec, co posloucháš??
Já jsem nenáročnej posluchač, poslouchám zkrátka všechno. Nejraději mám teda českou hudební scénu, ale jsou i zahraniční kapely, kterými nepohrdnu. Každopádně vzory mám jasně daný, od mala je to rozhodně Pepa Vojtek (na mých vystoupeních je to poměrně znát), Honza Toužimský (super člověk a skvělej kamarád), Lukáš Písařík (troufám si říct nejlepší kamarád, vzor a člověk, kterej mě všechno naučil) a spousta dalších, mohl bych tady jmenovat do rána, ale tolik času není a nemyslím si, že 1500 jmen by někoho zajímalo.

Předpokládám, že Benefit není první kapela, v jakých kapelách jsi hrával?
Není, nechci to tady nějak zbytečně rozkecávat, jelikož kapel byla spousta, ale každopádně ne všechny mě nějak životně ovlivnily. Letem světem vyberu jenom těch pár, co pro mne znamenaly nejvíc. Rozhodně to byla první moje kapela z Libice nad Cidlinou, kde to nadevše miluju, a to byla kapela Coroze, pak Black Alert, kteří mi dali hodně muzikantsky do života, dál Houpací Kůň, kde už se hrálo za peníze, takže na víc profesionálnější úrovni, ale neméně skvělí lidi (výborní kamarádi do dnes) a poslední (dvouletá) zastávka byla DeColt (dříve DuRuS), se kterýma jsem natočil báječnou desku, klip a společně jsme si zahráli i na Masters of Rock ve Vizovicích.

Milan na tebe prozradil, že Tisíc pohledů je tvůj autorský počin, bude ti dán prostor v kapele Benefit i pro další tvorbu? Říkal, že bude na podzim nové album.
Tisíc pohledů, nojo, to byl takovej sentimentální počin, když jsem viděl, jak venku padá sníh, Vánoce za dveřma, láska všude kolem, tak jsem si vzal kytaru, během 10-ti minut jsem to složil, hlavně když máš před sebou tak krásnou holku jako mám já, tak to jde všechno samo. Kluci, když to pak slyšeli, tak mi řekli, že to natočíme... Každopádně rýsuje se mi dalších pár songů, jeden jsem už posílal klukům a byl jsem překvapenej, že hned se do toho opřeli a chtěj to dělat už na novou desku, takže zatím to vypadá tak, že ruku k dílu přidám i já.

Ty nastupuješ po Danovi, který byl výrazný zpěvák a osobnost, přebíráš jeho skladby?
Dan Horyna, legenda, český bigbeatový scény, je těžký stát vedle něj na jednom podiu a nepodělat se z toho, natož po něm něco zpívat, ale BENEFIT určitou dobu stál na umění tohohle matadora, takže mi nic jinýho nezbejvá, než se do toho opřít a vzít i songy po něm. Je to pro mě čest, ale i velká zodpovědnost, jelikož to nebude sranda.

Jak ti sednou skladby Benefit? Musel si upravovat vokální linky?
Vůbec ne, jak jsem už říkal, BENEFIT je moje krevní skupina, chodím na ně už nějakejch 15 let, a když byla pauza mezi našima koncertama, tak jsem vždycky rád vyrazil na tyhle blázny, takže kromě novejch věci (který jsem moc neznal) jsem se skoro nic učit nemusel, jelikož to znám už pěknou dobu.

Další osobnost jako hrom a showman každým coulem – Vláďa Gumáček Koudelka stojí s mikrofonem vedle tebe? Benefit, to byla vždy pořádná dávka rockového cirkusu. Necháš se strhnout na podiu jeho temperamentem?
Ježíš to je otázka. Stál si někdy vedle Vládi jenom třeba v hospodě? To je člověk, kterej by dokázal roztancovat snad i pohřeb... Je jasný, že s Vláďou to bude pekelná show, až se skoro bojím, abych ho nedohnal v počtu bypassů.

Musel ses naučit kompletní play list, který je částečně průřezem éry Benefit, máš některé písničky vyloženě rád a některé nerad?
Musel, musel jsem se to naučit a pořád se to ještě učím, jelikož je to strašnej počet songů, který musej bejt naprosto přesně a do detailu uděláný, jinak nás Milan bije. A pokud bych tady měl vyjmenovat songy, který mám vyloženě rád tak jsme tady do rána, jelikož to je tak neskutečně napálenej playlist na tuhle sezonu (kamarádi, máte se na co těšit), že bych snad vybral všechny songy. Pokud se zastavíme u těch srdečních záležitostí, tak je to určitě Zpověď a Milanova Pár chvil (u tý fakt brečím jak debil). Každopádně všechno má svý pro a proti, takže je tam i jedna, kterou fakt úplně nemusím, ale to si nechám pro sebe.

Vnímáš rozdíl mezi vystoupení DeColtu a Benefit?
To je úplně jiná kapela, to se nedá srovnat. Já si teď momentálně užívám to nejšťastnější muzikantský období, takže bych měl asi „růžový brejle“, ale za rok třeba se mě na to můžeš zeptat znova.

Jsi ještě vedle Benefit členem nějaké jiné kapely?
Nene, já jsem věrný monogamista :)

S Benefit bude hrát často, jak tě baví živé hraní, komunikace s lidmi?
Vím, že se mi určitě kluci budou ve zkušebně smát, ale miluju lidi a živé hraní, je to něco, co tě tak neskutečně nabije a i když máš špatnou náladu nebo víš, že nemáš zrovna nejlepší den, tak lidi tě stejně vyhecujou k tomu, aby si na tom podiu nechal všechno do poslední kapky svýho potu. Prostě LIVE IS LIFE...

Co by jsi vzkázal čtenářům Rockpalace??
Vyprdněte se na politiku, poslouchejte rock&roll, choďte na koncerty a kupujte cedéčka (nepálit, nestahovat).