ANOPHELES - ROCKOVÝ KOMÁR Z KLADNA

 Historie této kapely, ač se to při dnešním poslechu nezdá, začíná již v roce 1978. Ahoj, v současné sestavě najdeme ještě dva zakládající členy, tak se pojďme podívat do historie. Vznik 1978 zakládající sestava?
Kapela byla založena 11. Listopadu 1978. První zkoušky probíhaly v dřevěné budově Svazarmu na okraji kladenské čtvrtě Rozdělov. Obsazení bylo standardní – dvě kytary, basa, bicí. Na tu dobu nejdostupnější, co do obstarání, ale i finančně na dosah. Pár mikrofonů AMD a zesilovač Muzic 130 na zpěv J... atd.
První zkoušky a koncerty jsme odehráli ve složení :
Pavel Volf – bicí
Jiří P. Pidrman – basová kytara, zpěv
Luboš Formánek – kytara, zpěv
Jiří Výravský – kytara zpěv

Název ANOPHELES vám dlouho nevydržel.
Soudruzi na odboru kultůry nám název zakázali, že prý není vhodný a hlavně, název musí být český. Tak jsme se do revoluce 1989 jmenovali LASER. Toto ryze české slovo ,,odborníci,, vzali. Doklad toho, jaké kapacity vládly kultůře.

Rok 1978 - s jakým stylem hudby jste začínali, dá-li se to říct?
Začínali jsme se samožřemě sehrávat na známých a jednoduších skladbách, jako Lady in Black, Hlupák váha ... , ale postupně jsme již nácházeli chuť do vlastní tvorby. Pamatuji si, že vlastně od prvopočátků jsme se nikdy nikomu stylově nepřibližovali, či byli podobní. Ani jsme to nechtěli. Prostě takový rock – beat, který jsme si upravili na uhelný rock (Kladno) a nyní na uhelný street rock – tvrdší hudba i s prvky klasiké hudby, jenž chceme aby se líbila všem lidem z ulice bez rozdílu věku. Snad se to daří. Z podia vidím fanoušky a posluchače od cca 13 do 70 let

Již téměř od začátku jste měli vlastní věci. Dostat se tenkrát do studia nebo nějakých sdělovacích prostředků byla asi utopie
Pokud po vás nebylo vyhlášeno pátrání, tak určitě ano ... Regionální tisk občas nějaké články s fotkami otisknul, ale to bylo asi vše. Studia a rádia byla utopie. Nahrávky se pořizovali spíše pro interní potřebu ve zkušebnách.

Pojďme do současnosti, takže současná sestava?
Současná sestava se usadila v roce 2011, kdy přišel do kapely nový člen Milan ,,Vyhlídka,, Vlček, hráč na violoncello. Upozornuji - klasické violoncello.
Pavel Volf – bicí
Jiří P. Pidrman – basová kytara, zpěv
Stefan Řehák – kytary, vokál
Václav VHP Melichar – zpěv
Milan ,,Vyhlídka,, Vlček - violoncello

V sestavě se objevilo violoncello, jak k tomu došlo?
Jednou na houbách v lese jsem zaslech tóny violoncella. Objevil jsem na pařezu sedícího ,,Vyhlídku,, a slovo dalo slovo ... to je humor! Po odchodu kytaristy Toma Binhacka jsme po několika zkouškách I koncertech usoudili, že aranže, jenž byly na čtyři nástroje, jsou tak dobré, že škoda je hrát ve třech + zpěv. Skladby ztrácely na kvalitě. V jedné kladenské restauraci jsem se scházel s kamarádem ( to byl právě Milan), kde jsme debatovali hlavně o sportu, a ženách. I někdy muzice. Znal jsem jeho minulost v účinkování ve Staní opeře Praha, ale nikdy před tím, než nám odešel kytarista, mne nenapadlo, ho v rámci aktivní činnosti u Anopheles angažovat. Až když Tom odešel, tak jsem mu řekl, zda-li by si s nami nevyzkoušel, třeba nějakou Metallicu, Apocalypticu ( kde se cello vyskytuje), že by to mohl, jako host na koncertech zkusit. Chvilku odolával, že cello visí již na hřebíčku, ale nakonec jsme si plácli. Nyní už hrajeme spolu, hlavně naše věci ( obrovský dík Stefanovi Řehákovi za aranže a cellové party) a Milan je stálý člen kapely.

Skládáte nové písně i děláte nové aranžmá starým vlastním hitům. Jaká je nejstarší píseň na vašem repertoáru.
Stefanovi nové aranže ke starším hitům jsme již udělali s Milanem dříve. Teď skládáme nové věci. A jak jsem uvedl, máme docela slušně zavedený systém, kdy Stefan dělá muziku a já texty. Ovšem ve zkušebně to potom ,,češeme,, pochopitelně všichni společně J Venca si urovnává a upravuje texty, podle svého citu a Pavel piluje bicí. Nejstarší hit je z roku 1979 – Plujeme všichni na jedné lodi

Ve vaší diskografií jsou 3 alba + demo. Můžete nám je ve zkratce představit?
No vlastně 4. Ještě album Já už zvolna dýchám, které vyšlo v roce 1995 a bylo takové spíše demo. Zde jsme měli I klávesy – Zdeněk Otcovský a zpěvačku Katku Kučerovou (nyní Lackunovou)
Potom přišlo CD Bláža – zde jsme vybrali skladby, které jsme hráli pravidelně a měli jsme je již usazené.
Na CD Malaria jsem vlastně připravovali nové skladby a bylo to v sestavě, jako byla Bláža, ještě s dvěma kytaristy.
CD Snidaně s Bachem, jak sám název ukazuje je již s viloncellem. Některé skladby jsme dodělávali dokonce ve studiu, ale myslím si, že stojí za to si ho poslechnout. Poslechnout a porovnat s českou standardní scénou.
Některé prvky jsou tam světovou raritou.
Ať se nám ozve někdo, kdo má ve vokálovém sboru na CD hokejové mistry Světa, Olympijské vítěze a vítěze Stanley Cupu
Také aranž Bachovi suity G dur, na kterém se pro naše obsazení, hlavní měrou podílela dirigentka Miriam Němcová, je originální.

Úspěšně jste se také v minulosti zúčastnili soutěže Naděje BEATU. Mělo to nějaké pozdější vlivy na kapelu manageři se o vás dozvěděli přibyli fans vystoupení.
Skončili jsme v jednom bloku souteže o pár bodů druzí,což bylo pro nás trochu zklamání. Hlavně, když jsme slyšeli umění soupeřů. Zklamaní proto, že jsme prohráli s prvním, ale hlavně proto, že u nás v česku, v hudebně zabedněné společnosti , máte velmi malinkou šanci, pokud nemáte vlivné známé, nebo pytel peněz, se někam dopracovat. Je to bizarní, ale možná je to nyní horší, než za komunistů, kteří tam možná jsou , někde patrně pořád. I když děláte kvalitně, vyjímečnou věc, jenž se zde vyskytuje velmi zřídka, česká hudební ,,konzerva,, je už desítky let naložená na jeden směr, na pár umělců, kteří s drobnými niancemi žijí, žijí dál a dál. I proto si myslím, že by se soutěž rádia Beat měla jmenovat raději Beaťáci v naději. Když to shrnu, dozví se o Vás, ale bojí se. Jsou to sralbotkové a někamlezkové. Mají své jisté a proč tahat konkurenci, která je lepší, než spousta rádiových ,,hvězd,,. My už se patrně změny nedočkáme, ale třeba se tu někdy něco změní přátelé

Na všech jsou no tehdy uvedeny nové písně nebo i nějaké tzv. vykopávky?
Vykopávky v našem play listu, na rozdíl od české scény mizí. Snažíme se fanoušky bavit překvapeními, jako se nám to například povedlo na tradičním Vánočním koncertě v Kladenském divadýlku novou , ryze vlasteneckou skladbou Vlasta

Od posledního alba Snídaně s bachem ... přece jen uběhl již nějaký ten rok není na obzoru nové cd?
To je právě ono. Máme chrlit CD v jednoduchém, primitivně se opakujícím provedení ob rok , jako to můžeme sledovat ? Myslíme si, že nikoliv. CD je vizitka kapely, ne reklama na tradici!!

Letos jste již jednu akci pro své fanoušky pořádali - autogramiádu
Ano, pozvali jsme fanoušky do jedné kladenské restaurace, kde nás mají rádi. Vyvěsili jsme obří plakát a podepisovali nové, jenž jsme pro tento rok připravili. Akce dopadla velmi mile a někteří jsme odcházeli standardně, brzo – ráno J

Na co dalšího se můžou těšit v letošním roce?
Pravidělné jsou dobré Čarodějnice ve Švermově, kam chodí ptavidelně několik stovek návštěvníků.
Byli jsme pozvány na pivní květnové slavnosi v Kladně, jenž budou na nám. Starosty Pavla. Letos nás můžete slyšet take na Kladenský dvorcích. Jezdíme pravidelně do moto klubu do Děčína, chystáme i nějaké festíky, ale to chce sledovat www, fb, nebo band zone.
Škoda, že se již rozpadla německá skupina Anopheles. Koncert u švýcarských hranic v městě Constanz by se nám opět jistě líbil. Navíc bychom tam vyrazili poprvé s cellem a dojem bychom jistě, jako minule opět udělali. Trofnu si říct, že větší.

Jinak můžeme pozvat všechny příznivce v nejbližší době do KAINU .
Domluvili jsme se s kapelou D.N.A. na koncertu na Kladně, že s nimi v Kainu vystoupíme, jako host, na křtu jejich nového CD 16.4. 2016

A na závěr dík za rozhovor a chtěli by jste něco vzkázat fans?
Ano ... držte nám palce, ať ,,doválčíme,, a oslavíme na podiích minimálně 40 let trvání. My za to nabídneme zajisté zase brzo nějakou novinku, či zajímavou scénu, aby nebyli koncerty fádní.

Rocku a míru zdar Jiří P. Pidrman